Sağlık Teknikeri Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

sağlık teknikeri nedir

Sağlık teknikeri nedir, ne iş yapar, nasıl olunur şeklinde merak edilenler bu sayfamızda. Sağlık teknikeri sağlık bakanlığına bağlı olarak çalışan bir meslek grubudur. Evrak düzenleyebilen ve cihazların gerektirdiği hazırlıkların yapılmasına yardımcı olan sağlık teknikerleri pek çok farklı alanda çalışabilmektedir. Sağlık ocakları, acil servisler hatta bakanlıkta çalışılması mümkündür. İşte tam da bu sebeple son dönemlerde revaçta olan mesleklerden bir tanesidir. Belli üniversite bölümlerini bitiren herkes sağlık teknikeri olabilmektedir.

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar?

Sağlık teknikeri denince akla tek bir iş tanımı gelmemelidir. Teknikerleri pek çok işi aynı anda yapabilmektedir. İş tanımında olan görevler şunlardır;

  • Hastalarla ilgilenmek ve refakat etmek
  • İlgilenilen hastaların durumunu doktorlara bildirmek
  • Evrak yönetimi işlerini yapmak
  • Hastanede kullanılan sağlık gereçlerinin güvenliği ve hijyenini takip etmek.

Bu ve bunlar gibi daha pek çok işin aynı anda yapıldığı sağlık teknikeri mesleği kadın erkek isteyen herkes tarafından yapılabilmektedir.

Nasıl Sağlık Teknikeri Olunur?

İlerde sağlık alanında çalışmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen sağlık teknikeri mesleği isteyen herkes tarafından yapılabilir. Tabi ki bunun için belli başlı kriterlere uygun olunması gerekmektedir. Bunlardan ilki üniversitedir. Bu alanda çalışmak isteyen biri ilk olarak alanın gerektirdiği bölümden mezun olmalıdır.

Paramedik, Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım gibi bölümlerden mezun olan kişilerin sağlık teknikeri olması mümkündür. Okuldan mezun olduktan sonra yalnızca devlette değil özel sektörde de iş bulabilmek mümkündür. Özel hastaneler bu konuda yeterli istihdamı sağlamaktadır. Mesleğin çalışma olanakları son derece çeşitlidir. Bu sebeple iş bulmak zor olmamaktadır.

Sağlık Teknikeri Olabilmenin Şartları

Sağlık teknikeri olmak isteyen biri 2 yıllık ön lisans bölümlerinden bir tanesini mutlaka bitirmelidir. 4 yıllık okuyan kişilerde sağlık teknikeri olabilmektedir. Doğru bölüm bitirildiği müddetçe tekniker olarak hastanelerde ve sağlık ocaklarında iş bulmak mümkündür.

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık teknikeri olmayı düşünen kişilerin çoğu maaşı merak etmektedir. Sağlık teknikerlerinin maaşı devlette ve özel sektörde farklılık göstermektedir. Bu konuda net bir rakam olmasa da garantisi olan meslek dallarından bir tanesi olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu