Para Kazandıran En İyi Sektörler

para kazandıran en iyi sektörler

Para kazandıran en iyi iş sektörleri hakkında bu sayfamızdan bilgiler aktaracağız. Para hayatı kolaylaştıran en önemli araçlardan biridir. Herkes paraya sahip olup, hayal ettiği hayatı yaşamak ister. Ancak para kazanmak için belli riskleri göze almak gerekmektedir. Bu riskleri en aza indirmek için doğru sektörü seçmek çok önemlidir.

Çünkü günümüzde birçok insan, popüler işlere yönelip, bir kaç ay sonra iş yerini kapatmak zorunda kalmaktadır. Bunun en güzel örnekleri hepimizin bildiği çiğ köfteciler, lokmacılar veya kafecilerdir. Birden bire trend haline gelen bu işten para kazanmak için yatırım yapanlar büyük oranda zarar edip kapatmak zorunda kaldı. O halde, doğru sektör nedir, sorusunu sormak gerekmektedir.

Para Kazandıran En İyi Sektörler Hangileridir?

Para kazandıracak doğru sektörler temel ihtiyaçları içeren, uzun vadeli revaçta olabilecek işlerdir. Yatırımlarınızı bu çerçevede hizmet veren sektörlere yönelterek, hayal ettiğiniz paraları kazanabilirsiniz. Genel olarak bu sektörler şunlardır;

 • E-Ticaret
 • Gıda
 • Giyim
 • Otomotiv
 • Kozmetik
 • Emlak
 • Turizm
 • Sağlık

Bu başlıkta hizmet veren sektörler, temel ihtiyaçları içermektedir. Ve insanların yüz yıllarca ihtiyaç duyacağı sektörlerdir. İş hayatına, daha az riskli ve ölmeyecek bir yatırım fikri ile girmek istiyorsanız, bu sektörleri değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda para kazandıran en iyi sektörlere göz atacağız.

E-Ticaret

Günümüzün en popüler, popüler olduğu kadar geleceğin sektörlerinden biri olan E-ticaret, kısa sürede kar elde edebileceğiniz sektörler arasındadır. İnternetten ürün satışı, her gün biraz daha büyüyen bir pazara sahip işlerdendir. Bu pazarın imkanlarından yararlanıp kısa sürede çok büyük paralar kazanan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Peki, E-Ticaret için ne gerekli. E-ticaret için öncelikle, satacağınız ürün kategorisini belirlemelisiniz. Üretici firmalarla görüşüp, uygun fiyattan ürünleri alarak, müşterinin taleplerini hızlıca karşılayacak stoku oluşturmalısınız. Vergiye tabi olacağınız için, yasal işlemleri kısaca hallettikten sonra satışa başlayabilirsiniz.

Ama aynı zamanda bu ürünü pazarlayabileceğiniz bir platform kurmanız gerekmektedir. İster ürününüze özel bir web sitesi kurabilir, isterseniz sosyal medya platformlarında hesap oluşturabilirsiniz. İkisini birden yapmanız hem daha çok kişiye ulaşmanızı hem de marka güvenilirliğinizi arttıracaktır. Müşteriler için çeşitli ödeme yöntemleri sunarak, ürününüzün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Hatta E-Ticaret sektöründe birçok insanın yaptığı gibi, hiç bunlarla uğraşmayıp, ürünlere aracılık yaparak (Dropshipping) para kazanabilirsiniz. Bu konuyla alakalı amazondan nasıl satış yapılır başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Gıda Sektörü

En geniş yelpazeye sahip sektörlerden biri gıda sektörüdür. İnsanların günde en az üç öğün yemek yediklerini düşündüğümüzde sektörün ne kadar geniş olduğunu anlayabiliriz. İnsanlar ekonomik durumu ne olursa olsun kokusu, rengi, tadı ile birbirinden farklı sayısız gıda ürünü tüketmekte. Size kalan bu sektörde hangi kalemde ticarete girişeceğinizi belirlemek.

İster günümüzde revaçta olan organik gıda üretimi, ister fastfood, ister cafe, ister pastane, ister catering yani ucu bucağı olmayan, ama insanların tüketmekte zorunlu olduğu gıda sektörü potansiyel olarak çok büyüktür. Yapmanız gereken, bulunduğunuz yerde bu sektöre hangi taleplerin olduğu belirlemek, yetenek ve bütçenize göre riski en aza indirip, kazancı garantileyecek yatırım kalemini seçmektir.

Giyim

Para kazandıran en iyi sektörler konusunda akla gelebilecek alanlardan biri giyim ve moda sektörüdür. İnsanlar giyinmek zorunda olduğu sürece kazandıracak sektörlerden biri giyimdir. Her insan bu sektörün potansiyel bir tüketicisidir. Bu sektörde genelde dört kategori üzerinde durulmaktadır. Kadın giyimi, erkek giyimi, bebek giyimi ve çocuk giyimi. Ama bu kategoriler dışında;

 • Tekstil ürünülerini ihraç etmek
 • Terzilik yapmak
 • Çorap üretim atölyesi açmak
 • İş elbisesi üretmek veya satmak

Bu başlıklarda işlere yapılabileceği gibi, daha spesifik olarak hamile giyim mağazası açmak, büyük beden giyim mağazası açmakta alternatifler arasındadır. Giyim sektörü kar marjı yüksek ve her zaman talep gören sektörlerden biridir.

Otomotiv

En hızlı para kazandıran sektörlerden biri otomotiv sektörü ve ona dair iş kollarıdır. Ülkemizde 20 milyon araç olduğu düşünüldüğünde bu sektörün ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir. Taşımacılık, seyahat ve üretimin her alanında bu sektör yer almaktadır. Bu sektör yapım ve satışı karlı bir iş olsa da, teknik altyapı ve çok büyük yatırımlar gerektirdiği için herkes tarafından kolayca yapılamamaktadır.

Ancak, otomotiv tamir, yedek parça, bakım, yıkama, çekici, sürücü kursu, benzin istasyonu ve oto kiralama işleri ile daha düşük bir bütçe ile otomotiv sektöründe yer edinilebilinir. Ya da sermayesiz olarak ikinci el araç alım satımı ile bu sektörde para kazanmak mümkündür.

Kozmetik

Kadın, erkek, genç ve çocukların yani herkesin kozmetik ürünlere gereksinimi vardır. Bu sebeple belli bir pazarı hedefleyerek işe başlayabilirsiniz. Her çapta yatırımlara uygun bu sektörde dilerseniz ev şartlarında bile para kazanabilirsiniz. Ekipman ve ham madeyi sadece bir kaç bin liraya mal ederek evinizde losyonlar, yağlar, sabunlar yapabilirsiniz. Yaptığınız bu ürünleri, alışveriş merkezi kiosklarında, konsinye olarak küçük satış işletmelerinde, evinizde ya da kiralayacağınız küçük bir yerde pazarlayabilirsiniz.

İlgili: Güzellik salonu açmak

Veya bir üretici firma ile anlaşıp, ürünleri sizin etiketinizle üretmesini sağlayabilir, böylelikle etiketleme, paketleme gibi ihtiyaçlarınızı da karşılatabilirsiniz. Ya da kozmetikten anlıyorsanız markalara müşteri temsilcisi olarak başvurabilir, marka adına mağaza görüşmelerini yaparak satıştan pay kazanabilirsiniz. Ya da ürünleri direk çevrenize satarak da para kazanabilirsiniz. Kozmetik sektörü neredeyse her sene yenilenen ürün kataloğu ve geliştirdiği yeni ürün teknikleri ile çok para kazandıran geleceğin yatırımları arasında yer almaktadır.

Emlak

Bu sektör tarih boyunca var olmuştur. Ve insanlar, temel ihtiyacı olan barınmaya gereksinim duydukça da var olacaktır. Günümüz modern dünyasında evler artık sadece barınmak için değil, insanların konfor ve rahatlık için de ihtiyaç duyduğu alanlara dönmüştür. İnsanların modern ihtiyaçları değiştikçe, emlak sektörü de bu taleplere uygun gelişmektedir.

Sadece ülkemizde değil, dünyada da en canlı piyasaya sahip sektörlerden biri emlaktır. En küçük mahallede bile bir kaç emlakçının olması bu piyasanın ne kadar canlı ve kazanç imkanı sunduğunu göstermektedir. Her gün sayısız ev satışı ve ev alımı gerçekleşirken bunlara aracılık eden emlak sektörüdür.

İlgili: Emlak ofisi nasıl açılır?

Turizm

İnsanların gerek iş gerekse de gezmek için bir yerden bir yere gitme ihtiyacı var oldukça turizm sektörü de olacaktır. Türkiye, turizm potansiyeli ile dünyada en çok rağbet gören ülkelerden biridir. Sadece 2019 yılında 51 milyon turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Her yıl %10 büyüme gösteren bu sektör yeni iş fikri kuranlar için her zaman iştah kabartıcı olmuştur. Her türlü bütçede iş imkanına sahip bu sektörde yapılabilecek iş başlıkları ise şu şekilde;

 • Seyahat acenteleri
 • Transfer hizmeti
 • Tur ve rehberlik
 • Konaklama

Bu başlıklarda bütçenize göre yapacağınız küçük ya da büyük yatırımlarla bu pastadan payınızı alabilirsiniz. İhracattan sonra ülke ekonomisinin de en büyük kalemi olan turizm, yaklaş 100 sektörü doğrudan etkileyen çok büyük bir potansiyele sahiptir.

Sağlık Sektörü

Günümüz dünyasında insanların dikkat ettiği ve hiç bir masraftan kaçınmadığı sektörlerin başından sağlık sektörü gelmektedir. Özel hizmet anlamında büyük kazançlar sağlayan bu sektör yaygınlaşmakta ve kendine has bir pazara dönüşmektedir. İnsanların yaşam kalitesi ve estetik kaygılarını içeren bu sektörde yapılabilecek işler;

 • Medikal ürün
 • Spor salonu
 • Veteriner
 • Arıtma cihazı
 • Tıbbi ürünler
 • Spor aletleri
 • Doğal ilaç ve vitaminler
 • Ev sağlık hizmetleri
 • Mobil hizmetler
 • Terapi, diyetisyen ve sağlıklı yaşam merkezleri

Hiç bir zaman bitmeyecek olan ve her zaman iş garantisine sahip sağlık sektörü, bu başlıklarda yatırımlara açık ve gelişen sektörlerden biridir.

Kendinize ait bir iş kurmak ardından da çok para kazanmak istiyorsanız potansiyel olarak size kazandıracak sektörleri bilmeniz gerekmektedir. Yukarda saydığımız sektörler, en büyük ve en çok kazandıran sektörlerdir. Bunlardan biri sizin bilginize, yeteceğinize ve tutkularınıza hitap ediyorsa ticaret dünyasına girip, para kazanma fırsatınız vardır demektir.

Bunlara da bakın:

En çok para kazandıran meslekler

Türkiye’de en iyi meslekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu