Tam Pansiyon Nedir, Yarım Pansiyon Nedir, Farkları Nelerdir?

Tam pansiyon nedir, yarım pansiyon nedir, bu terimler ne demek, farkları neler gibi merak edilenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Otelcilik sektöründe sık sık duyduğumuz tam pansiyon ve yarım pansiyon kavramlarının ne anlama geldiği konusunda çoğu insan tam olarak bilgi sahibi değildir. Pansiyon; belirli bir süre için, bir alanı kiralamak olarak tanımlanabilir.

Pansiyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Tam pansiyon (Her şey dahil)
  • Yarım pansiyon

Tam Pansiyon Nedir?

tam pansiyon nedir

Genel olarak beş yıldızlı otellerde sunulan her şey dahil hizmet tam pansiyon olarak adlandırılmaktadır. Ülkede yaşayanlar ya da turistler için en çok sevilen konaklama türünün bu olduğu söylenmektedir. Otelden dışarı adım atmadan istediğiniz ya da ihtiyacınız olan her şeyi karşılayabildiğiniz bir konaklama türüdür.

Tam pansiyonun kapsam alanları otelden otele göre değişiklikler, farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin bazı otellerde ara öğünler ve alkol ücretsiz olarak servis edilebilirken, bazı otellerde kahvaltı, öğle yemeği ve ardından akşam yemeği tam pansiyona dahil olarak hizmete sunulmaktadır. Bu tarz konaklama rezervasyonu yapılmadan önce konaklanacak otel alınarak mutlaka bilgi alınmalıdır. Bu konaklamanın neleri kapsadığı, hangi saatte nelerin ücretsiz olarak sunulduğu konusunda rezervasyon öncesi bilgiye sahip olunmalıdır.

Yarım Pansiyon Nedir?

yarım pansiyon nedir

Otel hizmeti olarak yalnızca sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini içeren bir konaklama türüdür. Yarım pansiyon oteller genellikle yaz tatilleri için gidilen otellerde değil de, iş turizmi için yapılacak konaklamaları içeren, otel dışına çıkılması gereken bölgelerde var olan hizmet türüdür.

Bu nedenle gün boyu otelde konaklamayan misafirler sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini otelde yiyerek, öğle yemeğini iş nedeniyle dışarıda yemektedirler. Yarım pansiyon hizmeti adı altında sadece kahvaltı olanağı veren otellerde de bulunmaktadır. Bu sistemde gün içerisinde otelden ayrılıp bulunduğunuz yerin tarihi ve doğal güzelliklerini görerek farklı lezzetler deneme imkanı da bulabilirsiniz.

Tam ve Yarım Pansiyon Farkları Nelerdir?

Genellikle daha fazla tercih edilen ve uygulanan bir konaklama türü olan yarım pansiyon şartları açısından standarttır. Tam pansiyon plus olarak anılan tür ise alkolsüz içeceklerin de ücretsiz olduğu konaklama türüdür. Tam pansiyon plus her otelde bulunmamaktadır. Genellikle kayak ya da termal otellerde bu tarz konaklama türü bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu