TC İle Bağkur Sorgulama Şifresiz

tc ile bağkur sorgulama şifresiz

TC ile bağkur sorgulama şifresiz bir şekilde yapılabiliyor mu, bağkur no öğrenme işlemleri nasıl yapılır şeklinde merak edilenlerin hepsi bu sayfamızda. sorgulama Daha önceki yıllarda bir işte çalışarak emeklilik hayali kuran kişiler bu süre içerisinde iki tane sosyal güvence hakkından yararlanıyorlardı. Bunlardan bir tanesi SSK ve diğeri ise Emekli sandığı idi. Bu iki kurum ya tamamen devlete ait kurumlarda çalışmakta olanlar için ya da özel sektörde çalışanlar kişilerin primlerinin ödenmiş olduğu sistemdi.

Fakat 2008 yılı itibariyle kanun gereği insanların üçüncü faydalanabileceği Bağ-Kur ismiyle bir sistem yürürlüğe girdi. Bağ-kur sistemi SSK ve Emekli Sandığı sosyal güvencesinden primleri ödenmeyen kişilerin girebileceği bir sistemdir. Bu sisteme herkes girebilir ve bir kısıtlama bulunmuyor. Bağ-Kur sistemine giren ve primlerini ödeyen kişiler Bağ-Kur’la ilgili bütün sorgulamaları yapmaları mümkün oluyor.

Bağ-Kur Sorgulaması Hakkında

Eğer sizde başkasının adına değil de kendi adınıza veya serbest çalışıyorsanız Bağ-Kur sisteminden faydalanabilir ve Bağ-Kur primlerinizi ödeyebilirsiniz. Bu yasa 2008 yılında Ekim ayında 5510 sayılı kanunla yürürlüğe giren sistemdir. Bağ-Kur’lu olan kişiler 4B kategorisine giren sosyal güvence altında oluyorlar. Sizde Bağ-Kur sisteminden faydalanıyorsanız Bağ-Kur’la ilgili bütün işlemlerinizi sorgulayabilirsiniz. Bağ-Kur’lu olan kişilerin neleri sorgulayabilecekleri ise şu şekilde;

 • 4B kategorisinde ne zaman hizmete başladığınız tarihi sorgulayabilirsiniz.
 • Eğer terk ettiyseniz terk ediş tarihinizi sorgulayabilirsiniz.
 • Talep ettiyseniz talep tarihinizi öğrenmeniz mümkündür.
 • Emekli olabileceğiniz konuyla ilgili toplam hizmet sürenizin ne kadar olduğunun hesaplamasını sorgulayabilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak için rahatlıkla TC Kimlik Numaranızı kullanıp yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Bağ-Kur Sorgulaması Nereden Yapılıyor?

Bağ-Kur sistemine kayıtlı olup prim ödeyen kişiler önceden Bağ-Kur’la ilgili bütün sorgulamalarını Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapıyorlardı. Şimdi ise bu sorgulamada değişiklik yapıldı. Artık insanlar Bağ-Kur gibi diğer bütün sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapıyorlar. E-devlet sistemine e-devlet şifrenizle giriş yaparak TC Kimlik Numaranızla Bağ-Kur sorgulamasını yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den ucuz bir fiyata alabilirsiniz.

TC İle Bağ-Kur Sorgulama Şifresiz Yapılır Mı?

E-devlet şifreniz varsa veya yeni aldıysanız e-devlet sistemine giriş yaparak TC Kimlik Numaranızı yazarak Bağ-Kur sorgulaması yapılıyor. Yani şifresiz tc ile bağkur sorgulama işlemi ne yazık ki yapılamıyor. Aşağıda hangi aşamaları kullanarak Bağ-Kur sorgulaması yapacağınızı yazacağız.

 • Önce e-devlet sistemine giriniz.
 • Sağ üst tarafta bulunan sisteme giriş yerine geliniz.
 • Daha sonra TC Kimlik Numaranızın olduğu yere Kimlik Numaranızı yazınız.
 • Alt tarafa ise e-devlet şifrenizi giriniz.
 • Sonra E-Hizmetler linkine tıklayınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan bölüme geliniz.
 • TC Kimlik Numarası ile 4B Hizmetler Bağ-Kur seçeneğini tercih ediniz.

Bu şekilde girmiş olduğunuz TC Kimlik Numarasıyla Bağ-Kur sisteminde sizi ilgilendiren bütün bilgilere erişmiş olacaksınız.

Bağ-Kur Sorgulamasını E-Devlet Sisteminden Yapmak Zorunda mıyım?

2008 yılının Ekim ayında kanunla yürürlüğe giren Bağ-Kur sistemindeki işlemlerinizi e-devlet sisteminden giriş yaparak sorgulama yapmak zorundasınız. Daha önceki gibi Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılan sorgulamalar sizin güvenliğiniz için bu yönteme başvuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu