Tekne Ehliyeti Nereden Nasıl Alınır? ADB Başvurusu 2023

Tekne ehliyeti nereden alınır

Tekne ehliyeti nereden ve nasıl alınır, tekne ehliyeti için gerekli evraklar ve şartlar, amatör denizcilik belgesi (ADB) başvurusu için bilmeniz gereken her şeyi bu sayfamızdan tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Tekne Ehliyeti Başvurusu 2020

Tekne ehliyeti alabilmek için yapılması gereken ilk şey, amatör denizcilik belgesi almanızdır. Bu belgeyi daha önceden amatör denizcilik federasyonuna ait olan resmi site üzerinden başvuru yaparak alabiliyordunuz. Ancak şuanda ulaştırma ve altyapı bakanlığı tarafından yapılan sınav ile belge alabiliyorsunuz. Bakanlık tarafından yapılacak olan tekne ehliyeti sınavına 14 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı başvuru yapabilir ve sınava katılım sağlayarak tekne ehliyeti alabilir.

Tekne ehliyeti başvurusu için tıklayınız.

Tekne Ehliyeti Başvurusu İçin Gerekli Olan Şartlar

tekne ehliyeti başvurusu

Tekne ehliyeti almak isteyen vatandaşların sahip olmaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. İlk şart ulaştırma bakanlığı tarafından yapılan sınavı geçmekle birlikte diğer şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuran kişinin 14 yaşından büyük olması gerekmektedir. Fakat 18 yaşından küçük olan ve tekne ehliyeti için başvuruda bulunan adayın ailesinin izni gereklidir.
 • Başvuran kişinin daha önceden kaçakçılık suçu işlememiş olması gerekir.
 • Ehliyet almak isteyen kişi, daha önce yurt dışına adam kaçırmaktan dolayı suçlanmamış olması gerekir.
 • Tekneyi kullanabilmek için gerekli sağlık şartlarını sağlaması gerekir ve bunun için sağlık raporu getirmelidir.
 • Başvuran kişinin en az ilkokul diploması olmalıdır.
 • Başvuranın ulaştırma bakanlığı tarafından yapılmış olan tekne ehliyeti sınavında başarılı sonuç alması gerekir.

Bu şartları sağlayan her Türk vatandaşı kolay bir biçimde tekne ehliyetini ulaştırma bakanlığı tarafından alabilmektedir.

Tekne Ehliyeti İçin Gerekli Evraklar

Tekne ehliyetine sahip olabilmek için Amatör Denizcilik Federasyonunun internet sitesi üzerinden gerekli adımları takip ederek, sınav için belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekir. Burada sınav ücretini ödemeyerek başvuru yaparsanız, sınav başvurunuz geçersiz sayılacak ve sınava girmeye hak kazanamayacaksınız. Sınava hazırlanmak için ADB sorularına göz atabilirsiniz. Sınavınız internet ortamı üzerinden gerçekleştirileceği için, iyi bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Tekne ehliyeti için gerekli evrakları şunlardır:

 • Nüfus kimliğinizin aslı ve fotokopisi
 • Tekneyi kullanabileceğiniz kanıtlayabilmek açısından herhangi bir devlet hastanesi tarafından verilmiş olan sağlık raporu
 • Sınav ücretini ulaştırma bakanlığına yatırdığınıza dair dekont
 • 18 yaşın altında olup da tekne ehliyetine başvuruda bulunan kişiler için ailelerinden almış oldukları muvafakatname
 • Başvuran kişiye ait olan 1 adet vesikalık fotoğraf, bu fotoğraf başvuru formu üzerinde bulunan yere yapıştırılmalıdır
 • Tamam doldurulmuş ve imza kutucuğu imzalanmış olan ADB başvuru formu

Bu evrakları yanınıza alarak tekne ehliyetini almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sınava ait başvuru merkezine ulaşabilmek için yapmanız gereken şey ise; Ulaştırma ve altyapı bakanlığının internet sitesi üzerinden online başvuru işlemini yapabilirsiniz. Sınav tarihleri ise başvurduğunuz yer tarafından size bizzat bildirilmektedir. Sınav sonucunun başarılı olması durumunda tekne ehliyeti almaya hak kazanmış sayılırsınız ve tekne ehliyetinizi alabilirsiniz. Konuyla ilgili amatör denizcilik federasyonun sıkça sorulan sorular sayfasına bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu