Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

sahte para nasıl anlaşılır

Sahte para nasıl anlaşılır konusunda bu yazımızdan vereceğimiz bilgilerle paranın sahteliğini kolaylıkla anlayabileceksiniz. Özellikle sahte 100 ve sahte 200 TL’lik banknotlar piyasada çok fazla dolaşıma sokuluyor. Bu durumdan muzdarip olmamak için aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? (En Kolay Yöntemler)

Elinize özellikle büyük miktarda para geçtiğinde bunun gerçek olup olmadığını anlamakta bazı zamanlar zorlanabilirsiniz. Bir paranın gerçek olduğunu;

  • Gizli Atatürk görseli – banknotun kalitesi.
  • Kabartma baskı – emniyet şeridi.
  • Renkli şerit – hologram şerit.
  • Mikro yazı, bütünleşik görüntü.
  • Braille alfabesi – Ultraviyole ile belli olan özellikler.

Yukarıda belirtilen maddelerin varlığına bakarak bir paranın gerçek olup olmadığını rahatlık ile anlamanız mümkün.

Gizli Atatürk Görseli – Banknotun Kalitesi

Elinizde yer alan parayı ışık olan bir tarafa doğru tuttuğunuz zaman üzerinde Atatürk görselini görmelisiniz. Aynı zamanda paranın sahip olduğu banknotlar özel olarak üretilir ve herhangi bir kağıt ile yapılmaz. Bu yüzden dolayı banknot üzerinde beyaz bir renk değil de kupürün kendisinin sahip olmuş olduğu açık renkte bir renk yer almaktadır.

Kabartma Baskı – Emniyet Şeridi

Paranın ön kısmına bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyet Bankasının yanı sıra, Atatürk portresi ve banknotun gerekli değerini belli eden sayılarda kabartmalı baskı şeklinde bulunur. Banknotlar üzerinde parlak bir şekilde emniyet şeritleri yer alır. Bunlar kağıda gömülü bir şekilde yer almaktadır. Eğer ki banknotu ışığa tutarsanız kesintisiz bir şekilde bunu fark edebilirsiniz.

Renkli Şerit – Hologram Şerit

Renkli şeritler dikkatli bakıldığında altın sarısı şeklinde gözüken şeritlerdir. Hologram şeritler üzerinde ise farklı şeritler yer almaktadır. Bu şeritler değişik açılardan bakıldığı zaman farklı renkte yansımaların meydana geldiği görülür. Bu açılara göre dikdörtgen içerisinde bulunan TL harfleri de banknotun değerine dönüşmektedir.

Mikro Yazı – Bütünleşik Görüntü

Banknot değeri, TL harfleri ve TCMB simgesi mikro yazıyla basılı bir şekilde bulunur. Aynı zamanda banknotu ışık üzerinde tuttuğunuzda sol üst kısımda bulunan şekillerin arka yüzde yer alan şekiller ile birleştiği ve banknot değerini ortaya çıkarmış olduğu görülür.

Braille Alfabesi – Ultraviyole ile Görünen Simgeler

Braille alfabesi paranın ön kısmında, parmak ile dokunulduğunda rahatlık ile fark edilebilen nokta şeklindedir. UV ışınlarının ise mavi ve kırmızı olacak şekilde parlama yaptığı söylenebilir. Örneğin 5 ve 20 TL mavi iken, 20 ile 50 TL’nin kırmızı, 100 ile 200 TL’nin ise sarı renk içerecek şekilde parlama yapması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu