Öğrenim Belgesi Nedir? Nereden Nasıl Alınır?

öğrenim belgesi nasıl alınır

Öğrenim belgesi nedir, nereden nasıl alınır ve belge sorgulama ile alakalı tüm bilgiler bu sayfamızdan aktarılıyor. Öğrenim belgesi almak isteyen kişiler, öğrenim eğitimi aldıkları kurumdan veya daha pratik olarak almak isteyen kişiler için e-devletten alınabilmektedir. Islak imzalı, kaşeli ve onaylı bir şekilde öğrenim belgelerini yukarı belirttiğimiz kurumdan dilekçe yazarak öğrenim belgenizi temin edebilirsiniz. Ancak e-devlet üzerinden öğrenim belgesi almak, kurumdan talep etmekten çok daha kolaydır. Ancak e-devletten öğrenim belgesini temin edebilmek için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden Öğrenim Belgesi Almak

Öğrenim belgesi tedarik edebilmek için e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla bu belgeyi temin edebilirsiniz. Hatta sadece öğrenim belgesi değil, açık öğretim öğrenci belgesini de e-devletten pratik bir şekilde alabilirsiniz. Ancak öğrenim belgesi alırken yapmanız gereken birkaç durum söz konusudur. Bunlar önce sisteme giriş yapmalısınız. Ayrıca eğer e-devlet şifreniz yoksa bu işlemi PTT şubelerinden halledebilirsiniz.

Şimdi e-devlet üzerinden öğrenim belgesi temin edebilmek için yapmanız gereken şunlardır;

  • Öncelikle e-devlet sisteminize giriş yapmalısınız.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra bağlı bulunduğunuz kurumu menüsünü girmelisiniz.
  • Bu menüden hangi öğrenim belgesine ulaşmak istediğiniz seçmelisiniz.
  • Ayrıca e-devlet üzerinden öğrenim belgenizi sorgulatabilir, hatta öğrenim belgesinde yer alan kod yardımıyla belgenizin doğruluğunu tespit edebilirsiniz.
  • E-devlet hizmeti üzerinde yer alan sağ üst köşede site içi arama kısmında da sistem içinde başka aramalara bakabilirsiniz.
  • Öğrenim belgesi sorgulama ekranına tıkladıktan sonra, önce özet bir bilgi ile karşılaşacaksınız.
  • Detaylı bilgi seçeneğine tıklayarak asıl öğrenim belgenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Ardından açılan sayfa da öğrenci belgesi indir yazısı karşınıza çıkacaktır.

Dosyayı öncelikle indirmeniz gerekmektedir. Belgeyi indirdikten sonra yazdırabilirsiniz veya herhangi bir kuruma gönderimini sağlayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden öğrenim belgesi sorgulamaları için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Öğrenim Belgesi Kurumdan Nasıl Alınır?

Öğrenci belgenizi kurumdan almak istiyorsanız, bunun için öncelikle kayıt olduğunuz kuruma başvuru yapmalısınız. Yukarıda ki gibi dilekçe yazarak, en fazla 1 iş günü içinde imzalı, kaşe ve onaylı 2 nüshadan oluşan öğrenim belgenizi alabilirsiniz. Böylece öğrenim durum belgenizi, kayıtlı bulunduğunuz tüm kurumlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Umarız bu konuda sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu