Otomat İşi Nasıl Yapılır? Maliyeti Ne Kadar? Karlı Mı?

otomat işi yapmak

Otomat işi yapmak isteyenler için, bu işin nasıl yapılacağı, maliyeti, karı, ve otomat koyma izni gibi pek çok konuda merak edilenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Zaman kavramının oldukça önemli olduğu günümüzde insanlar daha pratik, kolay ve uygun fiyatlı olması nedeniyle otomat kullanımını tercih ediyor. Otomat kullanımının oldukça yaygınlaştığı ülkemizde doğru ürün ve otomatın kurulacağı doğru yer seçildiğinde son derece yüksek ve düzenli gelir sahibi olunuyor. Bu anlamda kişiler bu işin maliyeti ve yasla boyutunun iyice değerlendirdikten sonra bu işe girme kararı vermeleri gerekiyor.

Otomat İşi Nasıl Yapılır?

Otomat işi son derece karlı bir yatırım olsa da yapılacak yanlışlar büyük zarara yol açmış bir yatırıma neden olabilir. Bu sebeple otomatik işi yapmak isteyenler otomat işi nasıl yapılır sorusunun cevabının yoğun bir şekilde araştırıyor. Otomat işinin maliyeti, yasal ve planlama boyutu bulunuyor. Tüm hususların incelenmesi ve gerekli aşamaların yerine getirilmesi ile birlikte başarılı ve yüksek kazançlı bir otomat hizmeti sağlanabiliyor.

Perakende dükkanlar, sinemalar, fabrikalar, hava alanları, özel okullar, tiyatrolar, hastaneler, oyun salonları, süpermarketler, alışveriş merkezleri restoranlar, iş merkezleri, toplantı salonları ve rekreasyon merkezleri otomat işi için son derece elverişli alanlar olarak ön plana çıkıyor. Bu noktada bu işi yapacak kişiler öncelikle bu yerlerle bir araya gelerek otomat konulması noktasında gerekli izinlerin alınması ve verilecek kira bedelleri konusunda anlaşılması gerekiyor. Çünkü hiç kimse kendi kafasına estiği bir şekilde buralara otomat makinesi koyamaz.

Daha sonraki aşamada ise otomat makinesi satan işletmelerle görüşülmesi gerekiyor. Çünkü günümüz otomat teknolojisi hızla gelişiyor ve sizin sunmak istediğiniz ürün için en doğru otomat çeşitlerini kiralamanız ya da satın almanız gerekiyor. Burada genel itibari ile kiralanma çok daha uygun maliyetli olduğu için tercih ediliyor. Otomat firmaları ile yapılan anlaşma sonrasında otomatı koyduğunuz alanın güvenliği ön plana çıkıyor. Çünkü otomat hizmetinde en önemli sorunların başında hırsızlık ve enerji kesilmesi olabiliyor.

Otomatı koyacağınız yer ile yapılan anlaşmada enerji imkanının rahatlıkla sağlandığı, güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri ile korunan ve jeneratörü olan yerlerin tercih edilmesi güven açısından oldukça önemli oluyor. Daha sonraki süreçte ise özellikle ilk zamanlar ürün tedariki noktasında otomatların bulunduğu noktaların kısa aralıklarla ziyaret edilmesi gerekiyor. Bu sayede hem biten ya da azalan ürünler tedarik ediliyor hem de varsa arızalara anında müdahale ediliyor. Bu hizmette tecrübe kazanıldıkça hangi ürünün ne kadar sürede azaldığı bilindiği için planlama çok daha iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Otomat işinde diğer bir hususta oluşan arızalara anında müdahale etmek oluyor. Bu doğrultuda otomat makinelerinin günlük kontrolünde makinenin konduğu yer ile anlaşma yapılması çok daha avantajlı oluyor. Olası arızalarda otomatların kiralandığı yerlerle iletişime geçerek hızlı bir şekilde teknik servis desteği alınması sağlanmalıdır. Çünkü bazı ürünlerde olası arızalar maddi anlamda büyük zararlara yol açabiliyor.

Otomat makinelerinde azalan ürünlerin takviyesi, otomat makinelerinin temizliği ve bakımı mümkün olduğunca müşterilerin olmadığı zaman dilimlerinde yapılması gerekiyor. Ayrıca otomat işinde sadece yiyecek içecek değil birçok ürün grubunun olduğu unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple farklı ürünlerle bu hizmeti sunmak hem çeşitliliği hem de karı daha da yukarı çekecektir.

Otomat işine girilirken aynı zamanda otomatların seçileceği firmalarında iyice araştırılması gerekiyor. Çünkü otomat makinelerinde kalite oldukça önemlidir. Kalitesi düşük makinelerin sıklıkla arıza vermesi nedeniyle bu işi yapan kişiler çok büyük zararlar yaşayabiliyor. Ayrıca kalitesi düşük otomatların bakım süreçleri ve masrafları da oldukça fazla olacağının unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple maliyetleri düşürmek için kalitesi düşük otomat tercihi orta vadede çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

Otomat işinde başarı için iyi bir lojistik ve finansal alt yapıya sahip olunacağı unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple bu hizmeti sunmayı planlayan kişilerin ilk olarak lojistik ve finansal alt yapıyı planlaması ve ardından başta lokasyon seçimi olmak üzere birçok faktörü en üst düzeyde değerlendirmesi gerekiyor. Bu hizmet son derece karlı gibi görünse de yetersizlik durumunda büyük oranda zarar edilebileceği unutulmaması gerekiyor.

Otomat İşi Maliyeti

Otomat işine girmek isteyen kişilerin akıllarında ki temek soru bu işin maliyeti ne kadar sorusu oluyor. Çünkü maliyet hesaplaması yapılmadan bu hizmete girilmesi sonrasında başarısızlık oldukça olası olacaktır. Çünkü otomat işinde kar marjı son derece yüksek olsa da ilk kurulum maliyeti son derece yüksek oluyor. Bu maliyetleri karşılama noktasında yaşanacak sorunlar otomat işindeki başarı oranını ve kar marjını son derece aşağı çekeceği unutulmaması gerekiyor.

Otomat işinin maliyet kalemleri arasında;

  • Otomat firmalarından otomatların kiralanması ve satın alması,
  • Otomatların kurulacağı yerlerle yapılacak sözleşme ve komisyon oranları,
  • Otomatların ilk ürün teminatı,
  • Otomatların temizlik ve bakım maliyetleri,
  • Lojistik maliyetler,
  • Ürünlerin kontrol ve doldurulması hizmetlerinin sunacak personel maliyetleri,
  • Devlete ödenmesi gereken vergiler yer alıyor.

Otomat işinde maliyetlerin daha iş planlaması aşmasında hesaplanması ve ona göre harekete geçilmesi gerekiyor. Çünkü bu işin ilk kurulum maliyeti fazla olmakla birlikte kar durumu kısa vadece yüksek olmayabiliyor.

Otomatların teminin noktasında sıfır makine alımı son derece maliyetli olacaktır. Bu noktada ikinci el makineler incelenebilir. Fakat otomat makinelerinde kalite ve sağlamlık gibi unsurların ön planda tutulması gerekiyor. Ayrıca günümüzde güvenlik, kalite ve hizmeti üst seviyeye çıkaran otomat makinelerini tercih edilmesi gerekiyor.

Kredi kartı temassız özelliği ile ödeme sağlayan, sesli ya da dokunmatik özelliği olan, uzaktan kontrol edilebilen, interaktif ekranı olan ve güvenlik kamerası özelliği olan otomatların tercihi kar marjını ve güvenliği en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı oluyor.

Otomat işindeki en ciddi maliyetler arasında ise otomatların kurulduğu bölgedeki işletmelerle yapılan sözleşme ve komisyon oranları geliyor. Otomat işinde lokasyonun işlekliğine göre günlük kazancın yüzde 10 ile 25 arasında ki kısmı mülk sahibine komisyon olarak ödeniyor.

Ayrıca otomatların kullandığı elektrik yine otomat sahipleri tarafından ödeniyor. Tüm bu hususların en ince ayrıntısına kadar incelenmesi ve ortaya konması sonucunda karar verilmesi gerekiyor. Günümüzde otomat makinesinin büyüklüğüne ve teknolojisine göre değişmekle birlikte otomat makinelerinin ücretleri 15 bin TL ortalamada bulunuyor. Bu doğrultuda 5 makine ile hizmette tüm maliyetlerin 90 bin TL’yi bulabileceği ön görülüyor.

Otomat İşi Karlı Mı?

Otomat makineleri işine girmek isteyenler için bu işin kazancı nasıldır konusu işe karar verme anlamında büyük önem taşıyor. Otomat makinesi kazançları makinesinin büyüklüğüne, sunulan ürün çeşidine ve kurulan lokasyona göre değişebiliyor.

Burada kazanç anlamında en belirleyici nokta aylık kazançlar ile makine ücretlerinin ne kadar sürede amorti edildiği konusu oluyor. İyi bir bölgede geç 1 sene içerisinde kara geçiliyor. Bu durum yoğun talebin olduğu yerlerde 6 aya kadar düşebiliyor. 10 bin TL civarında bir otomat makinesinin aylık kazancı 6 bin TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Burada maliyetler çıkarıldığında ortalama makine başına 3 bin TL gibi son derece tatminkar bir oran kalabiliyor. Ayrıca mülk sahiplerine ödenene komisyon oranının düşük olması sağlanan kar oranının da artmasına yardımcı oluyor. Burada temel nokta ise kurulum maliyetlerinin yüksek olması ve ilk zamanlarda çok yüksek kazançların zor olduğu gerçeği oluyor.

3 Yorum

  1. Cocuk oyuncak otamat işi yapmak isteyen bay ve bayan yatırımcı arıyorum sakız otamat kocaeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu