E-Devlet ve TÜVTÜRK Plakadan Araç Muayene Sorgulama

plakadan araç muayene sorgulama

Araç muayenesi, trafikteki motorlu taşıtların teknik koşullara uyup uymadığının tespit edilebilmesi için yapılan işlemlerin bütünüdür. Araç muayenesinin iki yılda bir yapılması gerekmektedir. Muayene zamanı gelmiş ama muayenesi yaptırılmamış araçların belirlenmesi durumunda para cezası uygulanmaktadır. Ceza kapsamında araçlara belirli bir süre izin tanınır ve bu süre içinde muayene yaptırılmaz ise araç trafikten men edilir. Araçlara muayene yaptırılması 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. Maddesi gereğince zorunludur.

Peki, araç muayene zamanımızı nasıl öğreniriz? Bunu nereden sorgularız? Plakadan araç sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz? Şimdi tüm bu sorulara son derece ayrıntılı ve açık bir biçimde cevaplar vermeye çalışacağız. Aracımızın plakası üzerinden araç muayenesi sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapılabilmekteyiz. Birazdan ayrı bir başlık altında bunu her ayrıntısıyla okuyor olacaksınız. Öncelikle hangi tür aracın ne kadar zaman zarfında muayene ettirilmesi gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Hususi/Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları: İlk üç yaş ve akabinde gelen her iki yılda bir muayene edilmelidir. MıG kapsamındaki hususi ya da resmi arazi araçları da bu grupta yer almaktadır.

Lastik Tekerlekli Traktör – LTT: İlk üç yaş ve sonrasındaki her üç yılda bir muayenesi yapılmalıdır.

Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları: İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayenesi yapılmak zorundadır.

E-Devlet Plakadan Araç Muayene Sorgulama

E-devlet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem ile aracınızın ne zaman muayeneye girmiş olduğu, mevcut muayenesinin ne zaman bittiği gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. E-devlet ortamında plakadan araç muayenesi sorgulamak için muayene durum sorgulama kısmına gelerek sisteme giriş yapmalısınız. Bununla beraber sizden istenen araç plakası, muayene rapor numarası ve trafik tescil belgesi seri numarası bilgilerini yazmanızın akabinde sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden araç muayane sorgulaması tam olarak bu şekilde yapılmaktadır.

TÜVTÜRK Muayene Sorgulama

Bir başka sorgulama yapabileceğiniz mecra ise TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinde yer alan araç muayene sorgulama bağlantısıdır. Ülkemizde araç muayenesi konusunda yetkili ve görevli olan tek kuruluş TÜVTÜRK’tür. Bu sorgulama kısmı sayesinde de plaka numarası ve son muayene numarası ile birlikte araç muayenesine dair tüm bilgileri görüntüleme imkanı elde etmiş olursunuz. Borcunuz varsa onu da yine buradan öğrenebilirsiniz.

TÜVTÜRK plakadan araç sorgulama işlemi için de resmi sitede yer alan hizmetlerimiz bölümünden plaka sorgulama kısmına tıklamanız gerekmektedir. Önünüze açılacak olan muayene durum sorgulama sayfasına sizden istenen, yukarıda da bahsettiğimiz bilgileri yazmanız gerekmektedir. Araç muayene randevusu alma işlemini de yine aynı internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Randevu alma işleminiz sırasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

NOT: Muayene Bilgileri Ruhsatta Yer Alıyor

Bu sayfadaki bilgileri eğer araç ruhsatına ulaşamıyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun haricinde bu tarz işlemlere lüzum kalmadan da muayene ile ilgili bilgileriniz ruhsatınızda yer almaktadır. Aracınızın ruhsatına bakarak mevcut muayenesinin ne zaman sonlanacağını kolayca öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Plakadan araç haciz sorgulama

Plakadan araç sahibi sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu