Örgün Eğitim Nedir? Örgün Öğretim Hakkında Bilgiler

örgün eğitim nedir

Örgün öğretim nedir, ne demektir, örgün eğitim hakkında tüm bilmeniz gerekenler bu sayfamızda. Günümüzde etiğim çeşitleri oldukça farklılık göstermektedir. Bu eğitim çeşitlerinin en önemlilerinden biri de örgün eğitim olmaktadır. Örgün eğitim içinde belli kurallara sahip olan düzenli eğitim türlerinden biri olmaktadır. Örgün eğitim genel olarak belli bir devlet kurumu içerisinde belirli görevliler tarafından verilen ve belli bir saat dilimi içerisinde gerçekleştirilen bir eğitim türüdür.

Örgün eğitimi örneklendirecek olursak okul öncesi öğretim, ilköğretim, orta öğretim ve yüksel öğretim örgün eğitim içerisinde yer almaktadır. Bu kurumlarda belli kurallar söz konusudur. Bu kuralların başında devam zorunluluğu yer almaktadır. Örgün eğitim görecek olan kişilerin devamlı olarak derslere katılması gerekmektedir. Bununla birlikte örgün eğitim aşamalı bir eğitim türü olmaktadır.

Yani önce birinci sınıf gelir ve bu sınıf başarılı bir şekilde geçilirse öğrenci ikinci sınıfa geçebilmektedir. Yani belli bir düzen ve aşamalar söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte örgün eğitim belli bir çatı altında yapılmaktadır. Uzaktan eğitim ile arasındaki en önemli farklardan biri bu olmaktadır. Uzaktan eğitimde herhangi bir kuruma gidip de yüz yüze ders alma gibi bir durum söz konusu değildir.

Fakat örgün eğitimde okula gidip görevlendirilmiş öğretmen tarafından dersler dinlenmektedir. Örgün eğitimde belli bir yaş grubunda yer alan aynı seviyede olan öğrencilerin belli bir amaç doğrultusunda belli bir programa göre hazırlanmış derslerde eğitim görülmektedir.

Örgün Öğretimde Olması Gereken Faktörler

Örgün öğretimde bazı faktörlerin mutlaka olması gerekmektedir. Başka bir deyişle örgün öğretimin olmazsa olmaz faktörleri söz konusu olmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • Okul
 • Sınıf
 • Öğretici
 • Öğrenci
 • Yüz yüze eğitim
 • Materyaller
 • Laboratuvar

Tüm bu faktörler örgün öğretim için gerekli olan faktörler olmaktadır. Bu faktörler olmadan örgün öğretimi gerçekleştirmek mümkün değildir. Bir tanesi bile eksik olsa örgün öğretimde aksaklık meydana gelir.

Örgün Öğretimin Uzaktan Öğretimden Farkı Nedir?

Örgün öğretimde yapılan derslerde vücut olarak bulunmanız gerekmektedir. Ancak uzaktan eğitimde böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değildir. Uzaktan eğitimde belli saatlerde belli kuruma gidip de ders almak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Örgün Eğitimin İkinci Öğretimden Farkı Nedir?

Örgün eğitim görmekte olan öğrenciler okula sabahları gitmekte ve akşamları dönmektedir. Fakat ikinci öğretim öğrencileri okula öğleden sonra yani akşam giderler ve gece geç saatlerde dönerler. Ayrıca harç ücreti açısından örgün eğitim ikinci öğretime göre daha düşüktür. Fakat üniversiteye giriş puanları ikinci öğretime oranla daha yüksek olmaktadır.

Örgün Eğitimin Kademeleri Nelerdir?

Örgün eğitim içerisinde belli bir sıralama ve aşama içermektedir. Yani ilk olarak en düşük aşamadan eğitim başlamakta ve başarı oranına göre aşamalar yükselmektedir. Bu kademeler ise şunlardır:

 • Okul öncesi Eğitim
 • İlköğretim
 • Ortaöğretim
 • Yükseköğretim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu