ÖSYM Şifremi Unuttum Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

ösym şifremi unuttum

Ösym şifresi sınava girecek olan adayların Aday İşlemleri Sistemine (AİS) güvenli giriş yapmasını sağlar. Ösym şifresi ile siteye giriş yaptıktan sonra site üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir. Ösym şifresi ilk başvuruda adaylara özel olarak verilen şifredir. Bu şifrenin kişisel olarak değiştirilmesi tavsiye edilir. Verilen şifrenin unutulmasının daha kolay olmasının aksine kişinin kendi oluşturduğu şifrenin unutulması daha zordur.

ÖSYM Şifresi Neden Önemli

Ösym şifresi sınava girecek olan adaylar için oldukça kritik bir konudur. Sınav tarihleri, sınav yeri ve sınav sonuçları gibi pek çok bilgiye ulaşmayı sağlayan Ösym Aday İşlemleri Sistemine giriş yapabilmek için mutlaka kişiye özel olarak verilmiş Ösym şifresini girmek gerekir. Şifresini unutan adaylar için izlenmesi gereken bir yöntem bulunur.

Şifre İle Yapılan İşlemler

Ösym şifresi ile güvenli olarak girilen Ösym Aday İşlemleri Sistemleri içerisinde sınava girecek olan adaylar;

  • Sınav başvurusunda bulunma
  • Tercih yapma
  • Tercih değişikliği yapma
  • Sınava giriş belgesine sahip olma
  • Sınav sonuçlarını öğrenme
  • Yerleştirme sonuçlarını öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

ÖSYM Şifremi Unuttum Diyenler Ne Yapmalı?

Ösym şifresini unutanlar için site üzerinde şifremi unuttum seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe tıklayarak kişisel bilgilerle ilgili olan soruların yanıtlanması gerekiyor. Ösym şifre yenilemede sorulan sorular:

Bu bilgileri eksiksiz olarak girseniz dahi son aşamada size ilk şifre verilirken sorulan güvenlik sorusunu da doğru cevaplamanız gerekiyor. Güvenlik sorusunu da doğru olarak cevapladıktan sonra şifre yenileme hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de sisteme giriş yapmak mümkündür.

ÖSYM şifre yenileme işlemi için tıklayınız.

Güvenlik Sorusunu Unuttum Nasıl Yeni Şifre Alacağım?

Yeni şifre alma işlemi sırasında sorulan güvenlik sorusunu unutan adayların ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri kurumlarına yanlarına nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını alarak şahsi olarak giderek şifre yenileme başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu işlem için 5 TL ücret talep edilir. Adaydan başka hiç kimse aday adına başvuruda bulunamaz ayrıca başvuru yapacak olan kişinin kimlik kartı üzerinde güncel fotoğrafının ve TC kimlik numarasının bulunması gerekir. Pasaport ile başvuru yapacak adaylar için pasaport süresi dolmamış olması şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu