SGK Evrak Takip 2023 (Varide No ile Evrak Sorgulama)

sgk evrak takip

SGK evrak takip, varide no ile evrak sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğinizi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Sigortayı kapsayan evraklar, emeklilik belgesi, mahkeme ve ibraz kağıtları, aracı evraklar ve belediye gibi devletin bazı kurumlarına vermeniz gereken belgeleri sorgulamak amacı ile SGK evrak sorgulama işlemine başvururuz. E-devlet bünyesinde verilen evrak sorgulama hizmeti, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açık bir şekilde hizmet işletmektedir.

SGK Evrak Sorgulama İşlemi

SGK evraklarına ihtiyaç duyan kişilerin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için, ilk olarak bir e-devlet üyeliğine ihtiyaç vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes için e-devlet üyeliği devlet tarafından otomatik olarak açılmaktadır. Daha sonra PTT ve İçişleri Bakanlığı internet sitesi gibi birçok yerden e-devlet hesabınıza girebilmek için şifre talebi gerekir. E-devlet şifresi şuralardan alınır;

 • PTT Kargo ve Fatura Ödeme Merkezleri
 • İçişleri Bakanlığı İlçe Müdürlükleri
 • İçişleri Bakanlığı İnternet Sitesi
 • İl Valilikleri
 • İlçe Kaymakamlıkları
 • Halk Eğitim Merkezleri

E-devlet şifresi ile giriş yaptığınız e-devlet sayfanızdan, “Evraklar” kategorisinde almak istediğiniz ve devlet tarafından onayı verilen hemen her belgeye ulaşabilirsiniz. Bu sayede belge almak için belediye ve yazıhanelerde kuyruk bekle derdini bitirirken, online bir şekilde evinizde otururken ihtiyaç duyduğunuz SGK evrak sorgulama işlemini rahatlıkla ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik İçin Evrak Sorgulama

Emeklilik yaşı ve günü gelen ve devlete belgeli bir şekilde “Emeklilik Başvurusu” yapan kişiler, bu başvurunun onay veya ret sonucunu e-devlet üzerinden kolaylıkla takip edebilmektedir. Sigorta ödemelerinin tamamlanıp tamamlanmadığı, emeklilik yaş kriterine uygunluk durumu gibi alt kategorilerin de kontrol edilebildiği sayfa üzerinden emeklilik onay takibini yapabilirsiniz.

Bununla beraber olumsuz olarak sonuçlanan ve genellikle belge eksikliği gibi konular yüzünden ret cevabı alan başvurular için de, emeklilik evrak sorgulama ekranından eksik evrak ve belgeleri görüntüleyebilir, ve tamamlama imkanı bularak tekrar emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sayede zaman kaybetmeden başvuruların kontrol ve tekrar edilebildiği sayfaya, e-devlet hesabınızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

DYS Sorgulama Sistemi

Emeklilik onay sürecinde bulunan vatandaşlar için emeklilik başvurusu sırasında DYS evrak sorgulaması, oldukça büyük bir önem arz etmektedir. E-devlet üzerinden sorgulanabilir DYS sisteminde geri dönüş oldukça kısa süreler içerisinde gerçekleşmektedir. DYS’nin emeklilik bekleyen vatandaşlara şu gibi avantajları bulunur;

 • Emeklilik için gerekli tüm kriterlerin doğrulanmasından sonra yapılan emeklilik başvurusunun onay ya da ret haberinin verilmesi
 • Onay alan emeklilik başvuruları için, ödeme tarih ve miktarı bilgisi
 • SSK tarafından planlanan ekstra maaşa prim ödeme bilgisi
 • Aylık verilecek olan maaşın vergilendirilmesi

DYS, vatandaşların evlerinde otururken emeklilik başvurularının sonucu, onay durumunda hak kazandıkları emeklilik maaş tutarı ve prim ücreti gibi birçok kesin bilgiyi, bir sistem üzerinden öğrenilmesini sağlayan devlet onaylı bir platformdur. Her gün binlerce vatandaş DYS sisteminden yararlanmaktadır.

DYS evrak takibi için: www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip

Emeklilik ve SGK için Başvuru Tarihleri

Emeklilik için verilen evrakların onay ve ret süreci e-devlet üzerinden izlenebilirken, aynı dönem içerisinde vatandaşın yaptığı başvuru; işleme alındığı andan sonra ne kadar bir süre içinde geri dönüş yapılacağını da öğrenebilmektedir. Emeklilik başvuru süreci içerisinde evrak teslimi gerçekleştiği anda, evrak takip zamanı toplamda 1-2 ay gibi bir süreyi alabilmektedir.

Devletin birimlerinin çalışmaya devam ettiği iş günü içerisinde sistem üzerinden işlenen evraklar için en az 2 ay gibi bir süre sonra, taraflara sonuçlar bildirilmektedir. Sigorta tiplerine göre değişebilen evrak sorgulama tarihleri, 4C tipine geçildiğinde 3-4 ay gibi bir süreye kadar çıkabilmektedir. Yurtiçinde emeklilik beklerken sitem eden vatandaşlar, yurtdışında emeklilik bekleyen Türk vatandaşlarının daha uzun süreler harcaması gerektiğini unutmamalıdır.

SGK Evrak İşlem Kontrolü

E-devlet üzerinden SGK ve SGK’ya dair her şeyin görüntülenebildiği bilgisi, vatandaşlarımız tarafından henüz keşfedilmemesinden dolayı, her gün belediyeler önünde emeklilik sonuçlarını öğrenmek isteyen insanlar tarafından uzun kuyruklar oluşmaktadır. E-devlet şifreniz ile hesabınıza girdikten sonra Hizmetler sekmesi altından Evrak İşlemleri butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak SGK işlemlerine ulaşarak her türlü evrak kontrolünü gerçekleştirebileceğiniz gibi, bununla birlikte devlet tarafından yeni yasa tasarısı sunulan, meclisten güncel bir şekilde geçen ve SGK çalışanlarını, emeklilerini ilgilendiren yeni ve güncel haberleri de, e-devlet üzerinden bu sayfada görüntüleyebilirsiniz.

SGK Evrak Sorgulama ile Ulaşılabilecek Evraklar

Emeklilik yaşını, primini öğrenmek; emeklilik başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin sıkça merak ettiği SGK evrak sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirken, bu sayfada kolaylıkla ulaşabileceğiniz bilgilerden bazıları şunlardır;

 • Kişinin aylık gelir ve toplam gelirine dair bilgileri,
 • Müstehaklık işlemi hakkında kişiye özel bilgiler,
 • Kişinin çalışmakta olduğu işletme tarafından ödenen prim ücretleri,
 • Kişinin özel sigorta işlem bilgileri,
 • Kişinin hayatı boyunca sisteme kaydedilen primli gün sayısı,
 • Kişinin hayatı boyunca sisteme kaydedilen prim borcu ve sorgulaması,
 • Kişinin emeklilik işlem bilgileri, gibi birçok bilgiye e-devlet üzerinden rahatlıkla ulaşabilen vatandaşlar, ekstra bir belge ihtiyacı olması durumunda ise diğer kategorilere göz atabilir ve e-devlet destek hattından yardım alabilmektedir.

Sorgulanan Evrakların Doğruluk Payı Nedir?

E-devlet üzerinden evrak sorgulama işlemini gerçekleştiren ve bir hata olduğunu düşünen birçok vatandaş bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, sorgulama işleminin doğruluk payını sorgulayan kişiler sayfanın hatalı bilgiler içerdiğini öne sürerek e-devlet müşteri hizmetlerine şikayetlerde bulunmuşlardır. Ancak e-devlet, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir hizmet olduğundan, hatalı bir bilgi ve işlem içermesi mümkün değildir.

Bazı durumlarda 2 gün kadar gecikmeli işlenen işlemler olabilse de, uzun vade de hatalı bir bilgi ve işlem bulundurmayan e-devlet üzerinde, 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik ve belgesel işlemleri başarı ile yürütülmektedir. Hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgileri E-devlet üzerinden numarasını bulabileceğiniz destek hattı ile konuşarak doğruluğunu sorgulatabilirsiniz.

Varide no ile evrak sorgulamak için tıklayınız.

SGK Sitesinden SGK Dosya Sorgulama

SGK firmasının kendine özel olan internet sitesi sayesinde, SGK’ya bağlı birçok vatandaş evrak, belge ve işlem takibi yapabilmektedir. Bunun için SGK sitesi üzerinden bir üyeliğe ihtiyacınız olduğu gibi, birkaç dakika içinde kolaylıkla SGK üyeliğinizi kimlik bilgileriniz ile kurabilirsiniz. Daha sonra, “SGK Evrak ve Dosya Takip Sistemi” isimli butona tıklayarak, sorgulama yapan kişinin TC kimlik numarası ve kimliğinin ön yüzünde bulunan kimlik no ile aratma gerçekleştirilir. Aranan belge veya dosyanın kayıt yılını hatırlayan vatandaşların bu bilgiyi siteye girmesi sonucunda, evrak daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir. SGK sitesi üzerinden, son 10 yıla ait tüm SGK evrakları sorgulanabilmektedir.

E-devlet Üzerinden SGK Sorgulama

E-devlet üzerinden SGK dosya ve evraklarını sorgulamaya karar veren vatandaşlar da, SGK sitesinde aratma yaparken ki gibi ilk olarak kendilerine özel devlet tarafından kurulmuş e-devlet hesaplarına kimlik bilgileri ile giriş yapmaları gerekmektedir. E-hizmet isimli butona tıklayarak, firma adı olan Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir. Sosyal Güvenlik Kurumu için açılan sayfa üzerinden DYS evrak ve dosya sorgulama seçeneği, kişinin ekranında açılacaktır.

Bu ekran üzerinden TC kimlik numarası ve zaman zaman değişen farklı kimlik sorularını girerek kişiye ait SGK primi, günü, prim borcu, emeklilik yaşı ve günü gibi birçok bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. E-devlet üzerinden son 15 yılda SGK işlemlerinde kullanılan tüm belgeler, güvenli bir şekilde ulaşılabilmekte olup, ihtiyacı olan vatandaşlar e-devlet üzerinden bu belgelere ulaşabilmektedir. Evrak takibi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu