Segem Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

segem belgesi nedir

Sizlere bu yazımızda Segem belgesi nedir, nasıl alınır konularında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Segem belgesinin ne olduğu hakkında sizleri bilgilendirelim. Segem belgesi; sigortacılık ve eğitim merkezinin kısaltılmış şekilde yazılmasıdır. Sigortacılık sektöründe mesleki bir eğitime sahip olan, eğitimleri ve yeterlilik sınavlarını tek bir çatı altında toplamak için kurulmuştur. Sigortacı olmak isteyen kişilerin bu belgeyi alması gerekiyor.

Segem Amacı Nedir?

Segemin amacı; ülkemizde bulunan sigorta acentelerinin sigortacılık hizmetinde daha kaliteli bir şekilde hizmet vermesi için eğitimin önemli olduğunun önemini ön plana çıkarmasıdır. Yani Türk Sigortacılık Sektörünün üst düzeyde bulunmasının sağlanmasıdır.

Segem Belgesi Nasıl Alınır?

Sigorta poliçesi satmak isteyen sigorta acentelerinin alması gereken belge Segem belgesidir. Eğer bu belgeyi alamazsa poliçe satışı yapamaz. Yasal olarak poliçe satma izinleri bulunmaz. Segem belgesini almak için ise Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından açılmış olan kurslara iştirak etmeniz ve sınavlarına girmeniz belgeyi almak için yeterli olacaktır. Daha detaylı bilgiye ise Segem’in internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sınava katılmak için belirli bir miktarda para vermeniz gerekiyor. Sınavı geçtiğiniz zaman Segem belgesi almaya hak kazanmış olacaksınız.

Segem Belgesini Alma Koşulları

Her belgenin alınma koşulu olduğu gibi Segem belgesinin de alınma koşulları bulunuyor. Segem belgesinin alınması için yapılması gerekenler ise şöyle; eğer sigorta acenteliğinin teknik personelliğine girmek istiyorsanız sınava girmeniz yeterli olacaktır. Bunun için aranan tek şart ise lise mezunu diplomanızın olmasıdır. Lise mezunu iseniz Segem sınavına iştirak edebilir, belgenizi aldıktan sonra ise sigorta teknik personeli görevinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Segem Belgesi Ne İşe Yarıyor?

Segem belgesinin kullanılacağı alanlar kısıtlıdır. Bunlara örnek olarak; sigortacılık sektöründe, bankacılık sektöründe kullanabileceğiniz gibi çok fazla bir alan söz konusu değildir. Sigorta Genel Merkezinin belirli zamanlarda yapmış olduğu sınavlarda başarılı olan kişiler bu Segem belgesini almaya hak kazanmış oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu