Okul Kantini Açmak, Maliyet ve Şartlar

okul kantini açmak

Okul kantini açmak için gereken belgeler, maliyet ve açma şartları konusunda bu sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. Gençler ile iç içe olmak, okul hayatından vazgeçememek ve okulun en sevilen kişisi olmak isteyenler için, kantin işletmeciliği güzel bir iş seçimidir. Okul kantinleri hiçbir zaman boş kalmayacak yerler olduğundan dolayı, hiçbir zaman tükenmeyecek iştir kantin işletmeciliği.

Okul Kantini Açmak İçin Gerekenler

Okul kantini açabilmek için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Sabıka kaydı olmamalı,
 • Öğrenim durumu en az ilkokul mezunu olmalı,
 • Kantin iş yeri açma belgesi, ustalık belgesi, kalfalık belgesi veya iş yeri açma belgesinden birine sahip olmak
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • İmza sirküleri,
 • Başka bir kantin, meslek ya da esnaf odasına kayıtlı başka bir işin olmaması,
 • Gerçek kişiler olmak, vakıf, şirket adına kantin açılamaz.
 • Temiz ve güler yüzlü görünmek.
 • Hijyen, sağlık, beslenme konularında gerekli eğitimi almış kişiler olmak,
 • İş disiplinine sahip olmak,
 • Sabırlı, sakin ve hoş görülü olmak,
 • Dış görünüşe önem veren, temiz ve tertipli kişiler olmak,
 • İnsan ilişkileri ve diksiyonu güçlü olmak

Bunlar ve bunlara benzeyen belgelere ve şartlara sahip olan insanlar, okullarda kantin açıp işletebilir.

Okul Kantin Maliyeti

okul kantini maliyeti

Okul kantini için gerekli olan bütçe, okuldan okula, ihaleden ihaleye değişiklik gösterir. Okul durumu ve ihale durumuna göre masraflar değişebilir. İhaleyi kazandıktan sonra, kantin için yapılacak olan ortalama masraf 15-20 bin TL civarındadır. Bu fiyat genellikle okuluna ve okulun yerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kantin İhalesine Nasıl Girilir?

Kantin sahibi olabilmek için kantin ihalelerine girmeniz gerekmektedir. Verilen özellikleri taşımakta olan herkes okul kantini ihalesine girebilmektedir. İhale duyuruları, okulun bulunduğu il, ilçe, mahalle meb sayfasından ya da okulun resmi internet sitesinden duyurulmaktadır. Ayrıca okulların duyuru panolarına da asılmaktadır. Kantin ihalesi ile ilgili detaylar şartnamede bulunmaktadır.

Şartname incelip, ihalenin durumu öğrenilebilir, ona göre ihalede tavır alınır. Okul yönetimi farklı yollar inceleyebilirler. Çünkü okul kantinleri, okul müdürlüğüne her ay kira ödemektedirler. Okul yönetimi kirayı yüksek tutmak amacıyla, farklı yollar izleyebilir. İhale okul yönetiminin bağlı olduğu il, ilçe yönetimi, okul aile birliği temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından düzenlenmektedir.

Okul Kantini Açmak İçin Mantıklı Sebepler

Son yıllarda yeni işlere atılan girişimcilerin en çok tercih ettiği iş okul kantin işletmeciliğidir. Çünkü okul kantinlerinin kar marjı daha yüksektir. Çalışan personel sayısı az ve daha hızlı satış imkanı sunmaktadır.

 • Daha az çalışan: Okul kantinlerinde aşçı, garson, bulaşıkçı gibi personellere ihtiyaç bulunmamaktadır. En fazla 2 çalışan ille tüm işler halledilebilir.
 • Hızlı satışlar: Okul kantinleri nakit odaklı ve sürekli iş yapan yerlerdir. Satış hızları olabildiğince yüksek, müşteri kaybedilmeyecek yerlerdir okul kantinleri.
 • Fiyat Hesaplılığı: Kantincilerin her daim müşterilerine sağlıklı yiyecekler sunma zorunluluğu vardır. Bu sağlıklı yiyeceklerin toptan alınışı olabildiğince ucuzdur. Kendi kar marjınızı koyarak satışlar yapabilirsiniz.

Okul kantini her türlü açıdan daha karlı ve zevkli işlerden birisidir. Yapılan tüm satışların hemen hemen tüm gelirleri size kalmakla beraber, satışlar hızlı ve nakit para şeklinde gerçekleşmektedir. Yani 10 dakikalık bir teneffüs saatinde 300 ile 500 TL arasında nakit para kazanma imkanı sağlamaktadır.

Okul Kantini Ne Kadar Kazandırır?

Okul kantini açmak her ay nakit olarak 6 bin ile 10 bin lira arası kar yapmak demektir. Bu yapılan kar okulun bulunduğu semte ve okulun öğrenci durumuna farklılık gösterebilmektedir. Özel ürünler ve ev yemekleri satışı kantinin yaptığı karı daha fazla artırmaktadır.

Kantin Açmadan Önce Araştırma Yapın

İhaleye girmeden önce, bulunduğunuz okul hakkında araştırma yapmak daha doğru karar olacaktır. Çevre okulların kantin işletmecileri ile görüşülmesi yerinde bir hareket olmaktadır. Yapacağınız araştırmada okulun öğrenci sayısı, en çok talep edilen yiyecek ve içecekler, teneffüs uzunlukları ve öğle araları çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

İşletmenizi Geliştirin

Kantin işletmeciliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus geliştirme kısmıdır. Öğrencilerin istekleri dikkate alınmaya başlandığında satışlarda bir o kadar artış söz konusu olacaktır. Öğrenciler için daha sağlıklı ve daha fazla çeşit imkanı sunmanız kantinin daha fazla para kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu