Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nedir, Nerede Yazar, Nasıl Öğrenilir?

son muayene geçerlilik tarihi nedir

Son muayene geçerlilik tarihi nedir, nerede yazar ve nasıl öğrenilir konularında bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Araç sahibi olanlar ve kullananlar için oldukça önemli olan kavramların başında genel olarak muayene geçerlilik süresi vardır. Çünkü muayenesi geçerli olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasal olarak suç kapsamında değerlendirilir.

Aracın muayenesinin geçerli olmasının anlamı trafiğe çıkmasında bir engel olup olmadığının kontrol edilmesidir. Trafikte hayati olan özelliklerin aracınızdaki bulunması ve doğruluk durumları ölçülür. Bu kontroller egzoz ile başlar ve lambalara kadar uzanır. Muayenenin olmaması aracınızın trafiğe çıkabilmesi için taşıması gereken özelliklerin kontrol edilmediği ve onaylanmadığı anlamına gelir. Cezası da oldukça yüksektir. Bundan doları mutlaka belirlenen tarihte muayene için işlem yapılması sağlanmalıdır.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nedir?

Araçların tipleri ve sınıflandırmalarına göre belli zamanlarda muayeneye girmesi gerekir. Bunların tamamı yasalarla güvence altına alınmış bilgilerdir:

  • Hususi araçlar her iki yılda bir,
  • Lastik tekerlekli traktörler her üç yılda bir,
  • İki veya daha fazla tekerleği olan araçlar ise iki yılda bir olacak şekilde muayene edilmek zorundadır.

Bu sürelere bağlı olarak muayeneden geçen aracınız trafiğe çıkma hakkı kazanır. Muayene yaptırmadan önce varsa aracınızın trafik borçlarını da ödemeniz zorunludur.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Nerede Yazar?

son muayene geçerlilik tarihi nerede yazar

Muayene işlemleri için alınan randevuya bağlı olarak TÜVTÜRK araç muayene sırasında olmanız gerekir. Aracınızın sınıfına göre bakılması gereken tüm ayrıntılar incelenir. Ardından da muayeneye alınırsınız. Onay verildikten sonra unutmamanız ve resmi evraklarda, kontroller göstermeniz amacıyla muayene geçerlilik süreniz işlenir.

Sistemde hali hazırda var olan bu süre ek olarak ruhsata işlenmelidir. Ruhsatta yer kalmaması gibi bir durum olduğunda ise bilgileri içeren bir evrak verilir. Bazen yer kalsa bile sistem gereği bu tarz bir belge verilir. Kontrollerde ve trafik akışında sistemden otomatik olarak gören görevliler artık kontrol için bu belgeyi istemese de taşınması önemlidir.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi Öğrenme

Bir nedenden dolayı muayene geçerlilik belgenizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda yeniden TÜVTÜRK üzerinden sorgulama yaparak belge alma şansınız olur. Bunun için merkezlere de uğrayabilirsiniz. Genel yapısı itibarıyla yoğun olan yerler olduğundan dolayı internet üzerinden sorgulama yapmak daha pratik olacaktır. Bunun için sorgulama yapmalısınız. Ayrıca telefon yoluyla da sorgulama yapma şansınız vardır. Kaybolmayacak ve güvenilir bir yerde saklamak her zaman en doğru olanıdır.

Son muayene geçerlilik tarihini sorgulamak için tıklayınız.

Neden Önemlidir?

Muayene işlemlerinden başarılı veya kısmi kusurlu şekilde geçebilirsiniz. Muayenesi olan aracın trafiğe çıkmasına ve akışa katılmasında bir sorun yoktur. Aksi bir durum olduğunda ise trafiğe çıkmak hem kendisi hem de trafiğe dahil olan insanlar açısından büyük bir tehlike anlamına gelir. Sonuç olarak bu işlem can sağlığınız başta olmak üzere hem can hem de mal koruması adına düzenlenmiştir. Bundan dolayı mutlaka muayene geçerlilik zamanlarını bilmeniz ve buna uygun şekilde hareket etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu