OGS Bakiyesi Nasıl Öğrenilir? OGS Bakiye Sorgulama

ogs bakiye sorgulama

OGS bakiye sorgulama işlemleri ile OGS bakiyenizi nasıl öğrenirsiniz tüm detaylar burada. Otoyollarda ve köprü geçişlerinde kullanılan iki çeşit geçiş sistemi bulunur. Bunlar; HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ve OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) olarak adlandırılır. Araçlar, gidecekleri istikamete ve mesafeye göre çeşitli tarifelerle ücretlendirilerek bu sistemler aracılığıyla köprü ve otoyollardan geçiş yapabilir.

OGS, araca yerleştirilen bir cihaz sayesinde geçiş ücretlerinin ödemesinde kolaylıklar sağlayan, bir tür teknoloji olarak adlandırılabilir ve ön ödemeli şekilde çalışır. OGS cihazları sayesinde hangi tarihte, hangi saatte nerden giriş çıkış yapıldığı, kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar sayesinde, bilgisayarlar vasıtasıyla yapılan hesaplamalar oranında ücret belirlenir ve cihazlar sayesinde kullanıcıdan tahsil edilir.

OGS cihazı alabilmek için çeşitli bankalardan başvuru yapılabiliyor ve sonrasında bakiye yüklemek için de aynı bankanın internet sitesinden, cep şubesinden ya da şubelerden işlem yapılabiliyor.

OGS bakiyesi E-Devlet sistemi üzerinden, PTT şubelerinden, banka şubelerinden, telefon bankacılığı ile veya bankaların internet şubelerinden kolayca yapılabilir. Bunların dışında, sadece Ziraat Bankasına özel olmak üzere SMS ile de OGS bakiye sorgulama yapılabilmektedir.

E- Devlet Üzerinden OGS Bakiyesi Öğrenme

E -Devlet sistemi sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde bakiye sorgulayabilmek için, kişisel şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra “OGS bakiye Sorgulama” linkine tıklayarak veya arama bölümüne “OGS Bakiye Sorgulama” yazarak sayfa tarafından yapılan yönlendirmeler sayesinde bakiye öğrenilebilir.

Bankalar Aracılığıyla OGS Bakiyesi Öğrenme

Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi gibi bankalar OGS satışı için yetki sahibi olan bankalardandır ve buralardan OGS başvurusu yapılabileceği gibi, ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, cep şubesini kullanarak, mobil uygulamalar ile şubelerden direkt olarak veya internet bankacılığı ile bakiye sorgulaması yapılabilmektedir.

PTT Aracılığıyla OGS Bakiyesi Öğrenme

PTT’de hesabı olan kullanıcılar, PTT’ye ait resmi web sitesine giriş yaparak veya PTT mobil uygulamaları üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama gerçekleştirebilir.

SMS İle OGS Bakiyesi Öğrenme

SMS ile OGS bakiyesi öğrenme hizmeti yalnızca Ziraat Bankasına özel bir uygulama olduğundan, OGS başvurusunu Ziraat Bankasından yapmış ve bankada hesabı bulunan kullanıcılar, 4747′ ye mesaj atmak suretiyle cihazlarında kalan bakiyeyi telefonlarına gelen bilgiler sayesinden öğrenebilmektedir.

OGS Geçiş İhlalleri

OGS cihazı olmadan veya yeterli bakiyesi olmadan köprü ve otoyollardan geçen araçlar geçiş ihlali yapmış sayılır. Bunun dışında, giriş yaptığı şerit dışında başka bir şeritten çıkış yapan, OGS cihazı olmasına rağmen, HGS gişesi gibi diğer gişelerden geçen araçlar da aynı kapsamda değerlendirilir.

Böyle durumlarda, ceza olarak geçiş ücretinin 10 katı tutarındaki rakam kullanıcıdan talep edilir. Kullanıcılar araçlarının plakalarına ait herhangi bir geçiş ihlali olup olmadığını sorgulayarak öğrenebilir.

Geçiş ihlali olup olmadığını kontrol etmek için; KGM (Karayolları Genel Müdürlüğü) internet sitesi üzerinden, ilgili alana plakayı yazmak yeterli olmakla birlikte, 0850 460 60 60 nolu hattı 7 gün 24 saat arayarak, E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak, OTOYOL A.Ş internet sitesine giriş yaparak veya KGM, Otoyol A.Ş mobil uygulamaları ile de herhangi bir ihlal olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu