Sabıka Kaydı Nedir? Nasıl Nereden Alınır?

sabıka kaydı nedir

İş başvuruları, üniversite kaydı, yurt ve burs başvurularında sabıka kaydı ismi verilen bir belge talep edilir. Resmi belge olan sabıka kaydı nedir, nereden alınır, ve sabıka kaydında hangi bilgiler yazar, gibi merak edilen soruların doğru cevapları şunlardır;

Sabıka Kaydı Nedir?

Sabıka kaydı resmiyette adli sicil kaydı olarak geçen bir belgedir. Bu belge kişinin geçmişte işlediği suçların kayıtlarını barındıran bir belgedir. Bu belgeyi genellikle iş başvurularında işverenler talep eder ve kendilerine verilen belgede herhangi bir suçun olmadığı anlaşıldığı zaman iş başvurusunu kabul ederler. Alınan sabıka kaydının temiz olması kişinin herhangi bir suça karışmadığını gösterir. Bu belgede 18 yaş sonrasında işlenen suçlar yer alır.

Sabıka Kaydı Nereden ve Nasıl Alınır?

Sabıka kaydı kişiler tarafından birkaç yolla alınabilir. Bu yollar şunlardır; adliyeler, e-devlet uygulaması, kaymakamlıklar, adli sicil müdürlükleri ve büyükelçiliklerdir. Sabıka kaydı geçmişte adliyelere gidilip verilen ücret karşılığında alınırdı.

Ancak devlet tarafından geliştirilen e-devlet uygulaması sayesinde günümüzde adliyelere gitmek istemeyen kişiler tarafından uygulama üzerinden alınır. Bunun için kişilerin e-devlet uygulamasında kullanabilecekleri şifreye sahip olmaları gerekir. Bu şifreyle sisteme girip adli sicil kaydı sorgulama sayfasından sorgulanarak çıktı alınabilir. Sorgulama sırasında belgeyi talep eden kurum, niçin verileceği ve nereye verileceği gibi bilgiler doldurulur.

Yapılan sorgulama sonrasında eğer sabıka kaydı varsa geçmişe dönük kayıtlar çıkar. Daha önce işlemiş olduğu bir suç yoksa adli sicil kaydının olmadığına dair bir not çıkar. Kişiler yaptıkları sorgulama sonrasında sabıka kayıtlarının çıktısını alıp gerekli kurum, üniversite ve iş yerine teslim ederler.

E-devlet üzerinden sabıka kaydı almak için tıklayınız.

sabıka kaydı nereden nasıl alınır
e devlet sabıka kaydı alma sayfası

Sabıka Kaydında Hangi Bilgiler Yer Alır?

Kurumlar tarafından kişilerin sicilinin temiz olup olmadığının anlaşılması için talep edilen adli sicil kaydında geçmişe dönük bilgiler yer alır. Sabıka kaydında yer alan bilgiler şunlardır;

  • Kişiye verilen hapis cezası kararları.
  • Hapis cezasının ertelenmesi yönündeki kararlar.
  • Kişiye verilen adli para cezaları.
  • Kişi hakkında verilen bir haktan yoksun tutulma kararı.
  • Yaptırıma neden olan kısa süreli hapis cezaları.
  • Yabancı mahkemelerce kişi hakkında verilen kararın cumhuriyet savcılığı tarafından Türkiye’de uygulanmasına ya da uygulanmamasına ilişkin kararlar.
  • Verilen ceza için zaman aşımı olduğunu belirten kararlar.
  • Kişinin işlediği suçtan pişmanlık duymasına bağlı olarak alınan etkin pişmanlık kararları.
  • Gelen affa ilişkin kararlar.
  • Kişiler hakkında yapılan şikayetten vazgeçilmesiyle ortadan kalkan ceza kararları.

Bu kararlar e-devlet üzerinden ya da diğer yollardan alınan sabıka kaydında yer alır. Bu sayede kurumlar ya da özel sektör işverenleri kayda bağlı olarak işe kabul ya da reddetme kararı alabilirler.

Sabıka Kaydına İşlenmeyen Bilgiler

Sabıka kaydına kişi için suç teşkil eden bazı bilgiler işlenmez. Bu bilgiler kişinin aldığı disiplin suçlarına ait bilgilerdir. Ayrıca alınan idari para cezaları ve işlenen askeri suçlar hakkında alınan mahkumiyetler de sabıka kaydında yer almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu