Ölüm Parası Nasıl Alınır? 2023 | Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

ölüm parası nasıl alınır

Ölüm parası nasıl alınır, kimlere verilir, alma şartları ve gerekli belgelerle beraber 2020 ölüm yardımı hakkında tüm bilgiler bu sayfamızda. Sosyal güvenlik kurumunun maaş ödemesi yapmasının yanı sıra başka birçok yardımı da bünyesinde bulundurmaktadır. Fakat halkın büyük bir kısmının bu yardımlardan haberi bulunmamaktadır. İnsanların bilgisi olmadığı için de bu yardımlardan yararlanamamaktadırlar.

Sonuç olarak halk bu yardımlardan haberi olmadığı için faydalanamadığından ihtiyacı olanlara ödenecek bu yardımlar devlet hazinesine aktarılmakta yani devlete kalmaktadır. Sosyal güvenlik kurumunun halka sağladığı yardımlardan bir tanesi de ölüm yardımı olmaktadır.  Birçok sosyal güvenlik kurumu yardımından haberi olmayan halkın ölüm yardımından da haberi yoktur. Bu yüzden halk bu yardımdan hakları olduğu halde bilmedikleri için yararlanamamakta ve bu para devlet hazinesine aktarılmaktadır. Asıl konumuza geçmeden önce ölüm yardımı nedir, ne anlama gelmektedir ilk önce sizlere bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ölüm Yardımı Nedir?

Halkın büyük bir kesimi tarafından bilinmeyen konulardan biri de ölüm yardımıdır. Böyle bir yardım olduğundan halkın çoğunun bilgisi olmadığından yararlanamamaktadır. Ölüm yardımının bir diğer adı ise cenaze yardımıdır. Cenaze yardımı dendiğinde bir takım anlamlar çağrıştırmaktadır.

Cenaze yardımının ne demek olduğuna gelecek olursak bu yardım yaşamı sona eren insanların eğer hak sahibi ve şartları sağlıyorlarsa kendileri öldüğünde sosyal güvenlik kurumu tarafından yakınlarına yapılan yardım ödemesidir. Yani ölüm yardımı hak sahibi olan insanların hayatlarını kaybettiklerinde yakınlarına verilen yardımı ifade etmektedir.

Fakat hayatını her kaybeden insanın yakınlarına ölüm yardımı yapılmamaktadır. Bu yardımı alabilmeleri için ölen kişinin hak sahibi olması gerekmektedir. Bununla birlikte ölüm yardımını ölen kişinin ne derece yakınları alabilmektedir? Bu konuyla ilgili de insanlar belirsizlik yaşamakta yani herhangi bir bilgiye sahip olmamaktadır.

Ölüm Parası Kimlere Verilir?

ölüm parası kimlere verilir

Ölüm yardımı sosyal güvenlik kurumu tarafından ölen kişinin yakınlarına yapılan yardım ödemesidir. Fakat bu ölüm yardımını alabilmek için öncelikle ölen kişinin hak sahibi olması yani emekli veya sigortalı olması gerekmektedir. Bunlara sahip olan kişilerin yakınlarına ölüm yardımı yapılmaktadır. Ölüm yardımını ölen kişinin hangi yakınları alabilmektedir. Bu konu da merak edilmektedir. Burada bu konuyla alakalı bilgilendirme yapmaya çalıştık.

Ölüm yardımını alabilen yakınlar şunlardır:

  • Ölen kişinin eşine ödenir.
  • Eğer ölen kişinin eşi yoksa çocuklarına ödenmektedir.
  • Ölen kişinin eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerine ödenmektedir.
  • Ölen kişinin eşi, çocuğu ve kardeşi yoksa cenaze masraflarını kim karşılamış ise resmi bir belge gösterdiği taktirde ölüm yardımı ona verilmektedir.

Ölüm yardımından diğer adıyla cenaze yardımından faydalanabilecek olan kişiler yukarıdaki gibidir.

Ölüm Yardımı Alma Şartları

Kişilerin ölüm yardımını alabilmeleri için bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Ölen kişinin yakınlarına ölüm yardımı yapılabilmesi için ölen kişinin şu şartları sağlıyor olması gerekmektedir:

  • Ölen kişi emekli ise bu yardım yakınlarına sağlanır. Yani ölen kişinin ölmeden önce kendisinin sigortalı olması ve bundan dolayı aylık alıyor olması gerekmektedir. Eğer ölen kişi dul ya da yetim aylığı alıyor ise böyle bir durumda ölüm yardımının yapılması söz konusu değildir.
  • Ölen kişinin en az 1 yıl SSK, Bağkur ya da diğer kapsamlar dahilinde ödemiş olduğu bir primi bulunuyor ise bu kişiler için yakınlarına sosyal güvenlik kurumu tarafından ölüm yardımı yani cenaze yardımı ödenmektedir.

Dolayısıyla ölen kişinin yakınlarına ölüm yardımı yapılabilmesi için yukarıda yer alan şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Ölüm Parası Nasıl Alınır?

Ölen kişilerin yakınlarının ölüm yardımı alabilmeleri için öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Böyle bir başvuru yapılmadığı takdirde ölüm yardımı alabilmek söz konusu olmamaktadır. Ölen kişinin yakınlarının ilk olarak ölen kişi en son nereden emekli aylığı almış ise oradaki sosyal güvenlik kurumuna başvurması gerekmektedir. Eğer kişi emekli değilse en son çalışmasının bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapılmalıdır.

Ölüm yardımı dilekçesi için tıklayınız.

Ölüm Parası Başvurusunda İstenen Belgeler

Ölen kişinin yakınlarının ölüm yardımı yani cenaze yardımı alabilmesi için öncelikle başvuru için istenen gerekli belgeleri hazırlamış olması gerekmektedir. SGK’nın istediği belgeler şunlardır:

  • İlk olarak sosyal güvenlik kurumu cenaze ödeneği formunun doldurulmuş olması gerekir.
  • Doldurulmuş olan cenaze ödeneği formunun muhtar tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
  • Ölüm yardımı almak için başvuran kişinin kimliğinin fotokopisi gerekmektedir.
  • Ölmüş olan kişiye ait ölüm belgesinin alınmış olması gerekmektedir.

İstenen tüm bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve bu şekilde gerekli belgeleri sosyal güvenlik kurumuna iletilmesi gerekmektedir.

Ölüm Yardımında Zaman Aşımı Var Mı?

Ölen kişinin yakınları tarafından en çok merak edilen konulardan biri ölüm parası almak için belli bir zaman zarfının söz konusu olup olmadığıdır. Ölüm yardımı için ölen kişinin gerekli belgelerle başvuru yapmasının ardından 2 veya 3 ay içerisinde ölüm yardımı parasının başvuran kişiye ödenmesi gerekmektedir.

Ölüm yardımı sürekli olan bir yardım değildir. SGK tarafından yalnızca bir defa ödenen bir yardımdır. Bununla birlikte ölüm yardımında da zaman aşımı söz konusu olmaktadır. Ölüm yardımında yani cenaze yardımında mevcut olan zaman aşımı kişinin öldüğü tarihten itibaren 5 yıl olmaktadır. Bununla birlikte cenaze için yapılan ölüm yardımının tutarı her yıl bir önceki yıla oranla farklılık göstermektedir.

Her yıl bu tutarı Türkiye İstatistik Kurumu başkanlığının tüketici fiyatları endeksini dikkate alarak arttırmaktadır. En son tutarı söyleyecek olursak ölüm yardımı için 2020 yılında belirlenmiş olan miktar 800 TL olmuştur. Bu fiyat her yıl yeniden belirlenmektedir. Cenaze ödeneği konusunda daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu