Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

pasif gelir nedir

Pasif gelir nedir, nasıl kazanılır, pasif gelir kaynakları şeklinde merak edilenleri bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Pasif gelir ne demektir öncelikli olarak kısa bir tanımını yapalım. Pasif gelir, minimum şekilde çaba gerektiren ve hatta otomatik olarak kazanılan bir gelir kaynağı diyebiliriz. Bunun tam tersi birde aktif gelir bulunmaktadır. Bunun için ise doğrudan bir şekilde zaman ayırarak karşılığında kazandığınız para kaynağıdır. Bu durum dilerseniz saat başı, dilerseniz de aybaşı olarak da değişebilir.

Aktif bir gelir kaynağınız çalışma prensibinize bağlı olarak değişmektedir. Eğer aktif bir çalışan değilseniz kesinlikle para kazanamazsınız. Tabii bu durumu etkileyecek sakatlık veya hastalıkla karşılaşırsanız da aktif kazancınızı durdurmak zorundasınız demektir. Örnek olarak bir sporcuyu baz alabiliriz. Bunun için bir sakatlık geçirdiğinizde tekrar işinizi yapmanız söz konusu değildir. Dolayısıyla aktif olarak para kazanamayacağınız anlamına gelmektedir.

Tüm bunları düzene sokan diğer bir sistem ise pasif gelir sistemidir. Yani sizlerin hiçbir şekilde zaman harcamanıza gerek kalmadan size direkt olarak gelen otomatik para kazanma işlemidir. Öncesinde aktif olarak çalıştığınız işinizi ardından pasif gelire çevirebilirsiniz. Bunun için başta biraz yoğun mesailer gerekse de bir kere taban oturduğu zamana ardı çok rahatlıkla gelecektir.

Pasif Gelir Yaratmanın Avantajları Nelerdir?

Pasif gelire aslında baktığımızda hayatımızı oldukça iyi anlamda avantaj sağlamaktadır. İşte pasif gelirle kazanacağınız avantajlar şu şekildedir;

  • Pasif gelir sizlere bir işe değil, diğer tüm işlerinize vakit ayırmanızı sağlar.
  • Stres, endişe veya gelecek kaygınızı azaltmaktadır.
  • Sizlere istediğiniz yerde ve konum oturma, yaşama ve çalışma imkanı sunmaktadır.
  • Finans açısından sizlere büyümek adına büyük bir zemin hazırlar.

Böylece daha sayılabilecek birçok faydası daha bulunmaktadır.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

pasif gelir kaynakları

Dünyada birçok insan pasif gelir ile doğacak kadar şanslı olmayıp hatta gelirini aktif kazanç üzerinden yürütmektedir. Yani kazandıkları her şey harcadıkları zamana bağlı olarak değişmektedir. Zengin diyebileceğimiz kitle ise, bu durumdan oldukça özgün olarak kazanlarını harcadıkları zamana orantılı olmadan farklı bir standart olarak ortaya koymaktadır. Dolayısıyla pasif gelir olarak sayabileceğimiz durumlar; konut kirası, telif hak ücretleri, faiz gelirleri, İnternet reklamları gibi birçok pasif gelirleri bulunmaktadır.

Aslına bakıldığında pratikte çok iyi bir iş gibi gözükse de pasif gelir aslında oldukça ciddi bir sorumluluk gerektirmektedir. Aktif gelir kazancı elde ederken kazandığınız tüm para harcadığını zamana bağlıdır. Ancak pasif bir gelir kaynağı oluştururken tüm işler bittikten sonra uzun süreli olarak para kazanılır. Pasif gelir elde edebilmek için birkaç yol bulunmaktadır. Bunun için konut kiraları gibi pasif gelir kapısı yaratabilirsiniz. Başta zor gibi gelse de finansal bir metot olarak kullanmak isteyenler için birçok kanal bulunmaktadır.

Kendinizi sadece pasif gelire adarsanız çok rahatlıkla yol alır ve yol bulabilirsiniz. Birçok insan bu konuda zorlanmakta ancak gelir sahibi olduktan sonra yapılan tüm işlemlere değmektedir. Bu yazımızda pasif gelir nedir ve pasif gelir kaynakları hakkında bilgiler verdik, merak ettiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu