PTT Kartta Hesap Numarası Nerde Yazar? İban No Var Mıdır?

ptt kart hesap no

PTT kart hesap no nedir, nerde yazar, şube kodu ve iban no hangisidir şeklinde sorulan tüm soruların cevapları bu yazımızda. Alışveriş yaparken güvenilir kartlara ihtiyaç duyuluyor. PTT kart da bu güvenilir kartlardan birisi olarak çok kişi tarafından tercih ediliyor. PTT kart sahip olduğu birçok avantaj ile müşterilerin alışverişlerini kolaylıkla gerçekleştirebildikleri gibi aynı zamanda para transferi imkanı da sağlıyor.

PTT Kart Hesap No Nerde Yazıyor?

PTT Kart hesap numarası 16 hanelidir. Hesap numarasındaki ilk 4 veya 5 hane şube kodu olarak ifade edilir. Kartınızı alınırken size verilen hesap numarası kartın üzerinde yer alıyor ve iban no PTT kartlarda bulunmuyor. Bunun için para transferleri yalnızca hesap numarası üzerinden oluyor. Bu konuda kafa karışıklığı yaşamak istemeyenler şubelerden gerekli bilgileri alabilirler. Şube personeli kartı teslim ettikten sonra hesap numarasını müşteriye belirtiyor ve kart ile yapılabilecek işlemlere dair bilgiler paylaşıyor.

PTT Kartın Avantajları

PTT Türkiye’nin her yerinde şubesi ve ATM’si olan bir kurumdur ve PTT kart sahipleri bu sayede yaşayacakları olası bir sorunda anında herhangi bir şubeye giderek sorunlarını çözebilir. Diğer yandan, para çekme işlemi yaparken ATM bulmak oldukça kolaydır ve kuyruk beklemeden rahatlıkla işlemler yapılabilmektedir. ATM’ler diğer bankaların ATM servislerine göre daha sadedir ve para çekme işlemi oldukça kısa sürmektedir. Bunun yanında PTT kart ile yaşanacak küçük sorunlarda müşteri hizmetlerine rahatlıkla ulaşılarak işlemler halledilebiliyor.

PTT Kart Başvurusu

PTT kart almak isteyenler çok karışık işlemler yapmak zorunda kalmadan kart sahibi olabiliyor. Bunun için yapılması gereken işlemler ilk olarak en yakın şubeye gitmek ve kart müracaatında bulunmak istediğinizi söylemektir.

PTT kart alırken şifre güvenliğine dikkat edilmeli, gerekli imza işlemleri yapılmalıdır. Şifre tercih edilirken mutlaka basit işlemlerden kaçınılmalıdır. İkamet adresi PTT şubesine bildirilmek zorundadır ve olası ikamet değişikliklerinde on beş günlük süre zarfında en yakın PTT şubesine gidilerek gerekli bildirimde bulunulmalıdır.

PTT kart alırken ödenmesi gereken 5 TL ücretin haricinde herhangi bir ek ücret alınmıyor ve aylık ya da yıllık olarak belirlenen herhangi bir aidat da ödenmiyor.

PTT Kart İle Yapılabilen İşlemler Nelerdir?

PTT kart ile alışveriş yapılabilir, para transferinde bulunabilir ya da İŞKUR ödemelerini alabilirsiniz. PTT kart ile yapılan işlemler bununla sınırlı değildir, diğer yandan PTT kart ile posta çeki yatırma işlemi yapabilir, doğal gaz ya da elektrik faturalarını ödeyebilirsiniz. PTT kart ile kredi kartı da ödemek oldukça kolaydır ve bunun için en yakın PTT’ye giderek kart ödemeleri yapılabiliyor.

Kredi kartı ödemek için PTT oldukça kolay bir ödeme imkanı sağlaması, güvenilirliği ve işlem ücreti almamasıyla birçok avantajı da barındırıyor. PTT kart yardımıyla kredi kartı faturası online işlemler uygulaması aracılığıyla mümkündür.

Nakit taşımak artık birçok kişinin tercih etmediği bir uygulama haline geldi. Bunun yerine kartlı ödemeler öne çıkıyor ve PTT kart da çok güzel bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu