Önlisans Mezunları Polis Olabilir Mi?

Aşağıdaki yazımızda POMEM, PAEM, PÖH ve PMYO eğitim şartlarından bahsediyoruz. Önlisans mezunları polis olabilir mi? polisliğe başvurabilir mi? şeklinde sıkça sorulan cevapları yazımız devamında yer alıyor. Bu ve benzeri diğer yazılarımız için sitemizi takip edebilirsiniz.

POMEM – Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezine başvuru yapacak adaylar için yaş şartı vardır. 18 yaşını tamamlayan adayların, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmalarıdır. Gerekli koşullara uyum sağlayan adayların da KPSS Önlisans puanı P93 puan türünden 70 puan ve üzeri almaları gerekmektedir. Sonrasında POMEM tarafından açıklanacak olan alım ilanlarını takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Başvurusu kabul edilen adaylar ön sağlık, spor ve mülakat aşamalarını başaralı bir şekilde tamamladıktan sonra başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar POMEM’ de eğitimlere başlayacaklar.

UYARI: Önlisans KPSS sonuçları açıklandıktan hemen sonra 24. Dönem POMEM alımında 2018 KPSS Önlisans Puanı istenecektir.

PMYO – Polis Meslek Yüksek Okulu

Önlisans mezunu olan adaylar Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilirler. Fakat PMYO alımlarında yaş şartı bulunmaktadır. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılmış olan yaş düzenlemelerinde ise düzenleme yapılmadan önceki ya dikkate alınacaktır. Adaylarda sınavın yapıldığı yılın Ekim ayının ilk gününden itibaren 18 yaşını doldurmuş olmak ve 01 Ocak ayında 26 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Bu koşullara sahip adaylar üniversite sınavının ilk yapılacak olan oturumundan Polis Akademisi tarafından açıklanacak taban puanı ile PMYO’a başvurabilir.

PÖH – Polis Özel Harekat Eğitimi

Polis Özel Harekat için eğitim koşulu da en az lise mezunu olmaktır. Genel olarak POMEM tarafından yapılan Polis Özel Harekat alımlarında da alım şartları hemen hemen aynı olduğu için önlisans mezunu olarak PÖH alımlarına başvuru yapabilirsiniz.

PAEM – Polis Amirleri Eğitim Merkezi

PAEM bir lisansüstü eğitimi olduğundan dolayı en az lisans mezunu adaylar başvuru yapabilmektedir. Lisans mezunu olan adaylar Polis Amirliği Eğitim Merkezi sınavına başvuru hakkı kazanmaktadır.

Bu yazımızda 2019 için önlisans mezunları polisliğe başvurabilir mi? en nihayetinde polis olabilir mi gibi soruların cevaplarını detaylıca inceledik. Sitemiz üzerinden PMYO, POMEM, Pöh önlisans mezunu polis alımı ilanlarını da en güncel haliyle takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu