Sağlık Raporu Nereden Nasıl Alınır 2023 Ücreti Nedir?

sağlık raporu nereden alınır

Sağlık raporu herhangi bir rahatsızlıkta iş yerine, eğitim kurumlarına, hukuki kurumlara, spor akademilerine, askerlik işlemleri ve ehliyet gibi birçok iş ve işlemler için ihtiyaç duyulan doktor raporudur.

Sağlık Raporu Nereden Alınır 2020

Sağlık raporu özel hastane ya da devlet hastanesinden alınabilir. Sağlık raporunu sunacağınız bazı kurumlar devlet hastanesi raporunu kabul etmektedirler. Bu nedenle kullanacağınız işlemlerde muhakkak sormanız gereklidir. Özel hastane sağlık rapor ücretleri farklılık göstermektedir. Devlet hastanelerinden ücretsiz temin edebileceğiniz sağlık raporları her kurumda geçerlidir. Ayrıca raporu vereceğiniz yere sormakla beraber aile hekiminizden de sağlık raporu alabilirsiniz.

Ayrıca bakın: Aile hekimim kim

Sağlık Raporu Nerelere Sunulur?

Sağlık raporu almanız için hasta olma zorunluluğunuz yoktur. Birçok işlem için sağlık raporu talep edilmektedir. Bunlar;

  • Ehliyet
  • Askerlik
  • Spor akademileri
  • Havuz ve spor salonları
  • Okul
  • Hukuk
  • İş yeri
  • Engelli maaşı
  • Ferdi kaza sigortaları
  • İşsizlik sigortası ya da işsizlik maaşı

Bu gibi sebepler ile sağlık raporu almak durumunda kalabilirsiniz. Sağlık raporu özel hastane ve raporun içeriği sebebi ile fiyat farklılıkları göstermekte olup, devlet hastanelerinde sgk kaydınıza göre uygun muayene ücreti alınarak verilir.

İlgili: İş için sağlık raporu nasıl alınır

Sağlık Raporu Talep Eden Kurumlar Hangi Raporları İster?

Ehliyet için göz raporu, psikoteknik raporu gibi raporlar istenirken, havuz sporları için portör muayene raporu istenmektedir. Spor yapan kişilerden istenen raporlarda spora elverişliliğe dair, akciğer grafisi ve ekg istenmektedir. İş yerleri çalışanlarına izin vermek için hasta olduğunun belgelenmesini ister. Çalışan hastalık durumuna göre devlet hastanesinden sağlık raporu alarak iş yerine sunar. Sunmaması halinde ücret kesintisi ya da işten çıkarılma gibi durumlarla karşılaşabilir.

Hangi Kamu Kurumları Sağlık Raporu İster?

Askerlik işlemlerinde istenilen sağlık muayenesi ile askere elverişli olup olmadığına bakılır. Askerlik yapamayacağı konusunda kişi sağlık raporu sunar. Hukuki işlemlerde gidilmeyen davalar bazen hayatidir. Bu nedenle; hukuki durumlarda mahkemeye gitmeme mazeretinizi ciddi sağlık sorunlarınız var ise sağlık raporu ile belirtebilir ve hukuki işlemleri yenileyebilirsiniz.

Engelli maaşı almak için bunu belgelendirmeniz gereklidir. Devlet hastanesinden alınacak heyet raporları ile işlemlerinize onay verilir. Sigortacılık sektöründe özel sigortanız var ise hastalık ya da kaza halinde yararlanmak adına sağlık raporu sunmanız zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu