Playstation Cafe Açmak İçin Gerekenler 2023 Maliyet, Kazanç

playstation cafe açmak için gerekenler

Playstation cafe açmak için gerekenler, 2020 maliyeti, kazancı ve diğer bilmeniz gerekenler bu sayfamızda. Dışarıda vakit geçirmek isteyen kişilerin uğrak yerleri bildiğinizi gibi cafeler oluyor. Ancak kahve, çay, yemek vb. gıda ya da içecek tüketebileceğiniz cafelerin yanında playstation cafeler de birçok kişinin uğrak yerleri arasında yer alıyor. Her ne kadar herkesin evine internet girmiş olması internet cafeleri bitirme noktasına getirmiş olsa da onların yerini son yıllarda playstation cafeler aldı diyebiliriz.

Peki, playstation cafe açmak için yapmanız gerekenler neler? Eğer para kazanma amacınız varsa -ki Playstation cafe açmayı düşünüyorsanız amacınız bu olmalı- öncelikleri cafeyi açarken bazı adımlarınızı dikkatli atmanızda yarar var. Bunların ilki cafeyi gerçekten açılması gereken yerde açmaktır.

Playstation Cafe Açmak İçin Gerekenler

Playstation cafeyi açmanız için öncelikle doğru yeri bulmalısınız. Cafeyi açacağınız dükkanın yerini iyi seçmeniz gerekir. Aksi halde cafeyi açmanızın ardından dükkanınızın yerini değiştirmek hatta daha da kötüsü birkaç ay içerisinde dükkanı kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Herkesin rahatlıkla bulabileceği, insanların eksik olmadığı bir yerde dükkan bulmalısınız. Ayrıca playstation cafeler bildiğiniz gibi gürültünün eksik olmadığı yerlerdir. Siz her ne kadar müşterilerinizi susturmaya çalışsanız da bu mümkün olmayacaktır. Bu nedenle dükkanda oluşacak sesin komşularınızı rahatsız etmeyeceği bir yer bulmanız gerekir.

Ayrıca bulduğunuz dükkanın da gerekli masa ve ekipmanları yerleştirebilmeniz için en az 50 metrekare olması gerekir. Dükkanı bulmanızın ardından belediyeye başvurarak dükkanın ruhsat almaya uygunluğunu da kesinleştirmeniz gerekiyor.

Çünkü artık insanların rahatsız olmaması amacıyla eğlence amaçlı hizmet veren mekanların açılışı için her yere ruhsat verilmiyor. Mesela dükkanın okula en az 100 metrelik bir uzaklıkta bulunması gerekiyor. Dükkanın ruhsat alınabilirliği varsa artık cafenize alacağınız malzemelere geçebilirsiniz.

Playstation Cafe Açma Şartları

Playstation cafe açabilmeniz için her dükkan açılışında olduğu gibi bazı belgeleri toparlamanız gerekiyor. Eğer tutacağınız dükkanı ayarladıysanız artık diğer belgeleri hazırlayarak dükkanınızı açmak için harekete geçebilirsiniz. Dükkanı açabilmeniz için:

 • Dükkan açma dilekçesine,
 • Çalışma ruhsatına,
 • İmza sirkülasyonuna,
 • SSK ya da bağkura kaydolduğunuza dair belgeye,
 • Esnaf odasında gerekli odaya üye olduğunuza dair belgeye,
 • Bir tane fotoğrafa,
 • Dükkan sizinse tapu, kirada iseniz kira kontratına,
 • Yapının kullanıma uygunluğuyla ilgili belgeye,
 • Sabıka kaydına,
 • Vergi levhasına sahip olmanız gerekir.

Bunlar, her dükkan açılışında istenilen belgelerdir. Ancak bunların haricinde çalışacağınız alana göre yeni belgeler de istenebilmektedir. İşlemlerinizin daha hızlı ilerlemesi için bir muhasebeci ile anlaşmanızda yarar var. Aylık ödeyeceğiniz ücretler karşılığında muhasebeciniz başlangıçtaki belge toplanması dahil tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapacaktır.

Playstation Cafe Maliyeti Ne Kadar?

Playstation cafenizi açmanız için belgeleri topladıysanız artık dükkanınızın dekorasyon işlemlerine geçebilirsiniz. Playstation’ların 3.versiyonu artık tutmayacağı için dükkanınıza en az Playstation 4 almanız gerekir. Bu da maliyetinizi biraz artırmak anlamına geliyor. Dükkanınıza minimum:

 • Sekiz tane PS4,
 • Her bir Playstation cihazı için ikişer ve yedekte tutmak için dörder oyun kolu,
 • Her Playstation cihazı için bir televizyon (en az 107 ekrana sahip olmalı),
 • Sekiz tane iki kişilik oyunca ya da normal oturmak için kaliteli koltuk,
 • Sekiz tane sehpa,
 • Bir tane sizin oturacağınız masa,
 • Masanızda hesaplamalar için bir tane bilgisayar,
 • Dükkanı güvenli hale getirmek için en az iki tane gizli kamera gerekmektedir.

Bu malzemeleri ayarladığınızda artık dükkanınızın açılışını yapabilirsiniz. Tüm bu malzemeler size ortalama 50-60 bin Türk Lirasına mal olacaktır. Ancak eğer ürünlerde daha kaliteli markaları seçerseniz masrafınız 70 bini de bulabilir. Dükkanının boya-badana ve diğer düzenlemeleri için de on bin lira harcayacağınızı varsayarsak 80 bin Türk Lirasına işinizi kurabilirsiniz. Ancak biz yine de 100 bin TL’yi gözden çıkarmanızı öneriyoruz. Tabi ki markalarda daha ucuz ürünler seçerseniz maliyetlerinizi düşürmeniz mümkün. Kalitesiz ürün kullanmanın sizin için daha fazla masraf açacağını da unutmamanız gerekir.

Playstation Cafe Kazançları Nasıl? Karlı Mı?

Playstation cafeler insanların en çok eğlendikleri yerlerdendir. Yani müşterinizin dükkanda rahat vakit geçirmesi için her türlü ortamı sağlamalısınız. Dükkanınızdan mutlu ayrılan müşteri sizin devamlı müşteriniz haline gelir. Bu nedenle her mevsim içerisinin sıcaklığını ya da soğukluğunu doğru ayarlamalı, kaliteli malzemeler ile hizmet sunmalısınız.

Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz jeneratör sayesinde de oyun zevki kesilmeyeceği için müşteriler her daim sizin cafenizi tercih eder. Playstation cafelerin saatlik ücretleri 5-6 Türk Lirası arasında olur. bu fiyatların üzerine çıkmanız sizin elinizdedir.

Ancak cafenize gelenler genelde daha küçük yaştaki kişiler olacağı için ücreti düşük tutmanız müşterilerin size gelmesini sağlar. Ayrıca dükkanınızda mutlaka tost, kahve, soğuk içecek ve hatta çerez bulundurun. Bu ekstralar sizin Playstation oynatmanızdan daha fazla gelir elde edebilmenizi sağlayacak. Bu ürünleri toptan alarak kar oranınızı artırabilirsiniz.

Dükkan kiranız da uygun bir seviyedeyse kazandığınız paranın en az %70’i size kar kalacaktır. Saati beş TL olan bir sekiz masalı cafenin her masası her gün ortalama on saat çalışır ise günde 400 lira elde edersiniz. Yani ayda 12 bine varan kazanç demektir.

Playstation Cafe İçin Gerekli Diğer Malzemeler

Dükkanınızda oyun oynatmanın yanında müşterilerinizin diğer ihtiyaçları da olacaktır. Müşterilerinizin yeme içme ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekmektedir. Bu nedenle dükkanınıza ekstra malzemeler de almanız gerekecektir. Bunlar:

 • Tost yapıp satmak için tost malzemeleri ve tost makinesi,
 • Kola, gazoz gibi içecekleri soğuk tutmak için içecek dolabı,
 • Çay ya da kahve gibi sıcak içecekler verebilmeniz için kettle,
 • Dükkan temizliği için temizlik malzemeleri vb.

Tüm bunların yanında dükkanınızda elektrik kesildiğinde de ihtiyaçlara cevap verebilmeniz için jeneratörler bulundurmalısınız. Ancak burada sayılanlar size masraf olarak gözükmemeli. Tüm bunlar sayesinde örneğin oyunlardan bir kazanırken bunlarla iki ya da üç kazanacaksınız. Bunun:

 • Üç bin kira,
 • 600 lira elektrik,
 • 100 lira su,
 • 100 lira temizlik gideri,
 • 100 lira internet,
 • 500 lira diğer masraflar olarak hesaplarsak ayda en azından altı ile yedi bin Türk Lirası kazancınız olacak demektir.

Ayrıca bu gelir ve giderlerin içerisinde daha dükkanda satacağınız yiyecek-içecek grubu da yer almıyor. Onları da kattığınızda her ay on bine yakın gelir elde ederek dükkanı açmak için harcadığınız parayı altı ayda toparlayabilirsiniz.

Playstation Cafeniz İçin Önemli Bilgiler

Kafe açmaya karar verdiyseniz bir takım tüyolara dikkat ederseniz çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Örneğin dükkan tutarken iki katlı dükkan tutarsanız alt katı Playstation, üst katı bilardo salonu ya da bir başka oyun salonuna çevirebilirsiniz. İşletmenize ayrıca bir TL atarak çalışan çeşitli makineler de koymanızda yarar var. Örneğin, boks makinesi, hediye çekme makinesi vb. şeyler olabilir. Playstation için alacağınız koltukları da IKEA gibi mağazalardan seçerek daha ucuza mal edebilirsiniz. Ayrıca cafeyi açarken Playstation ekipmanları dışındaki tüm malzemeler için temiz ikinci el ürünleri de düşünebilirsiniz.

İşinizi Sürekli Takip Edin

Dükkanı açmanızın ardından temizliğin yanında ekipmanların sağlıklı çalışıp çalışmadığını da kontrol etmelisiniz. Ara ara oyun konsollarını ve diğer ekipmanları kontrol ederek çalışıp çalışmadıklarına bakın. Dükkanı açıp sadece oturduğunuz yerden para kazanmayı düşünmemelisiniz. Unutmayın burası sizin ekmek kapınız. Burayla ne kadar iyi ilgilenirseniz kazanacağınız miktar da o kadar iyi olacaktır. Ayrıca tutacağınız dükkanın kirasının da uygun olması gerekir. Unutmayın, müşterileriniz sizi buluncaya kadar öngörülen gelirleri hemen elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle örneğin aylık beş bin lira kirası olan bir dükkan tutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu