Pazarda Ne Satabilirim 2023 En Çok Satılan Ürünler

pazarda ne satabilirim

Pazarda ne satabilirim diye merak edenlere pazarda en iyi ne satılır ve pazarcılık yapmak hakkında her şeyi bu yazımızdan açıklıyoruz. Pazar yerleri toplumumuzda gelenek haline gelmiş alışveriş yerleridir. Pazarlar ticaret yapmak isteyenler için ise iyi bir başlangıç noktasıdır. Günümüzde her il, ilçe ve kasabalara kadar haftanın belirli günlerinde ve belirli noktalarda halkın ihtiyaçlarını karşılayabileceği pazar yerleri kurulmaktadır.

Pazarlarda herkes belirli kurullara uygun şekilde ürün satışı yapabilir. Pazar yerlerinde genellikle satılan ürünlere göre belirli alanlar düzenlenmektedir. Pazar yerlerinde herkes istediği ürünü satma hakkına sahiptir. Bir pazarda satış yapmak isteyenlere “pazarcı” denir.

Bugün ülkemizde belirli seviyelere ulaşmış ticaret adamlarının büyük bölümü pazarcılık yaparak kazanmaya başlamıştır. Pazarcılık yaparak büyük kazançlar elde etmek için pazarda satılmak istenilen ürünün ve kar marjının iyi belirlenmesi önemlidir.

Pazarcılık Yapmak İçin Uyulacak Kurallar

Pazar yerlerinde satış yapılan yerleri il, ilçe ve kasabalarda belediyeler yönetmektedir. Köylerde kurulan pazar yerlerinin denetimi ise ilçe veya kasaba belediyesi kontrolü altında muhtarlıklar tarafından yapılmaktadır. Bir ürün satmak için pazar yerlerinden faydalanmak isteyenlerin uyması gereken kurallar şöyle sıralanabilir;

 • Belediyeden pazar yeri kiralamak
 • Vergisini ödemek
 • Yasal bir ürün satmak
 • Piyasaya uygun fiyat belirlemek
 • Satış yapmak için belirlenen alanı kullanmak

Pazarcılar kanunen yasak olan bir ürünü diğer yerlerde satamayacağı gibi pazar yerlerinde de satamazlar. Pazarda kanuna uygun her türlü ürünü satmak serbesttir.

Pazarda Ne Satabilirim?

Pazar yerleri her hafta aynı gün ve aynı yerde kurulan ve toplumun birçok ihtiyacını karşılayacak ürünlerin bulunduğu alışveriş yerleridir. Pazar yerleri halka açık olduğu için yoğun bir müşteri potansiyeline sahiptir. Pazar yerlerinde satılan ürün kategorilerini şöyle sıralamak mümkündür.

 • Gıda ürünleri
 • Tarım ürünleri
 • Giyim ürünleri
 • Mutfak malzemeleri
 • Temizlik ürünleri
 • Çeşitle alet ve edevatlar

Pazar yerlerinde satışı yapılan bu ürünler halkın günlük veya uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirlenmelidir. Pazarlarda satış yapan pazarcılar satmak istedikleri ürünleri kendileri üretebilir, doğrudan toptancı veya üreticiden alarak pazarda satabilir. Pazarcılık yapanların yüksek kar elde edebilmesi için satmak istediği ürünü en düşük fiyattan alarak piyasadaki en uygun fiyatlara satması gerekmektedir.

Pazarda Satılmak İstenilen Ürün Nasıl Belirlenir?

Pazarcılık yapmak isteyenlerin kazanabilmesi için pazarda satmak istedikleri ürünleri doğru bir şekilde belirlemesi önemlidir. Büyük şehirlerde kurulan ve tarımla uğraşan kesimin gelmediği bir pazar yerinden tohum veya fide satmaya çalışmak sonu hüsranla bitecek bir uğraş olacaktır. Aynı şekilde çiftçilerin yoğun olarak geldiği pazar yerlerinde takım elbise ve kürkler satmaya çalışmak da başarısız bir girişim olacaktır.

Bu sebeple pazarda satış yapmak isteyenlerin öncelikle piyasa araştırması yapması gerekir. Pazara gelen kesimin işi, ekonomik durumu, kültürel yapısı ve eğitim seviyesi gibi ana unsurların doğru bir şekilde tespit edilmesi satılmak istenilen ürünün belirlenmesini sağlayacaktır. Pazarcılık yaparak ciddi bir gelir elde etmek için doğru ürünle pazar yerinde stant açmak önemlidir.

Her Pazar Yerinde Satılabilecek Ürünler Nelerdir?

Pazar yerlerinde halkın talep göstereceği ürünler arasında ilk sırayı gıda ürünleri almaktadır. Gıda ürünleri her evde tüketilen temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Gıda ürünlerini şöyle ana başlıklar halinde sıralamak mümkündür;

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Kahvaltılıklar
 • Atıştırmalıklar
 • Bakliyat
 • Et ve süt ürünleri

Pazar yerine gelen halkın büyük bölümü alışverişlerinde gıda ürünlerini tercih etmektedir. Çünkü insanlar üzerindeki elbiseyi veya bir malzemeyi uzun süre giyebilir fakat yeyip içme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamadan yaşamlarını sürdüremez. Bu sebeple pazar yerlerinde en fazla satılan ürünlerin başında gıda ürünleri gelmektedir. Bunun dışında giyim, temizlik, mutfak malzemeleri ve çok amaçlı kullanılabilen ürünler pazarlarda talep görmektedir.

Pazarda En İyi Ne Satılır?

pazarda en iyi ne satılır

Pazar yerlerinde en fazla talep gören ürünler temel ihtiyaç sınıfına giren ürünlerdir. Temel ihtiyaç ürünlerini pazar yerlerinde satarak iyi bir kar elde etmek için öncelikle bu ürünleri kendiniz üretiyorsanız veya ilk üreticisinden alıyorsanız bu mümkün hale gelecektir. Pazarcılık yapmak için en karlı ürünler arasında sebze, meyve, organik ürünler, iç çamaşırı, çorap ve çok amaçlı kullanılabilen (soyma, doğrama, dilimleme yapabilen aletler gibi) ürünler gelmektedir.

Pazarda bir ürün satarak kar elde etmek isteyenlerin öncelikle girmek istedikleri pazara gelen müşterilerin davranışlarını gözlemlemesi ve yaptıkları alışveriş eğilimlerini belirlemesi gerekir. Doğru bir ürün seçimi yapılarak girilen pazar yerlerinden çok iyi kazançlarla ayrılmak mümkündür.

Pazarda Satılacak Ürün Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Pazarların kendine has özellikleri vardır. Bir pazar yerine gelenlerin büyük bölümü o civarda hayatını sürdüren insanlardan oluşmaktadır. Pazarda satılmak istenilen bir üründe başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında pazardaki müşterilerin satın alma eğilimleri gelmektedir.

Talep görmeyen bir ürünü pazara getirmek mantıklı değildir. Pazarda satılacak ürünün biliniyor ve talep ediliyor olması önemlidir. Pazar yerinde bulunan pazarcıların zamanla kendi müşteri grupları oluşmaktadır. Doğru ve kaliteli bir ürünle pazara giriş yapanlar kısa sürede kendilerine sabit müşteri grupları oluşturması mümkündür. Pazara ilk kez giriş yapacak olanların kısa sürede bozulacak, kokacak veya çürüyecek ürünle geliyor ise bunu küçük miktarlarda tutması avantaj olacaktır.

Pazarda En İyi Satış Yöntemi Nedir?

Halkın pazar yerlerinde alışveriş için çoğunlukla aynı pazarcıyı tercih ettiği görülmektedir. Bunun sebebi pazarcının müşteri güvenini kazanmış olmasıdır. Pazarcılıkta tutunmanın ve kazanmanın altın kurallarından birisi de müşterilerin güvenini kazanmaktır. Bir pazarcının müşterisinin güvenini kazanması için kaliteli ürün sunması, iyi bir iletişim kurması, satmış olduğu ürünlerin arkasında durması gerekmektedir. Pazara gelen hiçbir müşteri kendisine kötü davranan veya hileli mal satmaya çalışan pazarcıya ikinci kez gitmez. Bu sebeple pazarcılıkta en iyi satış yöntemi dürüstlük ve kaliteli ürün satmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu