Şube Kodu Nedir? Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

şube kodu nedir

Şube kodu nedir, nasıl nereden öğrenilir şeklinde merak edilenler bu yazımızda yer alıyor. Şube kodu, bir bankanın şubelerine verilen kodlarına verilen isimdir. Her bankanın birçok il ve ilçelerde şubeleri mevcuttur. Finansal işlem yapmak için il veya ilçede bulunan şubelerde karışıklık yaşanmaması adına şube kodu kullanılır. Çünkü bazen il ve ilçelerde birden fazla şube bulunabilir veya var olan şubenin yer aldığı semtler aynı olabilir. Bu durumda kullanıcıların şubeyi tespit etmesi zorlaşabilir. İşte bu sebeple de bankalarda şube kodları kullanılır.

Şube Kodu Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

Şube kodu öğrenmek için bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemler ise şunlardan oluşur:

  • Çalışılan bankanın müşteri hizmetlerini arayarak,
  • Bankanın herhangi bir şubesi aracılığıyla,
  • İnternet bankacılığı ile,
  • İnternetten araştırma yaparak,
  • IBAN numarasından,
  • Hesap numarası aracılığıyla

şube kodu öğrenme gibi işlemleri uygulayarak şube kodlarına ulaşılabilir.

İban Numarası İle Şube Kodu Öğrenme

IBAN numarası içerisindeki şube kodu hesap numarasının ilk 4 hanesini oluşturur. IBAN numarasındaki hesap numarası ise ilk 16 rakamı içerir. Yani bu 16 rakamın ilk dört rakamı şube kodudur.

Ziraat Bankası Şube Kodu Öğrenme

Ziraat bankası şube kodu öğrenmek için çok basit bir şekilde banka resmi sitesine girip, en altta yer alan şubeler & atm’ler sayfasına tıklıyorsunuz. Ardından arama istediğiniz şehir ve ilçeyi girip o bölgedeki şubenizi buluyorsunuz. Haritada şubenizin üzerine tıkladığınızda şube kodu açılan küçük kutucukta yer alacaktır. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz ilgili kırmızı yerleri doldurduktan sonra şube kodunuzu hemen bulabilirsiniz. Ziraat bankası şubeler sayfası için tıklayınız.

ziraat şube kodu nedir

Garanti Bankası Şube Kodu Öğrenme

Garanti BBVA internet sitesi ziyaret edilerek şube koduna ulaşmak mümkündür. Garanti BBVA şube kodunu öğrenmek amacıyla internet sitesi üzerinden hakkımızda menüsüne gelinmelidir. Ardından şube ve ATM’ler kısmına tıklanıp yurt dışı şubeler de dahil olmak üzere tüm şubeleri ve ATM’leri görüntüleme imkanına sahip olursunuz.

Yapı Kredi Bankası Şube Kodu Öğrenme

Yapı Kredi bankası şube kodu öğrenmek için internet sitesi üzerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun için de sitede yer alan sınırsız bankacılık seçeneği tıklanır. Daha sonra ATM seçeneğine tıklayıp şube ve ATM araması yapınız. Buradan aradığınız şubenin kodunu öğrenebilirsiniz.

Akbank Şube Kodu Öğrenme

Akbank şube kodunu öğrenmek için ilk yapılacak şey internet sitesini ziyaret etmektir. Bunun için internet sitesinde yer alan ATM ve şubelerimiz kısmına tıklanır. Buradan da mahalle, ilçe veya il adı girerek aranılan şube kodunu öğrenebilme imkanı elde edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu