Q Klavye Nedir? F Klavye Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan iki farklı klavye türü vardır. Bunlar Q klavye ve F klavyedir. Peki Q klavye F klavye nedir, farkları nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? İşte bu klavyelere dair bilgiler şöyle;

Q Klavye Nedir?

q klavye

Q klavye 1800’lü yıllardan beri kullanılan klavye türüdür. Ayrıca bu klavye QWERTY olarak da adlandırılır. Bu klavyeyi icat eden kişi Christoper Latham Sholes’tir. Bir yazı makinesi üreten Christoper makinede bulunan harflerin sıkışıklık yarattığını fark ederek harflerin yerini değiştirir. Bu sayede yazı makinesi kullanan kişinin yazı yazma hızını yavaşlatarak sıkışıklığın önlenmesini amaçlar. Bu sebeple de insanlar tarafından en çok kullanılan harfleri makinenin en uzak köşelerine yerleştirir. Ürettiği Q klavyenin patentini ise 1874 yılında almıştır. Herhangi bir dile özgü olmayan klavye özellikle Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de en fazla kullanılan klavye çeşitlerinden birisidir.

F Klavye Nedir?

f klavye

F klavye Türkçe için geliştirilmiş olan bir klavyedir. F klavyenin ortaya çıkışında Q klavyede en çok kullanılan harflerin uzak yerleştirilmiş olması etkilidir. F klavyeyi ortaya çıkan kişi ise İhsan Sıtkı Yener isimli daktilo öğretmenidir. Öğretmenin çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı klavye 1955 yılında onaylanarak kullanılmaya başlamıştır.

Bu klavyede en çok kullanılan harfler klavyenin orta bölümüne yerleştirilmiştir. Böylece Fklavye ile yazı yazmak daha kolay hale gelmiştir. Türkçe için geliştirilmiş olan klavye de yabancı harflerde yer alır. Bu harfler w, x ve q harfleridir. Bu klavye 10 parmak yazıma uygun olan bir klavyedir ve yapılan yarışmalarda Türkiye’ye şampiyonluklar kazandırmıştır.

Q ve F Klavye Arasındaki Farklar

Q klavye ve F klavye farklı zamanlarda ve farklı kişiler tarafından ortaya çıkarılmış olan klavyelerdir. Bu sebeple iki klavye arasında farklar bulunur. Q klavye ve F klavye arasındaki farklar şunlardır;

  • İki klavye arasındaki en belirgin fark harf tuşlarının diziliş şeklidir. Q klavyede karışık bir dizim varken F klavyede Türkçeye ve en fazla kullanılan harflere göre dizilim vardır.
  • Q klavyenin bir dili yokken F klavyenin dili Türkçedir.
  • Q klavyede kişilerin yazı yazma hızı düşükken F klavyede tam tersine yazı yazma hızı yüksektir.
  • F klavye Türkiye’de 1955 yılından beri kullanılan bir klavye olmasına karşın dünya da yaygın bir klavye değildir. Ancak Q klavye dünya genelinde kullanılan bir klavyedir.

Qwerty olarak da adlandırılan klavyenin yapılmaktaki amacı yazı yazan kişilerin hızını azaltmak ve harf sıkışıklığını gidermektir. F klavyenin ortaya çıkış amacı ise kişilerin hızlı yazı yazmasıdır. Ayrıca hızlı yazı yazarken az enerji harcanması amaçlanır. Aralarındaki farklar bariz olan bu klavyeler insanlar tarafından tercih edilerek bilgisayar kullanımlarında yazı yazmayı kolaylaştırırlar.

Türkiye’de F Klavye Kullanımı

İki klavye arasındaki farklar bu kadar bariz olmasına ve milli klavyesi olmasına karşın Türkiye’de en fazla kullanılan klavye Q klavyedir. Ancak 2017 yılı itibariyle devlet tarafından kurumlarda F klavyenin kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu