Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır? Çıkarılır?

telefon konuşma kayıtları nasıl bulunur

Telefon konuşma kayıtları nasıl bulunur, arama kayıtları nasıl çıkarılır konularında merak ettiklerinizi bu sayfamızdan bulabilirsiniz. Telefon konuşmaları ve arama kayıtları farklı konulardır. İnsanlar arasında her ikisi birbirine karıştırılmakta ve aynı şey gibi görülmektedir. Telefon görüşmesi iki kişi arasındaki telefondaki sesli görüşme kayıtlarıdır. Arama kayıtları ise iki kişinin telefon konuşmalarının tarih ve saatlerini gösteren bilgilerdir. Telefon konuşmaları sadece kanunlarla belirlenmiş olan özel durumlarda kayıt altında tutulmaktadır. Arama kayıtları ise hizmet veren operatör şirketi tarafından belirli bir süre tutulmak zorundadır.

Arama Kayıtları

Telefon arama kayıtları, HTS kayıtları olarak bilinmektedir. Arama kayıtları içerikleri, bir telefon kullanıcısının diğer telefon kullanıcılarını ne zaman ve ne kadar süreli aradığını gösteren kayıtlardır. Arama kayıtlarında, görüşme yapan tarafların konum bilgilerine de yer verilmektedir. Operatör firmalarına yazılı olarak başvuruda bulunulduğunda, yasalar çerçevesinde cevap verilecektir.

Telefon Konuşmaları

Telefon görüşme kayıtları ancak kanuna uygun bir şekilde yetkili kurumlar tarafından yapılabilmektedir. Kanuna aykırı yollarla elde edilen telefon görüşme ses kayıtları adli makamlarda delil olarak kullanılmamakta ve suç sayılmaktadır. İnternet üzerinde bazı sitelerde, telefon görüşme kayıtlarının yapıldığı ya da çıkartıldığı belirtilmektedir. Bu yasalara aykırı işlerdir ve doğru olan bilgiler değildir. Telefon görüşme ses kayıtları sadece mahkeme kararı ile yapılabilmektedir.

Telefon Arama Geçmişi

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanımı arttığı için kişiler, telefonlarında belirli bir süreyi kapsayacak şekilde tüm arama geçmişi kayıtlarını tutabiliyorlar. Telefon operatör şirketleri, tüm abonelerinin arama geçmişi kayıtlarını 5 yıl gibi bir süre saklamak zorundadır. Adli konularda ihtiyaç duyulduğundan, operatör firmasından talep edilebilmektedir. Ayrıca her telefon kullanıcısı, kullandığı operatör firmasının online işlemler sayfası üzerinde kendi yaptığı görüşme kayıtlarına şifreli olarak erişim sağlayabiliyor.

Arama Kayıtları Nasıl Bulunur?

Cep telefonu görüşme kayıtlarına ihtiyaç duyanlar, farklı yöntemlerle kimi ne zaman aradığı bilgilerine ulaşabilmektedir. Arama kayıtlarının çıkartılması için kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Operatör firmasına yazılı başvuru yaparak
  • Kullanılan telefonun arama geçmişi bölümü kontrol edilerek
  • Operatör online işlemler sayfasına kullanıcı girişi yapılarak

Kişiler, kiminle ne zaman kaç dakika görüşme yaptıkları kayıtlarına bu yöntemler ile ulaşabilmektedir. Birçok adli davada delil olarak kullanılabilmesi için operatör şirketinden tarih aralığı belirtilerek talep edilebilmektedir.

SMS Kayıtları Nasıl Bulunur?

Telefon arama kayıtları gibi SMS gönderim ve alım kayıtları da tutulmaktadır. Ancak bu kayıtların içerik metinleri ile birlikte tutulması imkansızdır. SMS geçmişi bilgilerine ihtiyaç duyan kişiler sadece tarih ve saat bilgilerine ulaşabilecektir. İnternet siteleri ve çeşitli filmlerdeki senaryolarda olduğu gibi insanlar, tüm görüşme kayıtlarının, SMS içeriklerinin kaydedildiğini düşünmektedir. Bu doğru değildir.

Arama Kayıtları Nasıl Çıkarılır?

Telefon kayıtlarına ihtiyaç duyanlar, abonesi oldukları operatör şirketi müşteri hizmetlerini arayarak, arama kayıtlarına nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgi alabilmektedir. Her abone, aylık görüşme kayıtlarını detaylarını faturaları ile birlikte mail olarak alabiliyorlar. Operatör firmaları, ekstra arama kayıt dökümleri için ek ücret isteyebilirler. Bunu ödememek için her kullanıcı online işlemler sayfasındaki kullanım detayları bölümünden arama kayıtlarına ulaşabilirler.

Telefon Konuşma Kayıtları Nasıl Çıkarılır?

Telefon konuşmalarının sesli olarak kaydedilmesi belirli suç durumlarında mahkeme kararı ile mümkündür. Diğer yöntemlerle telefon dinleme işlemleri suç teşkil etmektedir. Telefon konuşmalarının çıkartılması, mahkeme kararı ile dinleme dışında imkansızdır. Mahkeme kararı ile yapılan kayıtlar ise sadece adli işlem dosyası kapsamında kullanılabilmekte onun dışında kullanılması suç oluşturmaktadır.

Farklı kişilerin telefon konuşmalarını kaydetmesi hangi yöntemlerle olursa olsun suç olacak ve delil olarak kullanılamayacaktır. Birçok kişi farklı amaçlar için telefon görüşmelerinin kaydedildiği belirtilerek mağdur edilmeye çalışılmaktadır. Telefon konuşmaları sadece mahkeme kararı ile yapılabilmektedir.

Ancak şunu da belirtmek lazım, akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri çeşitli uygulamalarla konuşma kayıtları kaydedilebiliyor. Bu uygulamaları yasal bir işte kullanmayacaksınız ne dediğinizi hatırlamak veya karşı tarafın sözlerini hatırlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz telefon konuşmalarını kaydeden uygulamaları kesinlikle kullanmamanız yönünde olacaktır. Çünkü bu uygulamalar kişisel bilgilerin ve verilerin ne kadar sağlıklı korunduğu konusunda soru işaretleri barındırmaktadır. Ayrıca bu uygulamaları kullanmanın yasal bir zemini de yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu