Tek Ders Sınavı Nedir? Kimler Girebilir? Ücretli Mi?

tek ders sınavı nedir

Tek ders sınavı nedir, kimler girebilir, geçme notu nasıl hesaplanır ve ücretli midir şeklindeki konuların cevaplarını yazımızdan bulabilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin henüz sisteme yabancı olmasından dolayı bazı konularda eksiklikleri ve kafalarında karışıklık olabilir. Bunun için de bazı özel kavramların bilinmesi önerilir. Mezun olabilmek için ders listesinde bulunan ve zorunlu olarak kabul edilen tüm derslerin verilmesi gerekir. Bu derslerin tamamından geçer not almadan mezun olma şansınız olmaz.

Bunun için de bazen özel sınavlara girmek gerekebilir. Tek ders sınavı da bunlar arasında yer alır. Derslerinizi tamamlamak ve geçer not almak için kolaylık olması adına verilen bir sınav hakkıdır. Doğru değerlendirilmesi mezun olmanız için önemlidir.

Tek Ders Sınavı Ne İşe Yarar?

Mezun olmak için geçmeniz gereken derslerin sayısı ve içeriği bellidir. Bu dersler verilmeden herhangi bir şekilde mezun olma şansınız olmaz. Bunun için tek ders sınavı gerekebilir. Tek ders sınavı:

  • Mezun olmanızı,
  • Bir ders için bir sene daha uzatma olmaması,
  • Kolaylık sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Bu dersi vermeniz sayesinde mezun olmanız için bir engel kalmayacaktır. Sene veya dönem uzatmanız da gerekmez.

Tek Ders Sınavından Kimler Yararlanabilir?

Tek ders sınavına girmek için bölümünüze göre bir takım şartları yerine getiriyor olmanız istenir. Bunların arasında ise en önemlisi mezun olmak için sadece tek bir dersinizin başarısız durumda olmasıdır. Bu şekilde olması tek ders olarak adlandırılan mazeret sınavına girme şansınız olduğunu belirler. Ayrıca mezun olmanız için diğer şartların tamamlanması istenir. Varsa staj veya proje gibi işlemlerin de bitmesi gerekir. Aksi durumda mezun aşamasında sayılmanız söz konusu olmaz.

Geçme Notu Nasıl Hesaplama Yapılır?

Bu sınavdan geçer not alıp almadığınızı anlamak için genel uygulanan duruma bakmak gerekir. Bunun anlamı ise genel anlamda geçer not alıp almadığınız olacaktır. Çan eğrisi veya diğer sistemler olduğunda değişkenlik gösterebilir. Aksi durumda ortalama veya geçer not sayılan CC gibi puanlar ile de geçebilirsiniz.

Tek Ders Sınavı Ücretli Midir?

Tek ders sınavı için ek olarak herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Sadece takvimde açıklanan zamana uymanız ve bunun için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu