Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nelerdir?

tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark

Altına yatırım yapmak isteyenler, altın türlerinin arasında ne gibi farklılıklar olduğunu merak ediyor. Altın türleri, gramına, kullanım alanlarına ve saflığına göre pek çok farklı çeşitte olabiliyor. Altın konusunda araştırma yapanlar, tam altın ve cumhuriyet altını arasında ne gibi farklar olduğunu öğrenmek istiyor. Peki, bu iki altın türü arasında ne gibi farklılıklar var? Tüm detayları sizler için derledik.

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Aynı Mıdır?

Halk arasında, tam altın ve Cumhuriyet altınının aynı şey olduğu düşünülür. Bazı kişiler ise, aynı altının iki farklı ifadesi olduğunu zanneder. Bu iki altın arasındaki fiyat yakınlığı, ikisinin karıştırılmasına yol açar. Aslında, Cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden oldukça farklı olan iki altın türüdür. Bu altınların arasında ki tek benzerlik, iki türünde 22 ayar olmasıdır.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altını, ata altını olarak da bilinir. Cumhuriyet altını 22 ayar ve 7.216 gram ağırlığındadır. Çapı ise, 22 mm’dir. Cumhuriyet altınına ata altını da denilmesinin sebebi, ön yüzünde Atatürk portresinin bulunmasıdır. Bu altının ön kısmında, Atatürk resmiyle birlikte “Hakimiyet Milletindir” yazısı bulunur. Atatürk resminin hemen alt kısmında, Ankara yazısı vardır. Cumhuriyet altınının arka yüzünde ise, Türkiye Cumhuriyeti yazısıyla, 1923 ve basım tarihi bulunur.

Tam Altın Nedir?

Tam altın, 22 ayar ve 7.016 gr olan bir altın türüdür. Tam altının çapı, 30 mm’dir. Üretimi, TC darphanesi tarafından yapılır. Tam altının ön yüzünde, Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve basım tarihi bulunur. Arka tarafında ise, çeşitli süslemeler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün bir resmi vardır.

Cumhuriyet Altını İle Tam Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cumhuriyet altını ve tam altın, pek çok kişi tarafından karıştırılır. İki altın türünü aynı zanneden kişi sayısı ise, oldukça fazladır. Cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden farklı olan iki altın türüdür.

İkisi arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Cumhuriyet altını 7.216 gr, tam altın ise 7.016 gr ağırlığındadır.
  • Cumhuriyet altınının çağı 22 mm, tam altının çapı ise 30 mm’dir.
  • İki altının desenleri birbirinden farklıdır.

Bu iki altın türünün tek ortak özelliği, ikisinin de 22 ayar olarak üretilmesidir. Bu yüzden, her ikisi de yatırım amaçlı kullanılabilir. Tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farkları bu şekilde sıralayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu