Savcı Nedir, Ne İş Yapar? Nasıl Savcı Olunur 2023

savcı nedir ne iş yapar

Savcılar kendilerine yapılan suç duyuruları ile alakalı araştırma yapan ve dava açma yetkisi olan kişidir. Yapılan araştırmalar sonunda toplanan delilleri kullanarak suçla alakalı dava açılmasına karar verir. Davalar açıldıktan sonra da o davalarda iddia makamı olarak görev yapar. Savcılar ayrıca kamu davalarında devletin avukatı gibi hareket ederler.

Savcının Görevleri Nelerdir?

Savcılar Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görevlerini yerlerine getirmektedirler. Savcılar ağır ceza kapsamına giren bir suç işlenmesi durumunda kamu davası açarlar. Ayrıca suçluların bu yollarla ceza almasını sağlarlar.

Açılan davalarla ilgisi bulunan kişileri sorgulamak ve davayla ilgili kanıtları toplamak da görevleri arasındadır. Ölümlü olaylarda cesedi görerek gerekli muayenenin yapılması için talimat verir. Toplumun haklarını savunur. Aynı zamanda iddianame hazırlayarak davaların açılmasını sağlar. Savcılar ayrıca medeni hukuku ilgilendiren bazı olaylarda dava açma yetkisine de sahiptirler.

Savcılar görevleri itibariyle mahkemelerde görev yapmalarının yanı sıra gerekli olduğu durumlarda olay yeri inceleme görevini de yerine getirirler. Savcılar nüfus kayıtlarının yanlış olduğu durumlarda kayıtların düzeltilmesi davaları açıp davaları takip edebilirler. Dernek ve vakıfların kapatılması gibi davaları da açma yetkileri bulunur. Savcılar evliliklerde itiraz davalarının açılmasında da görev yapabilirler.

Gerekli görüldüğü durumlarda adliyedeki memurların denetlenmesi görevini de yerine getirir. Ayrıca adliye yazışmaların da yürütebilirler. Davalarla ilgili erteleme kararı almak ve bilirkişi atanmasını sağlamak gibi görevleri de bulunmaktadır.

Savcı Nasıl Olunur?

nasıl savcı olunur

Savcı olmak isteyenlerin öncelikle lise mezuniyeti sonrasında hukuk fakültelerinde eğitim görmeleri gerekmektedir. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra da bağlı olduğu Adalet Bakanlığı tarafından açılan hakimlik ve savcılık sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişilerin ise yazılı sınavdan sonra mülakata katılmaları gerekir.

Daha sonra iki sınavda başarılı olan adaylar hakim ve savcıların yanlarında 2 yıl staj yapmaları şartı vardır. Bu şartlar tamamlandıktan sonra hakimler ve savcılar kurulunda yapılan kura ile ilk görev yerleri belirlenmektedir. Mesleklerindeki deneyim ve başarılardan dolayı Danıştayda bile görev yapabilmektedirler. Savcılık mesleği görev gereği sürekli atamaları olduğu için sürekli yer değiştirmektedirler.

Savcıların Çalışma Yerleri

Savcılar Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılan sınavlardan kazandıkları başarı sonucunda atanarak il merkezlerinde veya taşralarda görev yapmaktadırlar. Bunlar dışında görev alabilecekleri yer bulunmamaktadır. Mesleğin kuralları gereği kendilerine ait herhangi bir iş yeri açma imkanları yoktur. Savcılar özel sektörde çalışamazlar.

Savcı Maaşları 2020

Savcılar ve üst kademede yer alan kişilerin maaşları görevdeki yıllarına ve yapılan göreve göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılı için en düşük savcı maaşı 9.250 TL olup derecesine ve tecrübesine göre 17.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Savcıların evli olmaları veya çocuk sayılarına göre maaşlarında artış olmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu