TC Kimlik No İle SGK SSK Sorgulama Şifresiz

tc kimlik no ile ssk sorgulama şifresiz

TC kimlik no ile ss sorgulama şifresiz nasıl ve nereden yapılır diye merak ediyorsanız bu sayfamızdan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Yıllardır çalışan, emek veren ve üreten kişiler bunun karşılığında SSK hizmetinizin kaç gün olduğunu, SSK ödemelerinizin düzenli yapılıp yapılmadığını öğrenmek isteyebilir. Eski şartlarda olsa bunun için birçok prosedüre ihtiyaç duyulur, SGK müdürlüğüne bizzat gitmeniz gerekirdi. Hatta birçok işgücü hizmet kaybının nedeni buydu.

Çünkü işverenler SSK hizmet bedelinizi yatırmadığını aylar sonra bazen yıllar sonra fark ettiğinizde iş işten geçiyor ve talep ettiğinizde işten çıkarma gibi olumsuzluklarla karşılaşıyordunuz. Yeni teknoloji dünyasında böyle bir sorunla artık karşılaşmıyorsunuz. Her hizmet bir tuşa yanınızda. Dilediğiniz her şeyi sorabileceğiniz devasa bir entegrasyon sistemine dahilsiniz.

SGK / SSK Sorgulaması Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu adı verilen ve çalışanların, firmaların hizmet dökümüne, ödemelerine ulaştığı, emeklilik için gerekli işlemlerin yapıldığı bir kurumdur. Bu kurumda memur, çalışan, ev hanımları ve isteğe bağlı olarak SGK işlemleriniz gerçekleştiriliyor. SGK işlemleri;

 • SSK
 • Emekli sandığı
 • Bağkur
 • İsteğe bağlı sigorta
 • Günlük sigorta
 • Emeklilik

En önemli nokta ise mobil olarak, internetten ulaşabileceğiniz birçok alternatif hizmet kanalına ulaşabilmenizdir. Hizmet dökümünüzde geçen süreçte ne kadar çalıştığınızı ve emekliliğiniz için kaç güne ihtiyacınızın olduğunu görebiliyorsunuz.

SGK / SSK Sorgulama Yöntemleri

SSK sorgulamak için birkaç yöntem mevcuttur. SGK internet sitesine girerek gerekli sorgulamayı yapabiliyorsunuz. E-devlet sistemi ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına entegre olarak ulaşabiliyorsunuz. E-devlet içerisinde SGK olarak birçok alternatif çıkıyor. Bu alternatifler içerisinde SSK sorgulama olarak arama yaptığınızda gerekli tüm işlemler çıkmaktadır. İşsizlik ödemelerinizden, emekli aylığına, emekli sandığından Bağkur prim borçlarına kadar her modül mevcut.

SSK sorgulama içi yapmanız gereken SGK internet adresine ya da E-devlet girişi ile SSK modülüne girmeniz. Daha sonra hizmet dökümü olarak 4/A yazan bilgiye giriş yapıyorsunuz. Bu modülde detaylı olarak bilgiler önünüze geliyor. Bilgiler içerisinde; yıllık çalışma süreniz, yatan pirim, çalışma gün sayısı, kişisel bilgileriniz gibi birçok bilgiye erişim sağlıyorsunuz. Hizmet dökümü almak için yapmanız gereken ise hizmet dökümü al butonuna basmak olacaktır. Karşınıza çıkan hizmet dökümünü isterseniz yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda PDF olarak telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.

T.C. Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

SSK hizmet dökümünüzü internet sayfası aracılığı ile sorgulamak isterseniz T:C: kimlik numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Bu yöntemde yaptığınız giriş sonucunda sadece 4/A yani SSK dökümü değil, çalışma süreniz içerisinde farklı bir SGK hizmetine geçiş yaptıysanız tüm bilgilere ulaşma imkânınız oluyor. Yıllarca emek verdiğiniz çalışma hayatınızda her zaman çalışan olmayabilirsiniz. Bir müddet sonra kendi işyerinizi açarak 4/B statüsüne geçmeniz mümkün. Tüm çalışma sürelerini kapsayan hizmet dökümünüzü almak için, tüm SGK hizmetleri modülüne tıklamanız yeterli oluyor. İsterseniz isteğe bağlı ödeme dökümü olan 4/C türünü de sorgulayabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında ulaşabileceğiniz emeklilik hesaplama modülünde, sonuç olarak karşınıza kaç yılınız ve gün sayınız kaldığı hakkında bilgi veriyor. Bu bilgilere ulaşmak adına SSK hizmet dökümünüze ulaşmanız mecburidir.

SGK Genel Müdürlüğü’nden SSK Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok işlem yaptığı için oldukça yoğundur. Çalışma sisteminin yoğunluk nedeni, işe giriş-çıkış, hizmet dökümü talebi, prim borcu ödeme işlemleri, firma personel kayıtları gibi yoğun bir hizmete sahiptir. Birçok vatandaş bu yoğunluk yerine mobil uygulama, internet ve e-devlet üzerinden şubeye gitmeden işlem yapabiliyor.

Genel Müdürlük tarafından verilen belgeler, sizlerin internetten ulaştığı bilgilerle aynıdır. Bu konuda gitmeniz için nedenler, hizmet döküm yanlışlığı, emeklilik başvurusu, ihya işlemleri gibi konular olmalıdır. Devlet kurumları vatandaşların işlemlerini yapmakla mükellef olduğu için duyarlı vatandaş olarak gereksiz meşguliyetlerin önüne geçmelisiniz.

SSK Güvenlik Numarası ile Sorgulama

SSK hizmet dökümü sorgulamak için T.C. numarası dışında olan yöntemlerden birisi de SGK tarafından kayıt altına alınan sizlere verdiği numaradır. Eski dönemlerde bu numara SGK defterlerinden kontrol edilir ve bu deftere işlenirdi. Artık tüm bilgileriniz her gün güncel olarak entegre sisteme işleniyor.

Bulut teknolojisinin hayata girmesi, entegrasyon sisteminin geliştirilmesi, teknolojinin hizmet alanına sunduğu katkılarını gözler önüne seriyor. SSK güvenlik numaranız sizlerin çalışma kimliğini ifade ediyor. Sizden çalışma hayatınıza ilişkin bilgiler istendiğinde bunu sözel olarak gerçekleştirmeniz yeterli değildir. Bu konuda yazıya dökülen resmi işlemler dikkate alınıyor ve kendinizi ifade etme zorunluluğuna gerek kalmıyor.

SSK İşsizlik Sorgulama

SSK çalışanlarının hizmet dökümlerinde çalışmadığı dönemler mevcuttur. İşsizlik ödeneği kapsamında belirli şartlar arasında son 1 yıllık kesintisiz çalışma zorunluluğunu öne çıkarmak adına hizmet dökümünüz SGK tarafından inceleniyor.

Sizlerin başvuruda bulunabilmesi için bu bilgilere sahip olmanız önemlidir. İşsizlik ödeneği hizmet dökümünüz sayesinde sizlere sağlanır. Çalışmadığınız, işten çıkarıldığınız ya da istifa ettiğiniz durumlarda gerekli bilgileri belirterek işsizlik ödeneği başvurusunda bulunuyorsunuz. Hatta bu döküm sayesinde işsizlik ödeneği alamıyorsanız, devlet yardımına başvurmanız gelir tespitinizin olmadığını ispatlamak adına önemlidir.

Devlet yardımlarında özellikle başvuruda istenen belgeler arasında SGK hizmet dökümü de vardır. E-devlet üzerinden alacağınız çıktı barkodlu olduğu için geçerlidir. Bazı durumlarda SGK Genel Müdürlüğü’ne başvurarak çalışmadığınıza dair kaşe ve imza talebi olabiliyor. Bu anlamda kullanacağınız bu yöntemler ışığında işlemlerinizi daha hızlı yaparak, işsizlik ödeneği ya da devlet yardımı almanız kolaylaşıyor.

SSK Emeklilik Hesaplama

SSK hizmet dökümünü sadece emeklilik hesaplamak adına kullanan vatandaşlar da mevcut. Bunun nedeni yaşınız dolduğunda ve emeklilik hesaplaması yaparken önemli olan hizmet dökümüdür. Emeklilik hesaplaması yaptığınızda bazı sorular sorulur. Bunlar;

 • İşe giriş süreniz
 • Fiili çalışma süreniz
 • Toplam çalışma gün sayınız
 • Yaşınız
 • Çocuklarınız
 • Askerlik durumunuz
 • Engellilik durumunuz
 • Cinsiyetiniz

SSK Sorgulamada BES Görüntülenir Mİ?

Devlet katkı payı artık işverenler tarafından çalışanın SSK hizmetinden kesinti yoluyla zorunlu olarak uygulanabiliyor. Bu durum ilk zamanlar hoş karşılanmasa da geleceğe yönelik olarak avantajları olan bir bireysel emeklilik sistemidir. Çalışanlar dilerse bu sistemden çıkabiliyorlar. Çıkamayan çalışanlar ise ne kadar birikim olduğunu merak ediyor ve çıkmadıkları için mutlu oluyorlar. Geçim şartlarında sadece emekli maaşının yetmediği kanaatinde olan bireyler tarafından bu sistem beğeniliyor. E-devlet üzerinden BES birikimlerinize ulaşmanız mümkün.

SSK Neden Sorgulanır?

SSK sorgulamak için birçok nedeniniz olabilir. Birçok alanda karşınıza çıkan bu döküm sizin ya da farklı yerlerden gelen talepler ile çıkarılması gerekebilir. Sizden talep edilen bu döküm ile çalışmanızı doğruluyorsunuz. Sözel olarak geçerliliğin olmadığı günümüzde sabıka kaydı dahil artık online işlemlerden halledilebiliyor. Haliyle birçok iş ve işleminizde sizin bu döküme ihtiyacınız muhakkak olacak.

SSK Sorgulama Ne İçin Lazım Olur?

Daha bilinçli toplumlarda sosyal hakların takibi önemlidir. Sosyal haklar devlet tarafından vatandaşa tanınması zorunlu haklar statüsünde olsa da bireysel olarak bilinçli bir tutuma sahip olmanız gerekir. Haklarınızın takibini öncelikle siz yapmalı, sorunları sorgulayabilme yetisine sahip olmalısınız. Bu şekilde hakkınız elinizden alınmayacaktır. SSK hizmet dökümüne ihtiyacınız muhakkak oluyor. Talep edilme nedeni;

 • Kişisel SSK hizmet dökümü takip
 • Bankacılık ürünlerine başvuru
 • Devlet kurumlarına başvuru
 • İş başvurusu
 • Gelir tespiti
 • İşsizlik ödeneği başvurusu
 • Emeklilik hesaplama

Bu nedenle sizden talep edilen SSK dökümüne anında ulaşmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Üstelik bunun için SGK Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yok. Yukarı da anlattığımız yöntemlerle de kolayca tc kimlik no ile ssk sorgulaması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu