Paranın Tarihi ve Tarihsel Gelişimi

paranın tarihi tarihsel gelişimi

Para nasıl bulundu, kim icat gibi sorulara ek olarak paranın tarihi ve tarihsel gelişimi hakkında bu sayfamızdan bilgiler aktaracağız. Para bulunmadan önce insanlar alışverişlerinde değiş tokuş usulünü kullanmaktaydı. Deniz kabukları, değerli metaller gibi nesneler para yerine kullanılmaktaydı.

Tarihte İlk Para: Paranın İcadı

Hepimizin okul yıllarından bildiği gibi ilk madeni para Lidyalılar tarafından basılmıştır. Tarihte ilk paranın basıldığı yer Anadolu’dur. Lidyalılar para basım tekniği olarak darp tekniğini kullanmışlardır. Günümüzde para basım işleminin gerçekleştiği darphane sözcüğünün kökü de buradan gelmektedir. Lidya parası, madeni pula kalıp üzerinden çekiçle vurularak elde edilmiştir. Gümüş, altın alaşımları kullanılarak elde edilen para ile ticarette değiş tokuş yönteminden daha güvenli para sistemine geçilmiştir.

Paranın Tarihsel Gelişimi

Kağıt paraya gelecek olursak; kağıt para ilk defa Çin’de ortaya çıkmıştır. Milattan önce Çinliler deri materyalini kullanarak ilk kağıt para benzeri ürünü kullanmışlardır. İlk kağıt parayı ise milattan sonra 806 yılında yine Çinliler basmışlardır. Kağıt para Avrupa’da ilk olarak 1661 yılında İsveç’te basılmıştır. Çok geçmeden 1690 yılında Amerika kıtası da ilk kağıt para ile tanışmıştır. Her ülkede açılan merkez bankaları vasıtasıyla banknot basılması hızlanmıştır.

Dünyada paranın gelişimine göz attıktan sonra Osmanlı İmparatorluğunun para ile ilgili münasebetine bakacak olursak;

  • Osmanlı Devleti ilk kurulduğunda ilk padişah Osman Bey tarafından bakır sikkeler bastırılmıştır.
  • Daha sonra Osman Beyin oğlu Orhan Bey ilk gümüş parayı bastırmıştır.
  • İlk altın para ise yükselme döneminin başladı, devletin en parlak döneminin yaşandığı Fatih Sultan Mehmet tarafından basılmıştır. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’da tarihin en büyük darphanesi kurulmuştur.
  • Osmanlı Devletinde ilk kağıt para ise her türlü reform ve iyileştirmenin yapıldığı Tanzimat Döneminde 1840 yılında Sultan Abdulmecid’in padişahlığında basılmıştır. Bu banknotlar matbaa basımı değildi, tamamen el yapımı taklidi kolay olan paralar olması sebebiyle 1842 yılından itibaren matbaa basımına geçilmiştir.

Paranın Bilimi: Nümismatik

Nümismatik; para, sikke, madalya gibi nesnelerin tanımlanması, sınıflandırılması, tarihi aşamalarının incelendiği bilim dalıdır. Nümismatik bilim dalında madeni paraların materyalleri, para basılırken kullanılan basım tekniği, paranın basıldığı dönemdeki siyasal, ekonomik koşullar, toplumsal özellikler incelenir.

  • İlk Türk nümismatı ise; Abdüllatif Suphi Paşa’dır.

Nümismatik bilimi, tarihi olayların ispatlanması, tarihin daha iyi anlaşılması için oldukça önemli bir bilim dalıdır. Bu yazımızda paranın icadı, tarihi ve tarihsel gelişimi gibi konularda bilgiler verdik, umarız faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu