Pasaport Süresi Uzatma 2023 (Yenileme Ücreti, Gerekli Evraklar)

pasaport süresi uzatma

Pasaport süresi uzatma, gerekli evraklar ve yenileme ücreti gibi pasaport sahiplerinin bilmesi gereken tüm bilgileri buradan aktarıyoruz. Pasaport yenileme işlemleri artık eskiden yapıldığı gibi yapılamıyor. İşte ayrıntılar;

Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Pasaport sahibi pasaport süresini uzatma işlemini kendi yapmak durumundadır. Hiç kimse bir başkasının pasaportu için süre uzatma işlemi yapamaz. Günümüzde pasaport süre uzatma işlemi kişilerin elinde bulunan pasaportlar için uygulanmamaktadır. Yani; süre uzatma işlemi yapılmak isteniyorsa kişinin yeni bir pasaport çıkarması gerekir.

Pasaport Süresi Uzatmak için Nereye Başvuru Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi yeni bir pasaport çıkarılması gerekir. Bunun için kişinin şahsen Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alması gerekir. Randevu alındıktan sonra kişinin randevuda belirtilmiş olan gün ve saatte Nüfus Müdürlüğü’nde bulunması gerekir. İnternet sitesi üzerinden de randevu alınması mümkün. https://randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapılır. Daha sonra randevu al butonuna tıklanır. Gerekli adımlar takip edilerek işlem gerçekleştirilir.

Pasaport yenileme işlemi başvurusu için ikinci bir yol ise 199 numaralı çağrı merkezini aramaktır. Bu hat arandığında müşteri temsilcileri konuyla ilgili olarak bilgi akışı sağlanmaktadır.

Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport süresi uzatma uygulanmadığı için pasaport yenileme işlemi yapılacaktır. Bu işlem için de kişinin aşağıda yer alan evraklarla başvuru yapması gerekir. Bu evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı
  • 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • Hizmet damgalı pasaport talep formu
  • Varsa eski pasaport
  • Pasaport defter bedeli ödendiğine dair dekont
  • Ergin olmayanlar ya da kısıtlılar için muvafakat belgesi
  • Öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi
  • Engelli olan çocuklar için sağlık raporu
  • Görev onayı ve talep formu

Sayılan bu evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekir. Aksi halde işlemlerin yapılması mümkün olmaz.

Pasaport Yenileme Ücretleri 2023

pasaport yenileme ücreti

Pasaport süresi uzatma ücretleri aşağıdaki tablodaki gibidir. Ayrıca pasaport defter ücreti olan 160 TL’de bu bedeller üzerine eklenmekte. Tavsiye olarak 10 yıllık pasaport çıkarmanızı önerebiliriz. Hem defter ücretini hemde pasaport yenileme ücretini uzun bir süre ödememiş olursunuz.

SüreHarç Bedeli
6 aylık208,80 TL
1 yıllık304,50 TL
2 yıllık497,00 TL
10 yıllık995,00 TL

Pasaport Kaç Günde Teslim Alınır?

Başvuru yapıldıktan sonra iki iş günü içinde pasaportlar kişiselleşir. Pasaport çıktıktan sonra PTT aracılığıyla adreslerinize teslim edilmektedir. Pasaportları teslim süreleri en geç; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü, köylere 7 iş günü içinde teslim edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu