Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir? Nereden Alınır?

nüfıs cüzdanı tasdikli sureti örneği

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti örneği nedir nasıl alınır nerede alınır tüm detaylar sayfamızda. Nüfus cüzdanı tasdikli sureti örneği çoğu zaman insanlar tarafından nüfus cüzdanı fotokopisi ile karıştırılabilmektedir. Bu iki belge arasındaki fark şudur ki; tasdikli örnek, nüfus cüzdanı fotokopisinin resmi makamlar tarafından mühürlenmiş ve onaylanmış halidir. Ayrıca nüfus cüzdanında yer alan tüm bilgileri içermektedir ve resmi işlemleriniz için ihtiyaç duyabileceğiniz bir belgedir.

Nüfus Cüzdanı Tasdikli Sureti Örneği Nereden Alınır?

Çoğu vatandaş, nüfus cüzdanı tasdikli örneğini temin edebilmek için Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmaktadırlar, bu da sıkça düşülen yanılgılardandır. Nüfus cüzdanı tasdikli sureti, ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarı, noter aracılığı ile ve e-devlet üzerinden alabileceğiniz bir belgedir. Nüfus Müdürlüğü’ne yapacağınız müracaatlarda da sizi bu üç kuruma yönlendireceklerdir. Muhtarlığa gittiğinizde, muhtar istenilen belgeyi sistemde kayıtlı olan bilgilerinize göre doldurduktan sonra mühürleyecektir. Mühür ücretlendirmesi 3 ve 5 TL arasında değişebilmektedir. Eğer muhtarlığa ulaşamayacak bir konumda iseniz nüfus fotokopileriniz için yakınınızdaki bir noterden aslı gibidir onayı alabilmektesiniz. Noterde alınacak ücretin miktarı muhtarlıkta ödenen ücrete göre iki üç kat fazla olabilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Tasdikli Sureti Örneği Nasıl Alınır?

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti; muhtarlık, noter büroları ve e-devletten temin edebileceğiniz bir belgedir. Bu belgeyi hangi adımlardan sonra elde edeceğiniz sorusuna geldiğimizde, her resmi belgede olduğu gibi bazı evrakları ilgili kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir. Gerekli evraklar, bir adet kişiye ait vesikalık fotoğrafı ve TC kimlik numara bilginizin bulunduğu nüfus cüzdanınızı ya da ehliyet belgenizi kapsamaktadır. Muhtarlığa yapacağınız başvuru sonrası muhtar tarafından şahsınıza ait bilgilerin doldurulması, vesikalık fotoğrafınızın gerekli yere yapıştırılması ve mühürlenmesi gerekmektedir.

Bilinmelidir ki kişi yalnızca acil bir durum söz konusu olduğunda bu belgeyi noterden temin edebilir. Çünkü noterden alınan belgeler her zaman geçerli sayılmamaktadır. Geçici olarak bir yerde bulunan ve bağlı olduğu muhtarlığa ulaşamayan kişilerin noter seçeneğini kullanması daha doğru olmaktadır. Muhtarlık ve noterin yanı sıra, e-devlet aracılığı ile de nüfus cüzdanı tasdikli suretini temin edebilmektesiniz. E-devlet üzerinden bu belgeye başvurduğunuzda alma amacınızı da belirtmeniz istenmektedir. Söz konusu belgenin götüreceğiniz devlet kurumu için geçerli olması adına temin etme amacınızı sistemde doğru bir şekilde seçmelisiniz.

Tasdikli Nüfus Cüzdanı Sureti Örneği Yerine Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Kullanılabilir mi?

Sıkça karşılaştığımız bu sorunun cevabı, yapmakta olduğunuz resmi işleme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Devlet dairelerindeki bazı süreçlerde nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli olurken bazı işlemlerde nüfus cüzdanı tasdikli sureti almaya ihtiyacınız olabilmektedir. Bu yüzden, başvuru esnasında ibraz etmeniz gerek belgeleri tam olarak öğrenmeniz ve yanlış anlaşılmaya mahal verecek açıklamaları yetkili kişilere sormanız önerilmektedir. Nüfus fotokopisi ile tasdikli örneği çoğu kişi tarafından karıştırılmaktadır ve bu durum bir fotokopi ile çözülebilecek bir sorunun yanlış anlamalar sonucu uzamasına yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu