Oto Yıkama Açmak 2023 Maliyeti ve Gerekli Malzemeler

oto yıkama açmak

Oto yıkama açma maliyeti, gerekli malzemeler ve oto yıkamacı nasıl açılır konusunda bu sayfamızdan tüm gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Otomobil sektörünün gelişmesine bağlı olarak, oto yıkama işi de gelişim gösterir. Oto yıkama işletmesi açmak isteyen bireylerin yapması gereken farklı işlemler vardır. Gerekli olan malzemelerin belirlenmesi, yer seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, işletme açıldıktan sonra kazanç durumunun nasıl olacağı gibi konular araştırılmalıdır.

Gerekli olan bu farklı durumların yanı sıra, açılacak olan işletmelerin kişiler için uygun çalışma imkanları sunması gerekir. İşletme açılmadan önce, alınması gereken belli başlı izinler vardır. Bu izinlerin alınmaması halinde kaçak çalışma ortamı oluşur ve bu durum hem dürüstlüğe aykırı bir durumdur hem de ceza alınmasına neden olur. Cezalar kimi zaman yüksek oranlarda mali ceza olurken kimi zaman da hapis cezası olarak kendini gösterir.

Bu konularda sorun yaşamamak için izin alınması oldukça önemlidir. Bu işi yapmak isteyen insanların; oto yıkama nasıl açılır, gerekli olanlar nelerdir, maliyeti ne kadar ve kazançları nasıl, gibi konuları bilmeleri gerekir. Bu şekilde, işin kişi için uygun olup olmadığına karar verilerek çalışılmaya başlanır.

Oto Yıkama Nasıl Açılır?

Her işletmede olduğu gibi, oto yıkamalarda da açılırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Gerekli durumlar yerine getirilmeli, uygun yerlere talepte bulunulmalı ve bu şekilde oto yıkama açılmalıdır. Bu işi oluşturmak için çeşitli adımlar gerekir. Oto yıkama açmak için izlenmesi gereken adımlar:

 1. Oto yıkama yapımına uygun olacak bir yer belirlenmelidir. Bu yerin, şehir merkezinden çok uzak olmaması, arabaların geçerken görebileceği düzeyde olmasında fayda vardır. Bu sebeple, genellikle petrol ofislerinin yanlarına oto yıkama açılır. Çünkü petrol ofisleri, arabaların belirli aralıklarla mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Bunun yanı sıra, araba tamiri yapılan yerlerin yakınlarına da açılması mümkündür.
 2. Belirlenmiş olan yerin su ulaşım kolaylığı bulunmalıdır. Oto yıkama yapılırken belirli miktarlarda su kullanılır. Kullanılacak suyun temininin kolay olması gerekir. Benzer şekilde, kullanılan suyun giderilmesine uygun olacak şekilde bir yer olmalıdır.
 3. Daha sonra belirlenen yer işletme edinmek amacıyla tamamen veya kısmen sahiplenilir.
 4. İlgili birimin idari kurumlarına, oto yıkama işletmesinin açılacak olduğu yer, sahip olduğu imkanlar ve yapılmak istenen iş bildirilir.
 5. Eğer idari birimden izin gelirse ruhsat alma işlemleri başlar. İşletme ruhsatının alınması ile artık oto yıkama işi açılmaya hazırdır.
 6. Alınan izinlerin ardından işletmenin hazırlanması gerekir. İlk olarak araçlar için uygun alanlar oluşturulur. Daha sonra musluklar ve oto yıkama için gerekli malzemelerin temini sağlanır.

Bu şekilde, oto yıkama işi açılmaya hazır hale gelir.

Oto yıkama işi yapmak isteyen bireyler, bu durumu mutlaka yasal yollar ile beyan ederek çalışma yapmaya başlamalıdır. Kaçak olarak yapılacak işler, elde edilecek kazançtan daha fazla cezalar alınmasına ve devletin kişiye karşı güven kaybetmesine neden olur.

Oto Yıkama İçin Gerekli Malzemeler

Oto yıkama açmak için gerekli olan farklı malzemeler gerekir. Bu malzemeler temin edilmediği zaman ise çalışma tam anlamıyla sağlanamaz. Ayrıca gerekli olanları sadece malzeme olarak ifade etmek de yeterli değildir. Kimi zaman iş gücü de gerekli olanlar kısmına dahildir. Gerekli olan malzemeler:

 1. Muslukların hazırlanmasına dayalı olan tüm malzemeler gereklidir. )Bu işi halletmek için tesisat ustaları ile anlaşma yapılarak daha kolay sistem kurulabilir. Bu şekilde, tüm masrafları toplu olarak tesisat ustalarına ödeyerek kolaylık sağlanır.)
 2. Köpük bulunması gerekir. Ancak köpüklerin arabalara zarar vermeyecek özellikte olmaları, temizleyici özelliklerinin yüksek olması, durulama esnasında zorluk çıkarmaması gerekir. Bu sebeple oto yıkamalara özel olarak köpükler üretilir. Bu tür köpüklerin temin edilmesi faydalı olacaktır.
 3. Oto yıkama yapmaya yarayan fırçalar gerekir. Farklı malzemelerde olduğu gibi, fırçalarda da dikkat edilmesi gereken önemli özellikler vardır. İlk olarak alınacak olan fırçanın; yapısı bakımından sert fırça kıllarına sahip olmaması, fazla ağır olmaması, yumuşak kıllarıyla temizleyici özellikte olması gerekir.
 4. Köpük yapılan araçların daha sonra bu köpüklerden arındırılması gerekir. Bu sebeple de musluk gerek olacaktır. Ancak normal musluklar hem daha fazla su kaybına hem de ortaya çıkacak olan zaman kayıplarına neden olur. Bu sebeple tazyikli su özelliğine sahip musluklar veya hortum ucu malzemeleri gerekir. Bu sayede yorulmadan, hızlı bir şekilde ve köpük kalmadan durulama işlemi yapılabilir.
 5. Durulama işlemi de tamamlandıktan sonra araçların kurutulması gerekir. Bu durum da gerekli olan farklı malzemeler anlamına gelir. Çeşitli iz bırakmayan kurulama bezleri veya özel olarak yıkanan araçların kurutulmasına yönelik sistemler kurulabilir.
 6. İşletmede çalışmak üzere alınacak olan işçilere ihtiyaç duyulur. Bu işçiler, çalışmaların gerçekleştirilmesi görevini üstlenir.

Gerekli olanlar bu şekilde ifade edilebilir. Oto yıkama açmak için gerekli olanlar; oto yıkama açmadan önce gerekenler ve oto yıkama açıldıktan sonra gerekli olanlar, şeklinde ikiye ayrılabilir. Öncesinde gerekli olanlar “nasıl açılır” kısmında ele alınırken, işletme açıldığı andan itibaren gerekli olanlar ise bu kısımda ele alınır.

Oto Yıkama Açma Maliyeti 2020

oto yıkama açma maliyeti

Oto yıkama açmak isteyen bireyler, bu işletmelerin maliyetinin ne kadar olacağı konusu araştırır. Maliyetin belirlenmesinde farklı faktörlerin rolü vardır. Maliyetin belirlenmesine etki eden faktörler ve buna bağlı olarak maliyet:

 1. İşletme açılmak için kullanılacak olan yerin kira masrafları veya satıl alma giderleri maliyeti doğrudan etkiler.
 2. İşletmelerin açılması için ruhsat alınması gereklidir. Ruhsatlar ile de işletmeler devlete bağlanır. Bu sebeple de vergilerinin verilmesi gerekir. Çalışma potansiyeli ve kazancı yüksek olan oto yıkamaların vergi giderleri yüksek olacaktır. Bu durum maliyeti etkiler.
 3. Oto yıkama açılırken alınacak olan malzemeler maliyet durumunu etkiler. Orta kalitede ve iş görecek düzeyde alınan her türlü malzeme düşük maliyet olurken, yüksek fiyata alınacak her türlü malzeme de maliyet fiyatının artmasına neden olur.
 4. İşletmede çalışacak olan birey sayısına bağlı olarak maliyet artar. Gerekli olmadığı halde çalışacak olan bireyler, işletme için daha fazla maliyet oluşmasına neden olur.

Maliyete etki eden durumlar başlıca bu şekilde ifade edilebilir. Tüm bunlarla birlikte, işletmelerin maliyetleri konusunda bilinmesi gerekenler vardır. Ortalama ve oto yıkama işinde kullanıma uygun kalitedeki ürünlerin alınması, iş imkanlarının gelişmiş düzeyde olduğu bir yerde işletme kurulması sonucunda 30.000 Türk lirası kadar bir maliyet oluşur. Bu maliyet ortalama düzeylere göre olduğu için, farklı kişilere göre daha az veya daha fazla olabilir.

Oto Yıkamacı Kazançları Nasıl?

Oto yıkama açma işi hakkında sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de kazançlarının nasıl olacağı konusudur. Kazançların belirlenmesi için farklı durumların net olarak belirlenmesi gerekir. Giderlerin belirlenmesi gerekir. Çalışan sayısı belirlenir ve çalışanlara verilen ücretler belirlenir. İşletme kirası ve giderleri belirlenir. Daha sonra elde edilen gelirlere bakılır.

Gelirlerden giderlerin çıkarılmasının ardından kar durumu ortaya çıkar. Bu bilgilerin yanı sıra, oto yıkama kazançları değişim gösterir. İşlek bir alanda açılan ve tercih edilme durumunun yüksek olduğu bir işletmede aylık kazanç 6.000 Türk lirası ile 15.000 Türk lirası arasında değişim gösterir. Kazancı artırmak için ise; reklam vererek müşteri sayısının artırılması sağlanabilir, tasarruflu olarak kullanılan ürünler sonucunda kazanç miktarı artırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu