8 Garantili Yöntemle Para Biriktirme Yolları

para biriktirme yöntemleri

Para biriktirmek istiyorum diyenler bu yazımız sizler için. 8 garanti yöntemle para biriktirme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Herkesin gelir ve gider dengesinin aynı olmadığı bilinen bir durum ve bu durum dünyanın her yerinde bu şekilde. Pek çok insan, hayatının belli başlı dönemlerinde kendisi ve geleceği için çeşitli şeyler yapmak ister. Günümüzde pek çok insan ihtiyaç duyduğu bir şeyi ya da bir seyahat hayalini gerçekleştirmek için para kullanımına özen gösteriyor.

Para kullanımı konusunda değişen yaşam şartları her geçen gün önümüze yeni ve farklı seçenekler sunabiliyor. Ancak paranızı biriktirip hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bu konuda iradeli olmanız ve doğru şekilde birikim yapmanız gerekiyor. Para biriktirmek pek çok kişi için zor görünse bile aslında zamanla kolay bir hal alıyor.

Para Biriktirme Yöntemleri

Para biriktirmenin önemini biliyorsunuz fakat hala nasıl para biriktirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız birkaç maddeyi bile uygulayarak rahatlıkla para biriktirme alışkanlığı kazanmış olacaksınız. Para biriktirmek her ne kadar zor gibi görünse de aslında zamanla daha kolay bir hal alıyor. Eğer para biriktirmek istiyorsanız aşağıda bulunan maddeleri uygulayarak başlayabilirsiniz.

  • Gelirinin yüzde onunu biriktir
  • Her zaman nakit para taşı
  • Gün içerisinde belli bir miktardan fazlasını harcama
  • Termos alarak çay, kahve ve suyunu yanında taşı
  • Ek iş yapmaya çalış
  • Alışveriş anlayışınızı değiştirin
  • İndirimleri takip et ve kıyasla
  • Kumbarada para biriktir

Gelirinin %10’unu Biriktirmeye Çalış

Gelirinizin belli bir kısmını bir köşe atmak birikim yapma konusunda oldukça etkilidir. Örneğin 2.000 tl geliriniz olduğunu varsayalım her ay 200 lirasını biriktirirseniz yılda 2.400 TL eder ki hiç kötü değildir.

Her Zaman Nakit Para Taşımak

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden beri bir çok kolaylığı da beraberinde getirdi fakat ay sonu hesap özeti hep can sıkıcı olmuştur. Bunun için kredi kartı kullanma alışkanlığınızı azaltın. Mümkünse nakit paranız ile alışveriş yapın. Tabi kredi kartınızın herhangi bir borcu varsa önce bunu tamamen kapatmakla ilgilenmelisiniz.

Gün İçerisinde Belli Bir Miktardan Fazlasını Harcama

Gün içinde harcadığınız paraya bir limit koyarsanız bu da ay sonu cebinizde kalacak parayı hesap edebilmenize yarayacaktır. Elbette bunun her gün yapılması mümkün olmayabilir. Ancak başarabilirseniz biriktirdiğiniz paraya ekstra bir miktar koyma şansınız olacaktır.

Termos Alarak Çay, Kahve ve Suyunu Yanında Taşı

Gün içinde yaptığımız bu küçük harcamalar uzun döneme vurulduğunda ciddi paralar edebilir. Hele büyük kahve zincirlerinden içtiğimiz bir kahveye en az 10 lira verdiğimizi düşünürsek gerisini siz hesap edin. Buna benzer ihtiyaçlarınıza çözüm olarak içeceklerinizi yanınızda taşımak oldukça etkilidir.

Ek İş Yapmaya Çalış

Ek iş yaparak aylık kazancınıza önemli miktarda katkı sağlayabilirsiniz. Eğer bir işiniz yoksa ev hanımlarına evde iş tavsiyeleri verdiğimiz yazımıza bakabilirsiniz. Buradaki tavsiyeler sadece ev hanımları için değil, bir çoğunu erkekler de kolaylıkla yapabilir.

Alışveriş Anlayışınızı Değiştirin

Alışveriş için oldukça fazla zaman ve para harcandığı ortada olan bir şeydir. Alışveriş konusundaki alışkanlıklarınızı değiştirerek para biriktirme konusunda hızlı bir şekilde yol alabilirsiniz. Mesela yerinden alışveriş yapmak yerine online alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü fiyatlar bazen fiziki mağazalardan daha hesaplı olabiliyor. Eğer online alışveriş konusunda bir bağımlılığınız varsa bunu da törpülemek gerekir. Bunun için istediğiniz şeyleri sepete atın ama almayın, bu oldukça etkili bir yöntemdir.

İndirimleri Takip Et ve Kıyasla

Bir ürünü görür görmez hiç araştırmadan almak hatalı bir davranıştır. Çünkü başka bir yerde daha ucuz veya indirimde olabilir. Bunun için indirimleri takip etmek ve almak istediğiniz ürünleri başka bir yer ile kıyaslamak mantıklı bir davranıştır. Ayrıca alacağınız ürün normal bir mağazada ise mutlaka pazarlık edin. Bazen satıcı pazarlık payını fiyata ekleyip size söyler. Bir ürüne fazladan para vermeyi hiç birimiz istemeyiz herhalde. Bu yüzden çok ısrarcı olmadan mutlaka pazarlık hakkınızı kullanın.

Kumbarada Para Biriktir

Çocukken para biriktirme alışkanlığı kazandırmak adına ebeveynler çocuklarına kumbara alırdı. Aynı şekilde sizde para biriktirme alışkanlığı kazanmak için küçük bir kumbara alabilirsiniz. Her gün mutlaka az da olsa para atmaya özen gösterin. Cebinizdeki bozuk paraları mutlaka buraya atmaya atın. Düzenli bir şekilde para atarak bu durumu farkında olmadan bir alışkanlık haline getirmiş olursunuz.

Neden Para Biriktirmeli?

Para, değişen ve gelişen hayat şartlarında oldukça önemli bir yere sahip olmaya devam ediyor. Bir kişinin sırf kendi temel ve kişisel ihtiyaçlarını gerçekleştirmesi için bile paraya ihtiyaç duyduğu aşikar bir durumdur. Para biriktirmek için pek çok farklı neden bulunuyor. Para her zaman önemli olduğu için birikim yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Para biriktirmeniz için gerekli iradeyi kendinizde göremiyorsanız her zaman ileride başınıza neler geleceğini bilmediğinizi ve paraya ihtiyacınız olabileceğini düşünmeniz gerekiyor. Ayrıca hayat şartları git gide zorlaştığı için her zaman tedbirli olmanızda fayda vardır.

Tüm bu maddelere dikkat ederek zamanla para biriktirme alışkanlığı kazandığını görebilirsiniz. Bu maddelerin hepsini birden uygulamak yerine adım adımda ilerleyebilirsiniz. Sabırla ilerlerseniz belli bir zaman sonra göreceksiniz ki ciddi bir birikim yapmışsınız. Artık o zaman bu parayı ihtiyacınız olan her şey kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu