Plakadan Araç Haciz Sorgulama İşlemi

araç haciz sorgulama

Plakadan araç haciz sorgulama işlemleriyle alakalı tüm bilgileri bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Pek çok neden ile insanlar farklı kişi ve kurumlara borçlanabiliyor. Bunların neticesinde ise alacaklılar tahsilat için farklı yollara başvurulabilir. En bilinen alacak tahsil yöntemi ise icra kanalı ile yapılandır. Devletin resmi kurulu ile yapılan tahsilat işleminde öncelik taşınır veya taşınmaz mallara konulan hacizlerdir. Araç haciz işlemi en sık kullanılan ve icra tahsilatının daha çabuk yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Bilindiği üzere adalet işletim sisteminin internet üzerinden haciz işlemlerini gerçekleştirebilme imkânı vardır.

Plakadan Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç üzerine konulan haciz işlemi aslında plakadan araç haciz sorgulama işlemi ile kolaylıkla öğrenilebilir. Peki, nasıl?

  • Öncelikli olarak adalet sarayının icra bölümlerine başvuru yaparak araç üzerindeki hacizleri öğrenilebilir,
  • Devletin resmi sitesi olan e-devlet üzerinden kişisel bilgileriniz ile birlikte plakadan araç haciz sorgulama işlemi ile öğrenilebilir,
  • Bilinen ve güvenli olarak sıkça kullanılan yöntemler bunlardır.

E-devlet üzerinden araç haciz sorgulama yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

SMS İle Araç Haciz Sorgulama İşlemi

Araç haciz sorgulama işlemi telefonunuzdan tek bir sms göndererek de yapılabiliyor. Bunun için DETAY yazdıktan sonra boşluk bırakıp sorgulanacak aracın plakasını yazarak 5664’e göndermelisiniz. Bu sorgulama yönteminin 7 lira gibi bir ücreti bulunmaktadır. Bu tutar telefon faturanıza yansıtılır veya tl hesabınızdan düşer. Gönderdiğiniz sms sonrasında sorgulanan araç hakkında çok geniş bilgiler içeren bir mesaj alıyorsunuz.

Araç Haczi Nasıl İşlenir?

Alacaklının araç üzerine haciz işlemi uygulatabilmesi için öncelikli olarak alacağına istinaden icra dairelerinden tahsilat dosyasının açılması gerekir. Ayrıca icra dosyasından borçlunun haberdar olması ve dosyanın onaylı olması gerekir akabinde dosyadaki yetkili avukatın borç sahibi üzerine kayıtlı araç üzerine haciz şerhinin işlenmesi talebinde bulunması gereklidir. Elbette talep tek başına yeterli değildir bu talebin yetkili müdür tarafından onaylanması ve haciz şerh işlemi gerçekleşir.

Birden Fazla Haciz Şerhi Olabilir mi?

Araç üzerinde haciz var mı diye merak edenlerin bazen karşısında birden fazla haciz şerhi ile karşılaşması mümkündür. Bu her ne kadar borçlu tarafa mümkün değil gibi gelse de kanun gereği olabilme ihtimali bulunuyor. Birden fazla dosyada borçlu görünmeniz halinde araç haciz şerhi talep sırasına göre işlenebilmektedir.

Borç Bitiminde Haciz İşlemini Kaldırmayı Unutmayın

Tüm bu haciz işlemleri elbette borcun bitiminde kaldırılması gereken işlemlerdir aksi halde olumsuz yönde ektiler ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Birincisinde araç satışı sırasında oldukça büyük zorluklar ile karşılaşılır ki haciz olan araçların noter üzerinden satışları gerçekleştirilemez. Ayrıca alacaklılar her ne kadar borç miktarını tahsil ettiyse de araç üzerinde haczin bulunması sebebi ile borcun devam ettiği düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu