Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları Neler?

sanal kart nedir

Sanal kart nedir, sanal kart nasıl kullanılır, avantajları nedir ve güvenli midir şeklindeki konularda bu yazımızdan bilgiler vereceğiz. İnternet üzerinden yapılan online alışverişlerin ödeme işlemlerinde kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için bankalar farklı seçenekler sunmaya başlamıştır. Sanal kartlar da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sanal Kart Nedir?

Yüksek limitli kredi kartları bilgilerinin başkalarının eline geçmesini önlemek için her kullanıcı, internet bankacılığı üzerinden, kredi kartına bağlı olarak sanal kart hesabı oluşturabiliyor.

Sanal kart limitini kullanıcı kendisi belirliyor ve yaptığı alışveriş miktarı kadar sanal kart limitini oluşturabiliyor. Kredi kartından, sanal karta limit aktarması yapabiliyor. Alışverişlerde, sanal kart bilgilerini kullanarak ödemelerini güvenli şekilde yapabiliyorlar. Sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilen ve limiti kullanıcı tarafından belirlenen kartlar sanal kartlar olarak adlandırılmaktadır.

Sanal Kart Nasıl Alınır ve Kullanılır?

sanal kart nasıl kullanılır

Bankaların kredi kartlarına sahip olan ve internet bankacılığı sistemini kullananlar, sanal kart hesabını kendileri oluşturabiliyorlar. İsteyenler bankalar başvuruda bulunarak, sanal kart talebinde bulunabiliyorlar. Bazı bankalar, normal kredi kartı gibi sanal kartı da fiziksel olarak verebiliyor. Ancak sanal kart sadece internet alışverişlerinde kullanılabilmektedir.

İnternet alışverişlerinde güvenli ödeme işlemlerini yapmak isteyenler, oluşturmuş oldukları sanal kartın limitini kendileri belirliyor. Sanal kart oluşturulduğunda limiti sıfırdır. Kullanıcı normal kredi kartından alışveriş miktarı kadar limit oluşturabiliyor. Ayrıca sanal kartındaki limitin geçerlilik süresini de belirleyebiliyor. Limit oluşturulduktan sonra belirlenen saate kadar işlem yapılmadığında ya da harcama üzerinden artan miktar, normal kredi kartı hesabına geri iade edilmektedir. Güvenlik için sanal kartın limiti her zaman sıfır kalıyor.

Sanal Kartın Avantajları

Online işlemlerde hesap güvenliğini sağlamak için kullanılan sanal kartların önemli avantajları vardır;

  • İnternet üzerinde hesap güvenliği sağlıyor,
  • Limiti kendiniz belirliyorsunuz,
  • Kontrollü harcama yapılmasını sağlıyor,
  • Alışverişlerde kartınızda bulunan limitten fazlası çekilememektedir.

Birçok kişi kart bilgilerinin çalınması gibi durumlardan dolayı mağduriyet yaşamaktadır. Sanal kart sayesinde bu mağduriyetler tamamen önlenebilmektedir.

Sanal Kartlar Güvenli mi?

Online alışverişlerde en güvenilir bankacılık ürünü olarak sanal kartlar kullanılmaya başlanmıştır. Sanal kartlar kullanılmadığı zaman limiti her zaman sıfırdır ve alışveriş yapılacağı zaman sınırlı limit yüklemesi yapılabildiği için güvenilir olmaktadır. Limit sıfır olduğu için kart bilgilerinin çalınması gibi riskleri bulunmamaktadır. Bu yüzden sanal kartların son derece güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu