Sosyolog Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Neler? Nerelerde Çalışabilir?

sosyolog nedir

Sosyoloji toplu ve birey arasındaki davranışların nedenlerini, etkilerini ve sonuçlarını inceleyen tamamen topluma odaklanan bir bilim dalıdır. Bu bilimsel faaliyetleri sürdüren kişilere sosyolog denir. Sosyologlar her ne kadar ülkemizde çok ilgi görmese de toplum için ciddi manada gereklidir.

Sosyoloji Okumak İçin En İyi Üniversiteler

Sosyoloji bölümü eğitim süresi 4 yıllıktır. Bazı üniversiteler de hazırlık bölümü de olduğundan dolayı 5 yılda olabiliyor. Bu bölümü okumak isteyenlerin Toplum sorunlarına ilgisinin olması ve çözüm gücünün gelişmiş olması gerekir.

ODTÜ: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Türkiye’nin en iyi sosyologlarının yetiştirmiş bir üniversitedir. Türkiye’de iyi bir sosyolog olmak isteyenlerin tercih etmesi gerektiği üniversitelerden biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesidir. ODTÜ’den mezun olan ya da orada öğretim görevlisi olarak tanınmış kişiler şunlardır; Haydar Ergülen, Sencer Ayata, Ulus Baker.

Boğaziçi Üniversitesi: bu üniversitede en iyiler arasında yerini alıyor. Üniversitenin en iyi bölümü de sosyolojidir. Hocaların kalitesi ve öğrencilerin eğitim seviyesi çok iyidir.

Hacettepe Üniversitesi: Okulun ismi marka değeri taşır. Ancak Hacettepe de Sosyoloji yazmadan önce diğer üniversiteleri değerlendirmekte fayda vardır.

Galatasaray Üniversitesi: Üniversitenin sosyoloji bölümünde Fransızca eğitim verilir. Aynı zamanda bölümün kampüsü deniz kenarındadır. Alanında tanınmış en iyi akademisyenler burada görev yapıyorlar.

Koç Üniversitesi: Eğitim dili İngilizcedir. Koç Üniversitesi En yüksek puanla burslu öğrenci alan bir üniversitedir.

İstanbul Üniversitesi: Üniversite Dünyada sosyoloji bölümünün açıldığı ikinci üniversite olması bakımından büyük önem arz eder. Alanında en fazla etkinliği ve konferansı düzenleyen üniversite olarak bilinir.

Bu Üniversiteler dışında Türkiye’nin birçok Üniversitesinde sosyoloji bölümü mevcuttur. Ancak bu saydığımız üniversiteler içlerinde en iyisidir.

Sosyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ülkemizdeki birçok üniversiteden sosyoloji mezunu çıkmasına rağmen çalışma alanı dar bir bölümdür. Kamuda ve özel sektörde sosyolog tercihi çok azdır. Mezunların çalışabileceği bazı yerler;

  • İl Sağlık Müdürlükleri
  • Basın ve Yayın Sektörü
  • İnsan Kaynakları Birimleri
  • Ajanslar
  • Güvenlik Şirketleri
  • Üniversiteler
  • Araştırma Şirketleri ve Düşünce Kuruluşları

Sosyologların Amaçları

Sosyoloji topluma dayalı bir bölüm olduğu için sosyologların en önemli görevi toplumu iyi bir şekilde analiz edebilmeleridir. Amaç toplumla ilgili her şeyi sorgulamak ve yorumlamaktır. Bu yüzden bölümü tercih edenlerin sadece iyi bir okur olması yetmez bunun yanında iyi bir araştırmacı olmaları da gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu