Pasaport Numarası Nedir? Nerede Yazar? Pasaport No Öğrenme

pasaport numarası nerede yazar

Pasaport numarası nedir, nerede yazar, kaç haneli gibi pasaport no öğrenme ile alakalı tüm bilgiler bu yazımızda. Uluslararası bir belge olan ve hangi ülke vatandaşı olduğunuzu resmi olarak belgeleyen pasaportlar, günümüz dünyasında seyahat etmek üzere kullanılmak zorunda olan ve belirli süreler için alınabilen evrak niteliğindeki belgelerdir. Bazı ülkeler arasında vizesiz seyahat hakkı bulunmasına rağmen, pasaport olmadan (İstisnai olarak K.K.T.C. dışında) seyahat etme imkanımız yoktur. Yurt dışı seyahatlerinde kullanacağınız uçak bileti ve çeşitli resmi işlemler için de pasaport numarasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Pasaport No Nedir?

Türkiye’den yurt dışına ya da yurt dışında yaşıyor olmanıza rağmen bir başka ülkeye gidebilmek için pasaporta ihtiyacınız var. Bu durum sadece Türkiye vatandaşları için geçerli de değil. Her ülke, vatandaşlarına pasaport ile seyahat etmeyi zorunlu kılıyor. İki farklı ülke arasında gerçekleştirilen bu seyahatlerde kullanılan pasaportlar, uluslararası literatürde pasaport numarası üzerinden kayıt altına alınmakta ve kontrol edilmektedir. Bu durumda pasaport no için söylenebilecek olan ilk şey, ilgili pasaport numarasının size dair tanımlanmış olan uluslararası kayıt numarası olduğudur.

Pasaport Numarası Nerede Yazar?

Pasaport No, eski ve hali hazırda süresi dolmamış pasaportlar içerisinde, ilk sayfada yer alıyor. Bu sayfanın, sağ üst köşede yer alan ve U12345678 halinde gözlemlenebilen 9 haneli numara size ait pasaport numarasıdır.

Eski pasaportlarda aynı pasaport numarası, yine ilk sayfanın sol alt köşesinde de görülebilmektedir. 2018 yılında uygulamaya giren yeni tip çipli pasaportlarda da benzeri özellikler bulunmakla beraber, pasaport üzerinde sağ üst köşede U987654 olarak, 7 haneli pasaport numaranızı bulabilirsiniz. Son olarak daha önce hazırladığımız pasaport süresi uzatma isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu