Rent A Car Açmak İstiyorum 2023 Gerekli Evraklar ve Şartları

rent a car açmak

Rent a car açmak istiyorum diyenler, Rent a car nasıl açılır, kaç araba gerekli, gerekli koşullar ve belgeler nelerdir tüm ayrıntılar bu yazımızda ye ralıyor. Rent a car işi, araç ile ilgili tüm çözümlerde ihtiyaca yönelik hizmet veren bir sektördür. Bireysel araç kiralama, kurumsal oto kiralama, organizasyonlara yönelik ve şirketlere filo araç kiralamaya yönelik geniş kapsamlı hizmet sunmaktadır. Rent a car firması kurmak zorlu bir süreçtir. Belirli koşulara ve şartlara uygun olmak, gerekli belgelere sahip olmak gereklidir.

Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Yasal Koşullar

Rent a car firması açmak için en önemlisi yasal prosedürlerdir. Diğer koşul ve ekonomik işlemler dışında en önemlisi yasal koşullardır ve belgelendirme yapmanız gerekir. İstenen belgeler;

 • Mesleki alanda ticaret odası kaydı ya da esnaf odası kayıt fotokopi
 • Tapu fotokopi
 • Kiralık mülkler için; kira kontratı asıl ya da noter onaylı fotokopi
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • Vergi levhası fotokopi
 • SGK belgesi
 • İkametgah ve nüfus cüzdan sureti
 • Son aylara ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Firmada su mevcut ise su aboneliği
 • İş yeri açma ruhsatı
 • İtfaiyeden yangın önlemi alındığına ilişkin belge
 • Emniyetten kimlik bildirim fotokopisi
 • Limited şirket açılmışsa ticaret sicil gazete fotokopi ve imza sirküsü
 • Savcılıktan güncel sabıka kaydı

Bu belgeleri tamamlamanız durumunda rent a car firmasını açabilirsiniz. Görüldüğü üzere detaylı olarak talep edilen belgeler sonucu açacağınız rent a car firmanızdan güvenle müşterilerinize hizmet sunabilirsiniz.

rent a car nasıl açılır

Rent A Car Açmak İçin Zaruri İhtiyaçlar Nelerdir?

Rent a car firması açmak diğer firma açılışlarından biraz farklıdır. Gerekli prosedürlerin olmaması halinde ise bu sektöre girilmesi oldukça zordur. Koşullar;

 • Rent a car bulunan alanda yol bölümüne araç konulmamalıdır.
 • Firma yerleşim krokisi çizimi yapılmalıdır.
 • Yerleşim krokisi izinsiz değiştirilmemelidir.
 • En az 80 m² alana sahip olunmalıdır.
 • LPG takılı araçlar, diğer araçlar ile aynı alanda bulundurulmamalı.
 • Rent a car içerisinde yanıcı, patlayıcı, ateş alan şeylerin bulundurulmaması gereklidir.
 • Kapalı alanda LPG özellikli araç bulundurulmamalı.

Bu koşullar rent a car ve çevre güvenliği adına oldukça önemlidir. Bütün bu koşuları sağlamayan kişiler, rent a car firması açamamaktadır.

Rent A Car Açmak İçin Kaç Araba Gerekli?

rent a car açmak için kaç araba gerekli

Bu konu tamamen sizin bütçeniz ve iş potansiyeliniz ile bağlantılı bu konudur. Çünkü az araba sayısıyla sürekli iş yapan firmalar olduğu gibi çok araba sayısıyla az iş yapan firmalar da bulunmaktadır. Ancak firmanızda en az 5 araba olması gerektiğini söyleyebiliriz. Orta ölçekte 15-20 araba adetine çıkabilirsiniz. En yüksekte ise herhangi bir sınır yok. Tamamen işlerinize bağlı olarak dilediğiniz kadar araba sahibi olabilirsiniz. Burada tekrar belirtelim oto kiralama işine girecekseniz mutlaka sektörünüzle ilgili iyi bir araştırma yapıp bütçenize uygun adımlar atmalısınız.

Rent A Car Açmanın Maliyeti

Her şeye karar verdiniz ve rent a car firmasının ne kadar maliyeti olur diye merak ediyorsanız, bunun net cevabı sizin de bileceğiniz gibi kesin değildir. Ancak yukarıda da söylediğimiz araç sayısı gibi en düşük bütçeyle açacağınız bir oto kiralama firması için 250 – 300 bin TL harcama yapmanız muhtemeldir. Bu rakam günün şartlarına göre artıp azalabilir. Eğer kafanızda bir işletme modeli varsa, bizlere yorum bölümünden yazıp tahmini bir maliyet hesabını sizin için yapabiliriz.

Rent A Car Firmasını Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yeni bir oluşum ile açacağınız rent a car firmanız; gerekli koşulları, yasal belgeleri, firma araç sayısı ve personeli belirlendikten sonra, sektöre yeni giriş adına müşteri potansiyeline ulaşması gerekir. Müşteriler rent a car firmalarının açılış şartlarını bilmedikleri için ilk etapta güvenmekte zorlanırlar. Aslında yasal süreçler oldukça detaylıdır ve rent a car açan kuruluşlar aslında güvenilir pozisyondadır.

Müşteri edinme adına belirli bir süreçten geçmek gerekir. Yapılan sözleşmeler açısından müşteriler arası hukuki süreçlere hakim olmanız, araçlarınızın kaskolu ve takip sistemine sahip olması, yaşanacak problemlere etkin çözümler bulma gibi deneme yanılma yöntemiyle geçen bir süreç sizi bekliyor. Piyasaya giriş sürecinde her firma mali açında yeterli bir bütçeye sahip olmalıdır.

Oto Kiralama Bayiliği Almanın Avantajları

Hemen iş yapma ve gelir elde etme mantığı ile kısa sürede kapatan firmalar azımsanamayacak kadar çoktur. Bu süreçte diğer bir yol, yıllarca bu sektörde bulunmuş ve belirli müşteri potansiyeline sahip firmalardan bayilik almaktır. Bu şekilde koşul ve belgelerin büyük bölümü ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Rent A Car Firmanıza Finans Sağlamak

Rent a car firmanızı ayakta tutabilmek, finans ile desteklemek ve iyi bir başlangıç yapabilmek adına finans arayışına girebilirsiniz. Bu durumda; melek yatırımcılarla iş birliği yapmak, risk sermaye şirketleri, KOSGEB ya da bankalar ile görüşerek ya da mevcut varlıklarınızı bu işe yatırarak firmanızı desteklemeniz mümkündür.

Bir Yorum

 1. 5 araçlık bir rent a car açıcam 2 arabam var ve yanına oto yikama koyucam 3 araba daha alicam ortalama maaliyeti nedir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu