Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Öğrenme Nasıl Yapılır?

plakadan araç sahibi sorgulama öğrenme

Plakadan araç sahibi sorgulama işlemi hakkında aradığınız bilgileri bu sayfamızdan bulabilirsiniz. Birçok kişi plaka üzerinden araç sorgulama konusu hakkında bilgi eksikliği yaşamaktadır. Elde edilen tüm plakalar ile bir sistem üzerinden kime ait olduğunun bilgisinin elde edileceği algısı mevcuttur. Ancak bu bilgiler oldukça yanlış niteliktedir.

Bu konu kanun önünde belirlenmiş ve kesin çizgilerle şart ve koşulları ortaya koyulmuştur. Plakadan araç sahibi sorgulama konusunda asılsız ve tutarsız bilgilerin yer alması birçok kişide kafa karışıklığına yol açmıştır. Bizi tek aydınlatacak ve en doğru bilgiyi sunacak kaynak kanunlardır. Kanuna göre plakadan araç sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

Kişisel verilerin korunması ve gizlilik ilkeleri nedeniyle plaka sayesinde araç ile ilgili bilgilere ulaşmak her durumda mümkün değildir. Sadece kaza, çarpma veya hırsızlık gibi suç unsuru oluşan durumlarda plakadan araç sahibi sorgulama, bulma, öğrenme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemizde trafikte birçok araç yer almaktadır.

Ayrıca her gün yüzlerce kaza ile karşı karşıya kalınmaktadır. Eğer araç ile ilgili bu şekilde bir durum söz konusu olursa araç plakalarından sorgulama ve öğrenme gerçekleştirilebilir.

Kanuna göre her araçta bulunması zorunlu olan araç plakası sayesinde tüm kaza, çarpma veya hırsızlık konularına en doğru yanıtı plaka sorgulaması göstermektedir. Ayrıca aracında plaka olmayanlar içinse bunun bir cezasının olduğunun ve kanunen yaptırım uygulandığının bilgisini vermek yerinde bir uyarı olacaktır.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir aracın plakasından kime ait olduğu ve araç üzerinde bulunan cezalara kadar pek çok konu öğrenilebilir. Ancak başkasına ait olan bir araç plakası ile bunları öğrenmek kanunen yasaklanmıştır. Sadece kendinize ait bir plaka üzerinden bu bilgilere ulaşmanız mümkündür. Fakat ekstra durumlar için birçok seçenek vardır.

Eğer bir kaza veya çarpma gibi oluşan suçlarda emniyet güçlerine başvurarak aracın plakası ile bilgiler elde edebilirsiniz. Yalnız burada önemli olan bir diğer nokta ise emniyet güçleri araç bilgilerini yine sizinle paylaşmaz. Gerekli işlemleri takip ederek size sonuç ile ilgili bilgiyi iletirler.

Plakadan Araç Sahibini Öğrenme

Aracınız ile ilgili bir olumsuz durum yaşandığında elinizde olan plaka ile kendi başınıza karşı tarafı bulmanız yasal yollardan mümkün değildir. Aracınıza çarpıp kaçılmış ya da aracınızda hırsızlık yapılmış olabilir. Bu durumlarda mevcut plaka ile en yakın emniyet birimine başvurmanız gerekmektedir. Ancak emniyette plaka üzerinden bir suç duyurusunda bulunarak süreci devam ettirebilirsiniz. Bunun dışında başkasına ait bir plaka üzerinden bir bilgi öğrenmek mümkün değildir. Ayrıca bir suç durumu ortaya çıkarmaktadır.

Araç Plakası Üzerinden Sorgulama

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanunen yasaklanmış olan plaka üzerinden sorgulama yapmak sadece kaza durumu veya hırsızlık durumu için geçerlidir. Bu durumda da kaza veya hırsızlığın emniyet güçlerine bildirilerek sorgulama işleminin bu güçler tarafından resmi yollarla yapılması mümkündür. Kişisel olarak herhangi bir yerden başka birine ait plaka ile araç sorgulaması yapılamaz. Plaka ve kime ait olduğunun bilgisi alınamaz. Ancak şahsi aracınız ile ilgili olarak plaka sorgulaması gerçekleştirmek mümkündür.

E-Devlet Üzerinden Şahsi Araç Plakası Sorgulama

Sadece kendi araçlarınız ile ilgili sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan araç ile ilgili bilgileri e-Devlet üzerinden yapacağınız birkaç adım ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Plaka ile e-Devlet üzerinden sorgulama sırasında izlenecek adımlar şunlardır;

  • E-Devlet sistemine giriş yapılır.
  • Giriş yapıldıktan sonra sayfada yer alan kısma araç plaka yazılır.
  • Sayfa direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğüne ait resmi siteye yönlendirilir.
  • Bu sayede ortaya çıkan sonuçlar arasında üzerinize kayıtlı araç plakası ve araç ile ilgili mevcut olan bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Araç Plaka Sorgulama

Bu sistem üzerinden başkasına ait plaka ile sorgulama yapılamaz. Kanun gereği başkasına ait bir plaka ile ilgili bilgileri emniyet asla sizinle paylaşmaz. Ayrıca bir kaza veya hırsızlık gibi suç unsuru oluşturan durumlar var ise yine bu bilgiler sizinle paylaşılmaz. Araç plaka sorgusu sonucunda araç ile ilgili elde edilen bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından elde edilir ve ilgili resmi kurumlara iletilir.

Kasko Şirketleri Üzerinden Araç Plaka Sorgulama

Bazı kasko şirketleri tarafından verilen araç plaka sorgulama hizmeti kasko şirketi ve EGM arasında yapılan protokol ile mümkündür. Bu protokole istinaden sigorta şirketleri plaka üzerinden kişisel bilgilere ve araç bilgisine ulaşabilirler.

Ancak bireysel olarak kasko ya da sigorta şirketlerinden plaka üzerinden bilgi almak mümkün değildir. Araç ile ilgili olarak çalınma ya da benzeri bir durum söz konusu ise emniyet güçlerine bilgi verilmeli ve ancak olay polise aktarıldıktan sonra kasko şirketleri konu ile ilgili bilgi arayışına girebilmektedir.

Kaza veya hırsızlık gibi durumlar için direkt emniyet güçlerine başvurmak daha mantıklı olmaktadır. Kasko şirketleri ile iletişim kurulmadan önce emniyete haber vermek ve oradan bir yönlendirme almak daha başarılı sonuçlar elde etmek adına önemlidir.

Araç Plakası Üzerinden Sorgulamada Yasal Olmayan Adımlar

Şahsi plakanın dışında başka bir araç hakkında bilgi almak için başvuracağınız yollar emniyetten geçmektedir. Fakat bunun dışında yasal olmayan her yol kanun önünde cezalandırılmaktadır. Kişisel verilerin korunması açısından oldukça riskli olan bu durum olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.

Bu nedenle başınıza gelen bir kaza neticesinde eğer bir plakadan kişilere ulaşmak istiyorsanız mutlaka emniyet güçlerine bilgi vermeniz ve süreci beklemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden plaka ile araç sahibi sorgulama ile ilgili kesin sonuç alabileceğiniz hiçbir nokta yoktur. Keyfe keder veya herhangi bir kötü niyet ile karşılaşılmaması adına bu konu kanunlar önünde kesin çizgiler kapsamında değerlendirilmiştir.

Kişiler sadece kendi şahıslarına ait plakalar ile sorgulama yapabilmektedirler. Ortaya çıkacak diğer olumsuz durumlar ile ilgili bilgiler emniyet tarafından elde edilmektedir. Bir suç duyurusunda bulunulur ise cezai açıdan değerlendirilmeye alınmaktadır. Plakadan araç sahibi sorgulama öğrenme işlemiyle alakalı detaylı bilgileri buradan aktardık. Merak ettiklerinizi bizlerle yorumlardan bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu