Okul Birinciliği Kontenjanı Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları

okul birinciliği kontenjanı nedir ne işe yarar

Okul birinciliği kontenjanı nedir, ne işe yarar şeklinde merak ettiklerinizi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Okul birincisi olmak için liseden mezun olurken en yüksek diploma notuna sahip olmanız gerekiyor. Bu durum size pek çok avantaj kazandırabiliyor. Çoğu öğrenci bu durumu bir ek puan gibi algılıyor. Ama aslında okul birinciliği avantajları ek puandan biraz daha farklı.

Okul Birinciliği Kontenjanı Size Neler Sağlar?

Aslında okul birinciliği kontenjanının avantajları sınavdan sonra ortaya çıkar. Şöyle ki çoğu üniversitenin okul birincileri için ayırdığı bir kontenjanı mutlaka bulunuyor. Yani diyelim ki sizin puanınız çok iyi bir üniversite için yeterli olmadı. Ama bu üniversitenin okul birinciliği kontenjanından faydalanabilirsiniz. Tercih yaparken dikkatli davranır ve bu konuda iyi bir araştırma yaparsanız siz de bu avantajı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Her sene çok sayıda okul birincisi kontenjanı açıkta kalıyor yani bu kontenjandan kimse yararlanmıyor.

Okul Birincisi İseniz Nasıl Tercih Yapacaksınız?

Öncelikle şunu belirtelim ki liseden okul birincisi olarak mezun olduysanız bu avantajdan hemen yararlanmanız gerekiyor. Yani sınava ikinci ya da üçüncü kez girdiğinizde artık bu kontenjanı kullanmanız mümkün değil. Bu konuda yapılan en önemli hatalardan birisi puanın beklenenden yüksek gelmesi durumunda okul birincisi olan kişinin çok yüksek tercihlerde bulunmasıdır. Ama puanınız beklenenden düşük geldiyse düşük puanlı bir yeri tercih etmeniz bir avantaja dönüşebilir. Puanınız düşük gelse bile iyi bir üniversitenin okul birinciliği kontenjanından faydalanabilirsiniz.

İlgili: Yatay geçiş nedir nasıl yapılır?

Nasıl Tercih Yapılır?

Eğer öğrenci okul birincisi ise bu durumda çok rahat tercih yapabilir gibi bir durum söz konusu değildir. Okul birincileri gibi diğer öğrenciler de benzer şekilde çok yüksek bir puan alabilir. Öncelikle siz de diğer öğrenciler gibi iyi bir rehber öğretmen eşliğinde tercih yapmalısınız. Puanınızın hangi aralıkta olduğunu ve sırlamayı göz önünde bulundurmalısınız. Atlamamanız gereken şey puanı yüksek olsa bile vakıf üniversitelerini de mümkün olduğunca sıralamada yer vermeniz.

Çünkü bu üniversitelerin okul birinciliği kontenjanı sizin işinize yarayabilir. Bu konuda dikkatli olunması gereken bir diğer nokta da bütün tercihleri en iyi üniversitelerle yani çok yüksek puanlı üniversitelerle doldurmamanız gerektiği. Böyle yaparsanız da yerleşememe riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Puanınıza yakın ve çok istediğiniz yerleri ve de en az beş tane okul birinciliği kontenjanından yararlanabileceğiniz üniversiteyi iyi bir şekilde sıralayabilirseniz daha iyi olur.

Üniversite Yerleştirmede Okul Birinciliği Nasıl Değerlendirilir?

Okul birinciliği kontenjanından yararlanmak için şu bilgiye bir göz atmanız gerekiyor. Diyelim ki iyi bir üniversitenin herhangi bir bölümünün 150 kişilik kontenjanı var. Bu kontenjanın 8 kişisi de okul birincileri için ayrılıyor. Okul birincisi olan öğrenci öncelikle aldığı puanla yerleştirilmeye çalışılır. Ama eğer bunu yapamazsa ve halen kontenjanda yer varsa daha sonra okul birinciliği kontenjanına yerleşebilir. Bu durumda aslında okul birincileri yerleştirme sırasına girmek için iki kere şans kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu