Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarı Nereye ve Nasıl Yapılır?

sigortasız işçi çalıştırma ihbar

Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı konusunda en yetkili kurum elbette ki Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sigortasız işçi çalıştırmak neredeyse günümüzde bir suçtur. Aile çalışma ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı olarak hizmetlerine devam eden SGK kaçak işçi çalıştırılma durumlarında oldukça titiz davranmaktadır. İşte ihbarınızı nereye ve nasıl yapacağınız konusunda bilgiler.

Sigortasız İşçi Çalıştıranlar Nereye Şikayet Edilir?

Bulunduğunuz yerdeki SGK il veya ilçe müdürlüklerinden bizzat veya bir telefonla ihbarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. SGK çalışanı kişiler, bu ihbarların değerlendirilmesi doğrultusunda araştırmalara başlamaktadır. İspatlanması halinde bu gerekli işlemler başlatılmaktadır. Şikayet sahibi dilerse kendisi, dilerse herhangi birisi için olsun ihbarını yapabiliyor. Sigorta Güvenlik Kurumu, bu konuyu büyük bir titizlikle incelemektedir.

Kurum bu konuda çalışmalarını daha da güçlendirerek artık bu ihbar durumlarını Alo 170 hattı üzerinden yapmamızı sağlamıştır. Artık günümüzde tüm ihbarlar alo 170 hattı üzerinden olup sigortasız çalışan kişilerin şikayetlerini rahatlıkla iletebileceği bir sistem haline gelmiştir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Hattı: Alo 170

Sigorta Güvenlik Kurumu bu alan Alo 170 hattını kurmuştur. Tüm sigortasız çalıştırılan kişilerin başvuru yapmasını sağlamakla birlikte ayrıca öneri, eleştiri ve bilgi alma konularında da kapsamlı bir hizmet sunmaktadır. Çalışma saatleri olarak da herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

7/ 24 kesintisiz bir şekilde vatandaşlara hizmet sunan bir kurumdur. Kurum içinde alanında uzman ekipler ve donanım kişiler bulunmaktadır. Dolayısıyla kuruma iletilen bu sorun ve öneriler büyük titizlikle incelenmektedir. Kurumun Alo 170 hattını kurmasıyla birlikte sigortasız olarak çalıştırılan işçi sayısı oldukça azalmış hatta 50 binden fazla kişi artık sigortalı olarak çalıştırılmaya başlamıştır. Alo 170 resmi internet sayfası için tıklayınız.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Edene Ödül Var Mı?

Yatmayan sigortalar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu büyük zararlara uğramaktadır. Dolayısıyla kurum bu konuda ki ihbarları ödüllendirmektedir. Yani kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla sigortası işçi çalıştıran yerleri ihbar edene kurum ödül düzenlemiştir. Bu sayede SGK oldukça ciddi bir yol almıştır. Ödül konusunda, düzenlemeler tamamen vergi kanunu esaslarına göre belirlenmektedir. Kesilen cezaya oranla ödül değeri de ayarlanmaktadır.

Sigortasız Çalıştırılan İşçiler Durumu Nasıl İspatlar?

Fiilen olarak çalıştığı iş yerinde sigortasının yatırılmadığını öğrenen birçok insan bulunmaktadır. Bu kişiler Alo 170 hattının bu hizmetinden faydalanabilmektedir. Böylece yapılan incelemeler doğrultusunda çalışan durumunu kanıtlanabilmektedir. Ayrıca bu soruyu daha detaylı cevaplandırmak gerekirse, aşağıda belirteceğimiz kriterleri dikkate alabilirsiniz. İşte sigortasız çalışma durumunu ispatlama yöntemleri;

  • İş yerinde fiilen çalıştığına şahit kişiler göstermek,
  • İş yerinden aldığı maaş bordrosunu veya dekontunu ispatlayan belgeler bulundurmak,
  • İş yerinde tekrar çalıştığını gösteren kamera kayıtları,
  • İş yerinden alınan posta veya kargo tarzı hizmetlerin dekontları yeterlidir.

Bu sayede yaşanan mağduriyeti rahatlıkla kuruma ispatlayabilirsiniz.

Sigortasız Çalıştırılma İhbarı İçin Süre Sınırlaması Bulunmakta Mıdır?

SGK’ya gerçekleştirilecek olan sigortasız çalışma ihbarlarında ihbar süresi işlerin daha kolay işlemesini sağlamaktadır. Sigortasız olarak işçi çalıştırma süresi, iş yerinde çalışılan sürelere göre değişiklik göstermektedir. Aksi halde Alo 170 hattı ile sağlıklı bir sonuç alamayabilirsiniz. Bunun için daha iyi bir yol olarak İş Mahkemelerine başvurmak yeterlidir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarında Kimlik Bilgileri Gizlenir Mi?

Şikayet eden kişinin herhangi bir maddi veya manevi zarara uğramaması adına Kurum, şikayet gizliliği oluşturmaktadır. Bunun için durumun şikayet eden kişi için hiçbir tehlike söz konusu olmamaktadır. Şikayet etmek için dilerseniz Alo 170 hattını kullanabilir, dilerseniz de il/ilçe müdürlüklerini tercih edebilirsiniz. SGK şikayet gizliliği ön planda tutulmaktadır.

Kaçak Yabancı İşçi İhbarı Nasıl Yapılır?

Ülkemizi temel sorunlarından birisi kaçak yabancı işçi çalıştırmaktır. Dolayısıyla bu durumu şikayet kolları üzerinden sonlandırabilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşılaşmanız halinde mutlaka yukarıda belirttiğimiz sigortasız işçi çalıştırma ihbar hattından şikayetlerinizi yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu