Optik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

optik mühendisi nedir ne iş yapar

Çok az kişinin bildiği optik mühendisliği yeni ve kaliteli bir iş koludur. Öğrenciler kendilerine uygun bir iş ararken bu alternatifi de düşünebilirler. Optik mühendisliği fiziğin bir alt dalı olan optiği temel alır. Optikten yola çıkarak birçok alanda iş yapar. Tıptan otomotiv sektörüne kadar geniş bir alanda çalışma yapabilirler. Mühendisliğin bir alt dalı olduğu için de matematik ve fizik konusunda yeterliliklere sahip olmak gerekir.

Optik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Optik mühendislerinin ne iş yaptığı çok geniş bir alanda incelenir. Uzay, otomotiv, savunma, görüntüleme, elektronik kategorilerinde çalışabilirler.

  • Çeşitli cebir ve geometri hesaplamaları yapılır,
  • Çeşitli çalışmalar için 3 boyutlu tasarımlar yapılır,
  • Optikten yararlanarak tasarım, ölçüm, test, üretim yapılır,
  • Teknolojiden faydalanarak maliyetleri azaltmak ve kaliteli üretim gerçekleştirmek,
  • Optik temel alarak oluşturulan simülasyon, tasarım yapmak,
  • Laboratuvarlarda optikle ilgili çeşitli analizler yapmak,
  • Mühendislerin amacı olmayan ürünleri üretmektir.
  • Üretim yaparken de kaliteli, maliyeti düşük üretim yapmaya çalışırlar.

Optik Mühendisleri Nerede Çalışır?

Optik mühendisi olabilmek için iki farklı yol vardır. İlki üniversitelerin Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünü okumaktır. Diğer bir yöntem ise Fizik bölümünü bitiren kişilerin Optik alanında uzmanlaşması, eğitim alması ile olabilen mühendisliktir. Her ikisinde de kişiye Optik Mühendisi denir. Kolaylıkla çalışabilmek imkanları sunulur.

Optik mühendislerinin çalışma alanı geniştir. Çalışabilecekleri birçok özel sektör, devlet kurumu vardır. Kamu sektöründe çalışmak için KPSS’ye girmek gerekebilir. Özel sektöre girmek için ise kişinin kendi yeterlilikleri önem arz eder.

Optik Mühendisi Olabilmek İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Hatasız şekilde hesaplamalar yapabilmek, ekip çalışması konusunda sorun yaşamamak, uyumlu olmak, dil konusunda kendini geliştirmiş olmak, optiğin içerisinde bulunan bir alanda uzmanlaşmak, analitik şekilde düşünebilmek, çözüm odaklı olmak, herhangi bir yere seyahat etme konusunda sorunu olmamak gerekir. İlgi isteyen bir meslektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu