Polislik İçin Saç Dökülmesi Engel Mi?

Tüm adayların sıkça merak ettiği sağlık şartlarından olan saç dökülmesi polislik için engel mi, keller polis olabilir mi, kellik dereceleri nedir? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

POMEM, PMYO, PAEM ve PÖH adaylarının en fazla merak ettiği sağlık koşullarının başında kellik ve saç dökülmesi geliyor. Saç dökülme problemi çoğunlukla genetik faktörlere bağlıyken, hastalıklar ve aşırı stres gibi durumlar da saç dökülmesini tetikliyor. Polis Akademisi, öğrenci alımlarını Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine uygun olarak yapmaktadır. Emniyet Teşkilatının uyguladığı Sağlık Yönetmeliğinde yer alan madde aynen şu şekildedir şöyledir;

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği – Cilt Hastalıkları

Hamilton klasifikasyonuna göre (Değişik ibare:RG-26/09/2007-26655) Tip 3 (dahil) ye kadar Androjenik alopesisi(kellik), olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

Hamilton Sınıflandırmasına göre 1. 2. ve 3. saç tipine kadar saç dökülmesi olan adaylar öğrenciliğe kabul edilir.

Hamilton sınıflandırması

Androgenetik Alopesi yani AGA, halk arasındaki adıyla erkek saç dökülmesidir. Genetik yatkınlığı olan ve erkeklik hormonu androjenlere bağlı olarak etkilenen kişilerin, ergenlik sonrası dönemde 20’li yaşlarda rastladığı saç dökülme tipidir. İlk olarak alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesiyle başlayan giderek tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur.

Kellik Polisliğe Engel Mi? Çözüm Önerileri..

Yukarıda verilen Hamilton Sertifikasyonu (sınıflandırması) görseli ile saç dökülme veya kellik oranınızı gözlemleyebilirsiniz. 3. görsel dahil olmak üzere oraya kadar olan saç tipleri Polis Akademisi tarafından kabul ediliyor. Ancak diğer saç tiplerine (4, 5, 6, 7) sahipseniz büyük ihtimalle elenirsiniz. Peki bu duruma bir çözüm önerisi yok mu diye soruyorsanız elbette var. Saç ekimi yaptırarak mülakatlara katılabilirsiniz. Bu durumda saç dökülme probleminiz önünüze bir engel olarak çıkmayacaktır. Son olarak bu konu hakkında sorulan diğer sorulara aşağıdan bakabilirsiniz:

Saç Ektirmek Polisliğe Engel Teşkil Eder Mi?

Eğer saç dökülme probleminiz ortadan kalktıysa engel değil.

Polis Olduktan Sonra / Okula Alındıktan Sonra Saçım Dökülürse Atılır Mıyım?

Hayır. Bu elemeler polislik alımlarında devreye girer. Polislik mesleğine başladıktan sonra veya okula alındıktan sonra saç dökülmesi yaşamanız atılmaya sebep değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu