Nüfus Cüzdanı Seri No Ne Demek? Nerede Yazar? Ne İşe Yarar?

Türkiye’de çipli yeni kimlik kart uygulamasına girilmesiyle birlikte kimlik kartlarında ortaya çıkan birçok yeni kavram oluştu. Merak edilen konuların başında ise kişinin nüfus bilgilerini yansıtan seri ve sıra no gibi bilgiler yer alıyor. Bunlar genel olarak kişinin Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki yerini ayırt eden numaralar olarak tanımlanabilir. Nüfus cüzdanındaki numaralar nüfus müdürlüğündeki bilgisayarlar ile orada çalışan görevliler tarafından düzenlenerek kimlik kartlarına yerleştirilir. Bilinenin aksine bu rakamlar uygulanırken rastgele rakamlar ile oluşturulmaz. Verilen numaraların her biri farklı bir özelliğe ve öneme sahiptir.

Nüfus Cüzdanı Seri No Nedir?

nüfus cüzdanı seri no
Nüfus cüzdanı seri numarası, bir harf ve iki rakamdan toplamda 3 karakterden oluşuyor. Seri numarası Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan kızlar için çift, erkekler için de tek sayıdır. Ortalama nüfus artışına göre kızlarda olabilecek en yüksek sayı 10 iken, erkeklerde oluşabilecek en yüksek sayı 13’tür. Yazı karakterleri, ortalama sıradan bilgisayarlarda bulunmayan özel yazı karakterleri kullanılmaktadır. Bu karakterin kullanım amacı da sahte kimlik uygulamasını önlemek içindir.

Seri Numarası Nerede Yazar? Nasıl Bulunur?

Nüfus cüzdanında bulunan seri numarası, en az T.C. kimlik numarası kadar önemlidir. Bunun nedeni ise dolandırıcılık ve sahtekarlığı önlemek amacıyla artık günümüzde çoğu yerde kullanılmasıdır. Seri numaranızı eski yenilenmeyen nüfus cüzdanlarında resmin hemen altında bulabilirsiniz. Seri numarası “E15” gibi bir harf ve iki adet rakamdan oluşur. Yeni kimlik kartlarında ise seri numarası fotoğrafın yanında ve kimlik numarasının hemen altında yer almaktadır. Ayrıca bu numarayı e-devlet üzerinden de öğrenebilmeniz mümkün.

yeni kimlik seri no
yeni kimlik seri no nerede yazıyor

Nüfus Cüzdanı Sıra No Nedir?

Nüfus cüzdanının ön tarafında bulunan sıra numarası, kişinin babası tarafından kayıtlar altına alınmış en üst soydan başlayarak devam etmektedir. Aile sıra numarası veya sıra numarası, yalnızca ailede bulunan erkek çocuklar ile devam ettirilmektedir. Bunun nedeni ise ailedeki herhangi bir kız çocuk ileride birisiyle evleneceği için doğal olarak o ailenin soyundan olarak sayılacak ve aile sıra numarası da değişecektir. Fakat eski aile sıra numarası ayrıca tutulacak ve kayıtlarda saklı kalacaktır. Kız çocuğu, eşinden olası bir ayrılma, boşanma durumu sonrasında ise babasının soyuna geri dönecek ve babasının soyuna döndüğü için eski aile sıra numarasını kullanacaktır.

Sıra Numarası Nasıl Bulunur?

nüfus cüzdanı sıra no

Nüfus cüzdanı aile sıra numarası günümüzde birçok yasal işlem veya bunun dışında kalan işlemler için gerekli olan bir prosedürdür. Bu yüzden bu numaranın nerede olduğunu ve nasıl öğrenileceğini bilmek önemlidir. Aile sıra numarasını öğrenmek oldukça kolaydır. En basitinden elinizdeki kimlik kartınızda bulunur. Eğer elinizde yenilenmemiş kimlik kartından var ise aile sıra numaranız kimliğin arka tarafında yer alacaktır. Fakat kimlik kartınızı yenilediyseniz aile sıra numaranız yeni kimliğinizde yer almayacaktır. Eski nüfus cüzdanlarına göre yeni kimliklerde pek çok ayrıntı yer almıyor. Bu bilgiyi bulabilmenin tek yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır.

Seri no ve sıra no e-devlet kimlik bilgilerim sayfası üzerinden öğrenilebiliyor. Verdiğimiz sayfaya girmeniz durumunda kimliğinizi doğrulayarak kimlik bilgilerinizin tamamına eksiksiz ulaşabilirsiniz. E-devlet dışında herhangi bir sorgulama sayfası bulunmamakla beraber hiç bir yere bilgilerinizi girmemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu