Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2024 (Faiz Affı ve Borç Erteleme)

öğrenim kredisi affı başvurusu

Günümüzde mezun olan öğrenciler ve hala eğitimi devam eden öğrenciler öğrenim kredileri için gelecek olan affı beklemektedir. Burs çıkmayan öğrenciler eğitim alırken daha rahat koşullarda okuyabilmek için devletin sunduğu öğrenim kredisini almaktadır.

Fakat bu öğrenim kredisinin devlet bursundan farkı bulunmaktadır. Bu fark ise öğrenim kredisinin eğitim bittikten bir süre sonra geri ödemesinin istenmesi olmaktadır. Her ay belli bir miktar öğrenim kredisi alan öğrencilerin bu aldığı ücret her ay toplanmakta ve eğitim bittikten sonra belli taksitlere bağlanıp devlete geri ödenmektedir.

Fakat günümüzde öğrenciler öğrenim kredisi affı gibi bir durum söz konusu olduğundan beri bunu araştırmaktadır. Özellikle iş bulma konusunda sıkıntı yaşayan insanlar öğrenim kredisi affı olması için devamlı olarak araştırmalar yapıp hayatlarını kolaylaştırmak istemektedir.

Öğrenim Kredisi

Öğrenim kredisi de bir çeşit burs olarak öğrencilere verilmektedir. Fakat devlet bursundan farkı öğrenim kredisinin geri ödenme zorunluluğunun bulunmasıdır. Öğrenciler öğrenim kredisini eğitim süreleri boyunca almaktadırlar. Bununla birlikte mezun olduktan sonra öğrenim kredisi borçlarını geri ödemek gibi bir sorumluluğa sahipler. Daha detaylı bilgi için öğrenim kredisi nasıl alınır yazımıza ayrıca bakabilirsiniz.

Yeni mezun olmuş öğrenciler bununla birlikte henüz bir iş sahibi olmayan öğrenciler öğrenim kredisini ödemeye çalışmakta ve oldukça zorlanmaktadır. Çünkü henüz belirli bir gelirleri bulunmamakla birlikte nakit anlamında da yetersiz olan öğrenciler bu sorumlulukla baş etme konusunda oldukça zorlanmaktadır.

Öğrenim kredisini ödeyemeyen birçok kişi bu nedenle çeşitli haciz durumlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bunlardan ötürü günümüzde öğrenim kredisi borçlarının silinmesi için öğrencilerin yoğun bir isteği söz konusudur. Peki, öğrenim kredisi affı söz konusu olacak mı?

Öğrenim Kredisi Affı Gelecek Mi?

Öğrenim kredisi borçları bazı öğrencileri zor durumların içine sokmaktadır. Bunun yanında bu borçlar faizli bir şekilde geri talep edilmektedir. Öğrencilerin 2 veya 4 senelik eğitim hayatı boyunca almış olduğu parayı düşündüğümüzde 30 bin Türk lirasına yakın bir borç söz konusu olmaktadır.

Bu ücretin miktarı görüldüğünde ödenmesi öğrenciler tarafından söz konusu olmamaktadır. Bu durumda bir de faiz eklendiğinde miktar daha da artmaktadır. Peki, bu öğrenim kredisi borçları için bir af söz konusu mu? Geçmiş zamanlarda da öğrenim kredisi affı gündeme geldi. Fakat böyle bir kredi affı söz konusu olmamıştır. Bunun yanı sıra faizler için bir af söz konusu olup, öğrenim kredisi borçlarındaki faizler silinmiştir.

Dolayısıyla öğrenim kredisine faiz affı getirilmiş, bununla birlikte geri kalan borç tutarı da insanlara kolaylık olması için taksitlendirilmiştir. Bu sayede öğrencilerin daha kolay bir şekilde kalan borçlarını geri ödeyebilmeleri sağlanmıştı. Günümüzde de böyle bir yapılanma ile ilgili çalışmalar söz konusudur. Fakat baktığımızda yine borç tutarı tamamen silinmeyecek ve sadece faizler silinecek. Geri kalan borçların ödemesi ise taksitlendirme yoluyla yapılacaktır. Bu sayede vatandaşlara böyle bir kolaylık sağlanacaktır. Güncel öğrenim kredisi borçlarınızı kyk veya e-devlet sitelerinden sorgulayabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Affı Hangi Koşullarda Sağlanır?

Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçları bazı koşullarda silinmektedir. Bu koşullar şunlardır:

  • Tüm kontrollerin yapıldığı bir hastaneden alınan sağlık raporunda, kişinin çalışarak hayatını kazanamayacağı belirtiliyorsa bu kişinin öğrenim kredisi borcu silinmektedir.
  • Eğer öğrenim kredisi bursa dönüşmüşse o kişinin öğrenim kredisi borcu silinmektedir. Süreç içerisinde kişi öncelikli burs verilecek kişiler listesine girmiş olabilir. Bununla birlikte öğrenim kredisi bursa dönüştürülür.

Bu seçenekler söz konusu olduğunda kişilerin öğrenim kredisi borcu silinmektedir.

Öğrenim Kredisi Borcu Ertelenir Mi?

Öğrenim kredisi alan ve eğitimini tamamlayan öğrenciler bir süre sonra taksit taksit borcunu ödemeye başlamaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenim kredisinin ertelenip ertelenmediğini merak etmektedir.

Eğer kişi henüz öğrenim kredisi borcunu ödemeye başlamamışsa ya da borç ödemeye başlamış geciktirmeden taksitlerini ödüyorsa bu kişiler için borç erteleme söz konusu olabilmektedir. Bu koşullarda olan kişiler askere gidecekse ya da yüksek lisansa başlayacaksa borçlarını bir yıl kadar erteleme imkanına sahiptir. Fakat bunun dışında öğrenim kredisi borcunun tamamen silinmesi ya da ertelenmesi söz konusu değildir.

Bu konuyla alakalı gerekli açıklamalar gerekli kurumlar tarafından yapılmıştır. Ancak belirli koşulları sağlayan insanlar için belirli öğrenim kredisi borcu erteleme söz konusudur. Bunun dışında hiçbir şekilde öğrenim kredisi borcunun tamamen silinmesi söz konusu değildir. Bu konuda kişiler dikkatli olmalıdır. Öğrenim kredisi erteleme başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu