Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir? (ÖSYM Belge Kontrol)

sonuç belgesi kontrol kodu nedir

Sonuç belgesi kontrol kodu nedir, nerede yazar, kontrol kodu sorgulama ile alakalı bilgiler bu yazımızda yer alıyor. ÖSYM’nin yaptığı sınavlar doğrultusunda, tüm sınava giren öğrenciler ÖSYM’nin sonuç belgesi seçeneği ile sınav sonuçlarını öğrenmektedir. Her yıl çok sayıda sınav yapılmaktadır. Dolayısıyla milyonlarca öğrenci resmi site aracılığıyla sonuç belgesine ulaşmaktadır. Peki, nedir bu sonuç belgesi ve kontrol kodu? Şimdi birlikte göz atalım.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

Tamamen ÖSYM resmi sitesinden her yıl öğrenciler sonuçlarını kolayca öğrenmektedir. Geçtiğimiz sene itibariyle sonuç belgesi kontrol kodu ile insanlar sonuç belgelerine ulaşmaktadır. Peki, sonuç belgesi kontrol konu ne işe yaramaktadır?

Şöyle ki, kurumlarca kendilerine sunulan belgelerin doğruluğu üzerine adayların şifrelerini paylaşmadan kontrol edebilmelerine yaramaktadır. Yani adaylar kendileri dışında ki kişilere sonuç belgelerini paylaşmak isterlerse, şifrelerini paylaşmasına gerek kalmadan sonuçlarını gösterme şansına sahiptirler.

Geçtiğimiz yıllarda, sınava giren aday öğrencilerin sınav sonuç belgelerinin farklı adaylar tarafından değiştirilmesinden dolayı ortaya birçok olumsuzluklar çıkmıştır. Dolayısıyla bu olumsuzlukların önüne geçilmesi adına böyle yenilik yapılmıştır. Peki bu kadar güvenli olan sonuç belgesi nasıl alınır? Şimdi bu konunun detaylarından bahsedelim.

Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle sonuç belgesi kodu alabilmek için bilmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Eğer elinizde sonuç belgeniz yok ise https://sonuc.osym.gov.tr/SonucSec.aspx adresinden hemen sonuç belgenize ulaşabilirsiniz. Ancak sonuç belgeniz varsa aşağıdaki adımları uygulayın;

  • Sonuç belgesi kontrol kodu adaya ait sonuç belgesinin en alt kısmında yer almaktadır.
  • Sonuç belgesi üzerinde yer alan kontrol kodunu ve TC Kimlik/ YU/ Aday numarasını ilgili forma girmelidir.
  • Ayrıca bu noktada ÖSYM’nin kayıtlara erişip erişmediğini de tespit edebilirsiniz.

ÖSYM belge kontrol sayfası için tıklayınız.

Böylece sonuç belgesi kontrol kodu yardımıyla karşı taraf asla şifrenizi bilmeden bu kod doğrultusunda sonuçlarınızı kontrol edebilmektedir. Ancak sınav sonucunu öğrenmenizde bu kodun çok bir önemi olmayacaktır. Çünkü sonuçlar açıklandığında sizler kimlik numarası ve aday şifreniz ile rahatlıkla sınav sonucunuza erişebileceksiniz.

Böylece sonuç belgesi kontrol kodu ve sınav sonuçlarınızı nasıl öğrenebileceğinizi de öğrenmiş oldunuz. Bu sayede şifreniz ile oluşabilecek tüm tehlikeleri garanti altına almış olacaksınız. Umarız bu konuda yardımcı olabilmişizdir. Merak ettiklerinizi bizlere yorumlarda iletmekten çekinmeyin.

Bir Yorum

  1. Okul sonuçlarımızı görebilir mi yoksa sonuç belgesi kontrol kodunu verirsek mi gorebilirler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu