Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım

Kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım diye düşünenler için bu yazımızdan detaylı bilgiler aktarıyoruz. Nüfus cüzdanını kaybetmek herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Günlük hayatta nüfus cüzdanını birçok işlem için kullanıyoruz. Nüfus cüzdanını kaybedenlerin birçoğu ihtiyaç duyulan bir yere nüfus cüzdanını verdikten sonra geri almayı unutarak bu olaya sebep olmaktadır. Bunun dışında nüfus cüzdanının düşürülmesi ve çalınması olayları yaşanmaktadır.

Nüfus cüzdanımı kaybettim ne yapmalıyım diyenler için uygulanması gereken birkaç prosedür bulunmaktadır. Nüfus cüzdanını kaybedenlere önceki sistemde gazeteye ilan verme gibi uygulamalar yapılıyordu. Fakat yeni çıkan “Çipli Kimlik Kartları” bu uygulamayı sonlandırmıştır. Kimlik kartını kaybedenler en yakın nüfus müdürlüklerine giderek bir form doldurur ve yeni kimliklerini alabilir. Talep edilen yeni kimlik posta yoluyla belirtilen adrese teslim edilmektedir.

Nüfus Cüzdanını Kaybetmenin Cezası Var Mıdır?

Nüfus cüzdanını kaybedenler için idari para cezası uygulaması bulunuyordu. Ancak çipli kimlik kartı sisteminin tam olarak devreye girmesinden sonra bu ceza kaldırılarak yeni kimlik belgesi çıkartma bedeli olarak hayata geçirilmiştir. Bu sistem ile süresi dolan nüfus cüzdanlarının değişmesi için belirlenen ücretle, kaybedilen nüfus cüzdanını yeniden çıkartmak için ödenecek tutarlar da değişmiş oldu.

Bu düzenlemelere göre 2020 yılı için eski tip nüfus cüzdanlarını kaybedenler 25 TL ücret karşılığında yeni çipli nüfus cüzdanlarını çıkartırken, çipli nüfus cüzdanını kaybedenlere yeni düzenlenecek çipli nüfus cüzdanı için 50 TL bedel ödemeleri gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Çıkartma Bedeli Nereye Ödenir?

Nüfus cüzdanlarını kaybedenler veya eski nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartı ile değiştirmek isteyenler bu işlemleri nüfus müdürlüklerinde yapsalar da belirlenen ücreti nüfus müdürlüğüne değil Gelir İdari Başkanlığı (GİB) üzerinden yapmaktadır. Nüfus cüzdanı değiştirme veya yenileme işlemi için belirlenen tutarı;

  • İnternet bankacılığı,
  • Banka gişeleri,
  • GİB resmi internet sayfası

kullanılarak veya anlaşmalı kurumlar üzerinden yapmak mümkündür. Ödeme yapıldıktan kısa bir süre sonra nüfus müdürlüğü sistemlerinden ödemeniz görülmektedir.

Yeni Kimlik Kartı İçin Gereken Belgeler

Nüfus cüzdanını kaybedenler veya yenilemek isteyenler yanlarında kimliklerini belirleyecek ehliyet, pasaport, aile cüzdanı gibi belgelerle, son 6 ayda çekilen 1 adet biyometrik fotoğraf ve ödenen harç makbuzu ile birlikte nüfus müdürlüğüne gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu